MS v hokeji 2022: Slovensko zničilo Dánsko 7:1 a postúpilo do štvrťfinále. Tatar a Regenda dvojgóloví (video+foto)

MS v hokeji 2022: Slovensko - Dánsko, Tomáš Tatar
Slovenský kapitán Tomáš Tatar sa teší z jedného zo svojich gólov v sieti Dánska počas zápasu základnej A-skupiny na MS v hokeji 2022. Helsinki (Helsinki Ice Hall), 24. máj 2022. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 24. mája 21:39

Slovenskí hokejisti zvíťazili nad Dánmi 7:1 vo svojom poslednom zápase v základnej A-skupine na tohtoročnom svetovom šampionáte a zo 4. miesta postúpili do štvrťfinále.

Viac o téme: MS v hokeji 2022

V boji o semifinále nastúpia Slováci vo štvrtok proti Fínom, ktorí si vďaka štvrtkovému triumfu nad Čechmi (3:0) zaistili prvé miesto v B-skupine.

Najlepšími hráčmi utorňajšieho duelu boli brankár Mathias Dahm a autor dvoch gólov Tomáš Tatar. Dva presné zásahy si konto pripísal aj Pavol Regenda a obranca Šimon Nemec bol štvorbodový – strelil jeden gól a na tri prihral.

V 21. vzájomnom súboji sa zrodil šestnásty triumf Slovákov, ktorí dosiahli aj päť prehier. V elitnej kategórii MS odohrali výbery SR a Dánska už deviaty súboj a slovenskí hokejisti dosiahli na tomto fóre siedme víťazstvo (predtým aj v rokoch 2004, 2011, 2014, 2015, 2019, 2021).

21:57 – 3:0 P. Regenda (J. Slafkovský, Š. Nemec) / presilová hra
32:17 – 4:0 M. Rosandič (M. Lunter, Š. Nemec)
38:20 – 5:0 J. Slafkovský (M. Krištof)

47:43 – 5:1 J. Blichfeld (M. Lauridsen, N. Ehlers) / presilová hra
58:53 – 6:1 Š. Nemec (S. Takáč, M. Roman)
59:19 – 7:1 P. Regenda (Š. Nemec, R. Lantoši)

Vylúčenia:
16:34 D. Gachulinec – 2 min. (podrazenie)
20:00 M. Bau – 2 min. (seknutie)
23:04 M. Grman – 2 min. (hákovanie)
33:31 M. Grman – 2 min. (podrazenie)
47:07 P. Regenda – 2 min. (zlomená hokejka)
56:25 E. Kristensen – 2 min. (držanie)
58:53 Dánsko – 2 min. (zdržiavanie hry – neúspešná trénerská výzva)
58:53 M. Lauridsen – 10 min. (osobný trest za nešportové správanie)

strely na bránku: 34:18, vylúčenia: 4:3 na 2 min., navyše: M. Lauridsen (10 min. osobný trest za nešportové správanie), presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: S. Macfarlane (USA), J. Rekucki (USA) – H. Sormunen (Fín.), N. van Oosten (Kan.)

Slovensko: Húska – Čerešňák, Fehérváry, Nemec, Ivan, Grman, Jánošík, Gachulinec, Rosandič – Tatar, Krištof, Slafkovský – Regenda, Roman, Takáč – Lantoši, Tamáši, Liška – Sýkora, Kollár, Lunter
Dánsko:
Dahm – M. Lauridsen, Lassen, Kristensen, Jensen Aabo, N. Jensen, Larsen, M. Jensen – Bau Hansen, Nielsen , Ehlers – Aagaard, Regin, Storm – Blichfeld, Wejse, Bjorkstrand – Asperup, Jakobsen, Poulsen – Meyer

Skóre duelu v Helsinki Ice Hall presne po 10 minútach otvoril Tomáš Tatar, ktorý po vyhratom vhadzovaní Michala Krištofa vystrelil, puk sa ešte obtrel o Nicholasa Jensena a skončil za chrbtom Sebastiana Dahma – 1:0. Severania v prvých 15 minútach ani raz nevystrelili na Adama Húsku.

Prvé dôležité zákroky si slovenský gólman pripísal až počas dánskej presilovej hry pri vylúčení Daniela Gachulinca a tesne po jej skončení opäť po prihrávke Krištofa svoj druhý gól v zápase pridal Tatar, keď pekne „vymiešal“ Dahma – 2:0.

Druhé dejstvo začali slovenskí hokejisti presilovou hrou a tri sekundy pred jej koncom strelil svoj tretí gól na turnaji Pavol Regenda3:0. V 33. minúte svojim premiérovým presným zásahom na seniorskom svetovom šampionáte zvýšil slovenské vedenie aj vďaka teču jedného z hosťujúcich obrancov Mislav Rosandič – 4:0.

Zverenci trénera Craiga Ramsayho začali turnaj triumfom nad Francúzskom (4:2), ale potom postupne podľahli Nemecku (1:2), Kanade (1:5) a Švajčiarsku (3:5). Do hry o postup do vyraďovacej časti sa vrátili víťazstvami nad Kazachstanom (4:3) a Talianskom (3:1).

Dáni odštartovali svoje účinkovanie v Helsinkách vysokou výhrou nad Kazachmi (9:1), následne dostali tenisového kanára od Švajčiarov (0:6), zdolali Talianov (2:1), nestrelili gól Nemcom (0:1), vynulovali Francúzov (3:0) a v pondelok sa postarali o prekvapenie víťazstvom nad Kanaďanmi (3:2).

V 39. minúte využil Juraj Slafkovský napádanie Krištofa, z rohu klziska si zobral puk a po individuálnej akcii prekonal Dahma – 5:0. Minútu pred koncom prostrednej časti hry ešte Samuel Takáč nastrelil žŕdku dánskej bránky.

V 48. minúte vylúčenie Regendu potrestal Joachim Blichfeld, pre ktorého to bol piaty gól na turnaji – 5:1. V 57. minúte putoval po faule na Regendu na trestnú lavicu Emil Kristensen, slovenskí hokejisti zavreli Dánov v pásme, ale skórovali až po presilovej hre, keď svoj premiérový gól na seniorskom svetovom šampionáte strelil Šimon Nemec6:1.

Dánska lavička ešte požiadala o preskúmanie situácie z predchádzajúcej presilovky a keďže neuspela, v závere stretnutia prišla ďalšia slovenská presilovka. V nej delovkou spoza hráča dal gólovú bodku zápasu Regenda – 7:1. Dáni v utorok pravdepodobne doplatili na to, že v pondelok večer odohrali mimoriadne ťažký víťazný zápas proti Kanaďanom.

Hlasy

• zdroj: RTVS

Šimon Nemec (obranca SR): „Prežívam veľké emócie. Sme radi, ze sme zvíťazili takýmto výsledkom a postupujeme do štvrťfinále. Rozhodlo nastavenie v našich hlavách. Nemali sme na výber a museli sme triumfovať, šli sme do toho naplno a Dáni mali ťažší program, mali v nohách včerajší zápas. Dobre sme na nich vybehli a vôbec na nás nestačili. Večer isto Kanada získa nejaký bod s Francúzmi, ale 7:1 je pekný výsledok a môžeme sa od neho odraziť do štvrťfinále.

Michal Krištof (útočník SR): „Konečne sme hrali to, čo sme mali hrať od začiatku turnaja. Dnes sme to zahrali ako jeden veľký a skúsený tím. Hovorili sme, že postupne po zápasoch sme sa zlepšovali. Dnes sa to prejavilo, nik nespravil chybu a všetci dreli jeden za druhého. Konečne nám to padlo aj z toho, čo predtým nie a skončilo to tak, ako to skončilo. Dáni nenapádali tak ako ostatné tímy, viac čakali. Od začiatku nám nestíhali, to bolo vidieť od začiatku. Včera večer hrali ťažký zápas, to tiež spravilo svoje. Vedeli sme, že keď nahodíme puk, tak ho dokorčuľujeme alebo ho vybojujeme. Tak sme dali aj dva góly, dnes sme boli lepší v pohybe a viac hrali u súpera ako u nás. Teraz si musíme oddýchnuť a prichystať sa, lebo teraz sa začína najdôležitejšia časť turnaja. Uvidíme s kým budme hrať, no keď budeme hrať tak ako dnes, tak je jedno, kto proti nám nastúpi, tak verím, že zdolať môžeme každého.“

Juraj Slafkovský (útočník SR): „Aj keď bol výsledok aký bol, tak to bol náročný zápas. Bolo cítiť, že to bol už siedmy duel na turnaji. Chceme však tých stretnutí hrať viac, osem aj deväť aj viac, takže na toto musíme byť pripravení. Po úvodnom triumfe na turnaji na nás asi prišla taká deka, ale sila tímu je v tom, že sme sa dokázali postaviť na vlastné nohy. Dnes sme predviedli výborný výkon a konečne aj dali góly. Fínsko alebo Švédsko bude výzva, no je jedno, kto z nich to bude. Musíme hrať naplno, od prvého po posledného najlepší hokej, ako vieme. Nechcem však predbiehať, teraz si ideme oddýchnuť.“