IT odborníci z iniciatívy COVID19CZ zozbierali anonymné dáta o platbách kartou u obchodníkov. Výsledky ukázali, že ľudia nedodržiavajú prikázanú karanténu, ale tiež to, že množstvo Čechov je stále v rizikových oblastiach.
Viac o téme: Koronavírus
Česká vláda nariadila občanom prichádzajúcim zo zahraničia povinnú dvojtýždňovú karanténu. Opatrenie začalo platiť od soboty 7. marca. Takíto ľudia sa mali telefonicky nahlásiť svojmu obvodnému lekárovi, ktorý následne rozhodol o karanténe. Nie je jasné, či tento krok Česi podnikli, ale dáta o ich platbách ukazujú, že 46 percent ľudí karanténu hneď v prvom týždni aspoň raz porušilo.
Časté porušovanie povinnej karantény
„Môžeme sa pozrieť na počet ľudí, ktorí v jeden týždeň platili v Taliansku, a ten následujúci už v Česku. Z platobných transakcií je vidieť, že títo ľudia si v Česku často niekam vyšli a niečo si kúpili.“ interpretuje agregované dáta Petr Bednařík z DataSentics, ktorý patrí do skupiny COVID19CZ. Táto iniciatíva IT nadšencov a firiem si dala za cieľ pomôcť v boji s pandémiou nového koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19.
Za nedodržanie karantény väzenie, nahlásiť vás môže aj sused
Analytickú skupinu iniciatívy tvoria tímy DataSentics a Keboola, pričom spolupracujú aj s ďalšími finančnými inštitúciami z Česka. Zistenia správania Čechov počas karantény v prípade používania ich platobných kariet vznikli aj vďaka spoločnosti Dateio na základe jej dát.
Česi v rizikových oblastiach
V Číne, Iráne a v Taliansku, ktoré sú považované za najrizikovejšie krajiny, už nie je takmer žiadny Čech. Analytici zistili z aktivity ich platobných kariet aj to, že v iných rizikovejších oblastiach sa Česi stále nachádzajú.
„V rizikových krajinách druhého typu, akými sú Nemecko, Rakúsko alebo Španielsko, aktivita síce klesá, ale stále tam nejaká je. Musíme preto počítať s tým, že v týchto krajinách je mnoho Čechov a je pravdepodobné, že sa aspoň časť z ich ešte vráti,“ vysvetľuje Bednařík.
Nárast nákupov v potravinách a lekárňach
To, ako sa ľudia vyrovnali s vládnymi opatreniami mierenými proti rozširovaniu koronavírusu, je možné vidieť na tzv. ekonomickom dashboarde. Tabuľa so šesťdňovým oneskorením ukazuje, že rozhodnutie vlády podporilo aktivitu nakupovania v lekárňach a v potravinách. Dáta zo soboty 14. marca zase ukazujú výsledky po tom, ako boli obchody okrem lekární, drogérií a čerpacích staníc od 6:00 zavreté. Informácie získali z anonymných dát finančných inštitúcií.
Koronavírus zmenil aj trh so smartfónmi, stratu zisku očakávajú Apple aj Samsung
Spomínané opatrenie vlády malo za cieľ izolácie ľudí, avšak malo to aj úplne opačný účinok. Návštevy potravín sa zvýšili o 14 percent a nákupy v lekárňach stúpli o 54 percent.
„S každou gradáciou obmedzujúcich opatrení rastie reálna potreba ľudí, aby mali lieky a potraviny. Toto bol taktiež jeden zo zaujímavých záverov pre hygienu. Uvedomili si, že sa síce obmedzujú, ale musia si dať pozor na lekárne a predajne potravín, pretože tam ľudí naopak nahnali a je nebezpečenstvo, že sa z toho stane rizikové miesto,“ hovorí Bednařík.
Zvýšenie počtu transakcií na poštách
Dalo by sa predpokladať, že ľudia viac nakupovali z pohodlia domova. Dôkazom je veľký nárast online nákupov potravín a liekov. Efekt bol však paradoxný, keďže viedol k väčšiemu počtu transakcií na poštách. Ľudia sa tak z kamenných obchodov presunuli na bežnú pobočku pošty.
Najčastejšími zákazníkmi v potravinách a lekárňach boli ľudia vo vekovej kategórii 30 – 59 rokov. Nakupovali aj seniori nad 60 rokov, ale nárast nepovažujú analytici za veľmi výrazný.
„Podľa mňa je na tom pekne vidieť, že si ľudia nad 60 rokov vybavili nákupy cez rodinných príslušníkov, pretože vystrelila hlavne skupina ľudí stredného veku. Dokazuje to, že sa darí tomu, aby starší ľudia neboli tak veľmi vystavovaní riziku,“ dodáva Bednařík.
Dobrovoľníci zo Sygic vyvinuli novú aplikáciu, užívateľa upozorní na kontakt s koronavírusom
Oblasť, kde zaznamenali mierny pokles transakcií, je doprava. Ľudia obmedzili hromadné cestovanie a znížili sa aj nákupy na vlakových staniciach a letiskách. Minulý týždeň však stále nakupovalo denne až šesťtisíc ľudí.
Ďalších projektom sú spomienkové mapy
Iniciatíva COVID19CZ spolupracuje aj s ministerstvom zdravotníctva a mobilnými operátormi, pričom pomáha hľadať ľudí nakazených koronavírusom. Na túto spoluprácu nadviaže aj ich ďalší projekt spomienkových máp.
Nakazení si pri komunikácii s hygienikmi budú môcť od svojej banky vyžiadať informácie o platbách. Vďaka tomu si ľahšie vybavia, kde všade sa v predchádzajúcich týždňoch pohybovali a zdravotníci ľahšie nájdu ďalších možných nakazených koronavírusom. Informácie pochádzajú z webového portálu seznamzpravy.cz.