MS v hokeji 2022: Slovensko v dôležitom zápase zdolalo Kazachstan, víťazný gól strelil Slafkovský (video + foto)

MS v hokeji 2022: Kazachstan - Slovensko, Juraj Slafkovský
Juraj Slafkovský oslavuje gól v sieti Kazachstanu Radosť Slovákov po góle v sieti Kazachstanu počas zápasu základnej A-skupiny na MS v hokeji 2022. Helsinki (Helsinki Ice Hall), 20. máj 2022. Foto: SITA/AP

Nádej slovenskej hokejovej reprezentácie na vytúžený postup do štvrťfinále majstrovstiev sveta vo Fínsku stále žije, zverenci trénera Craiga Ramsayho v piatkovom súboji helsinskej A-skupine zdolali výber Kazachstanu tesne 4:3. Slováci majú na svojom konte z piatich duelov šesť bodov a v tabuľke im patrí piata priečka o skóre za štvrtými Dánmi. Slovenskí hokejisti majú pred sebou ešte dve stretnutia, v sobotu večer vyzvú Talianov a v utorok popoludní Dánov.

Viac o téme: MS v hokeji 2022

V jubilejnom 10. vzájomnom súboji sa zrodil ôsmy triumf Slovákov, ktorí dosiahli aj jednu remízu a jednu prehru. V elitnej kategórii MS si títo súperi zmerali sily piatykrát a hráči SR si pripísali piate víťazstvo. V minulosti Kazachov zdolali na svetovom šampionáte aj v rokoch 2005, 2006, 2010 a 2012.

Slováci v úvode triumfovali nad Francúzskom (4:2), v druhom zápase nestačili na Nemecko (1:2), v pondelok podľahli Kanade (1:5) a v stredu aj Švajčiarsku (3:5). Kazachstan zatiaľ na turnaji nezískal ani bod, postupne prehral s Dánskom (1:9), Francúzskom (1:2), Švajčiarskom (2:3) aj Kanadou (3:6).

MS v hokeji 2022 / A-skupina

• Helsinki Ice Hall

Kazachstan – Slovensko 3:4 (2:1, 0:3, 1:0)

13:19 K. Pospíšil – 2 min. (krosček)
17:14 K. Pospíšil – 2 min. (vrazenie na mantinel)
23:56 M. Grman – 2 min. (hákovanie)
29:01 P. Akolzin – 5 min. (napadnutie)

strely na bránku: 17:34, vylúčenia: 0:3 na 2 min., navyše: Akolzin (Kaz.) 5 min za napadnutie, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: R. S. Hansen (Nór.), R. Šír (ČR) – J. Davis (USA), D. Zunde (Lot.)

Kazachstan: Šutov – Blacker, Orechov, Metalnikov, Dietz, Šalapov, Beketajev, Sam. Danijar – Akolzin, Starčenko, Sagadějev – Michajlis, Valk, Savickij – Paňukov, Šestakov, Ševčenko – Rachmanov, Gurkov, Asetov.
Slovensko: Húska – Čerešňák, Fehérváry, Nemec, Ivan, Grman, Rosandić, Jánošík – Tatar, Krištof, Slafkovský – Regenda, Roman, Pospíšil – Lantoši, Tamáši, Liška – Sýkora, Kollár, Takáč – Minárik

Skóre duelu v Helsinki Ice Hall mohol otvoriť obranca Martin Fehérváry, ale v 4. minúte skončil puk po jeho delovke od modrej čiary iba na žŕdke brány Andreja Šutova. Úvodný gól padol až v 13. minúte, keď sa presadil 22-ročný Andrej Kollár, ktorý hrá svoj prvý zápas na seniorskom svetovom šampionáte – 0:1.

V 16. minúte sa podarilo Kazachom vyrovnať, dve sekundy pred koncom presilovej hry sa presadil Kirill Paňukov – 1:1. Pri ďalšom vylúčení Kristiána Pospíšila Kazaši opäť udreli, gólmana Adama Húsku prekonal Dmitrij Ševčenko – 2:1.

MS v hokeji 2022: Kazachstan - Slovensko, Andrej Kollár
Mladý slovenský útočník Andrej Kollár prekonáva kazažského gólmana Andreja Šutova počas zápasu základnej A-skupiny na MS v hokeji 2022. Helsinki (Helsinki Ice Hall), 20. máj 2022. Foto: SITA/AP.

Na začiatku 30. minúty 2. tretiny dostal Akolzin za napadnutie Minárika 5-minútový trest. O 46 sekúnd na to využil presilovú hru strelou od modrej Fehérváry a vyrovnal na 2:2. Na konci početnej výhody sa presadil ešte Liška, ktorý zužitkoval prihrávku do samostatného nájazdu od Krištofa2:3. Úspešný úsek hry využil na gól aj Juraj Slafkovský, ktorý využil nariadené trestné strieľanie po faule v úniku – 2:4.

V tretej časti chceli reprezentanti SR kontrolovať náskok a prípadne pridať gólovú „poistku“, no už v 44. minúte inkasovali z hokejky Paňukova – 3:4. Závere absolvovali slovenskí hokejisti dobre.

Súpera napádali a nedovolili sa mu nasťahovať pred gólmana Adama Húsku, dostali sa tam až pri hre bez brankára, no nepodarilo sa im vyrovnať. Na opačnej strane mal veľkú šancu skórovať do opustenej bránky Michal Krištof, no puk z jeho hokejky nebol presný.

Hlasy

• zdroj: RTVS

Juraj Slafkovský (útočník SR): „Chceli sme tento duel vyhrať. Nenazval by som ho existenčný, bol ako každý iný. Šli sme do toho s tým, že chceme zvíťaziť, aby sme ešte mali o čo hrať. Bol to ubojovaný výkon a som hrdý na každého, kto dnes nastúpil. V tretej tretine sme sa báli o výsledok, o to viac si zisk troch bodov ceníme.“

Martin Fehérváry (obranca SR): „Myslím si, že to bolo trochu utrápené. Musíme trochu viac upokojiť, máme dobrý tím. Musíme hrať súdržne, pomáhať si krátkymi prihrávkami a s väčšou pohodou. Po stredajšom súboji proti Švajčiarom sme si dali míting, tam to nebolo dobré v presilovkách. Vedeli sme, čo musíme urobiť, zjednodušiť to a strieľať. Ja som to tam pustil a padlo to tam. Zbytočne sme sa dostali do stresu, musíme pokračovať v našej hre z druhej tretiny. Kazachovia nás nepríjemne napádali.“

Andrej Kollár (útočník SR): „Z gólu som sa veľmi tešil, ale dôležité je víťazstvo. Sme radi za tri body. Zápas bol taký hore-dole, prvé dva góly sme súperovi darovali sprostými vylúčeniami. Uhrali sme tri body a sme šťastní. nejaké chyby tam boli, urobili sme ich dosť. Dôležité bude, aby sme sa im vyvarovali, bude sa nám potom hrať jednoduchšie.“