Semifinále MS v hokeji 2024: Kanada zmazala dvojgólové manko, ale Švajčiarsko zvíťazilo po nájazdoch (video+foto)

Semifinále MS v hokeji 2024: Kanada - Švajčiarsko (fotografie)
Švajčiarsky veterán Andres Ambühl v súboji s Kanaďami Bowenom Byramom a Johnom Tavaresom v semifinálovom zápase na MS v hokeji 2024. Praha (O2 Arena), 25. máj 2024. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 25. mája 21:07

Hokejisti Švajčiarska v semifinále oplatili Kanaďanov prehru 2:3 zo základnej A-skupiny a na tohtoročnom svetovom šampionáte si zahrajú o zlato. V sobotňajšom semifinále po prvej tretine viedli 2:0, ale nakoniec o svojom postupe rozhodli až v samostatných nájazdoch. Najlepšími hráčmi duelu v pražskej O2 Arene boli brankár Leonardo Genoni a John Tavares, ktorý v tretej tretine vyrovnával na 2:2.

MS v hokeji 2024 (semifinále)

• O2 Arena (Praha)

Kanada – Švajčiarsko 2:3 po sam. nájazdoch (0:2, 1:0, 1:0 – 0:0, 0:1)

• hralo sa od 18.20

15:06 – 0:1 K. Fiala (R. Loeffel, S. Andrighetto) / presilová hra 5 proti 4
17:16 – 0:2 N. Niederreiter (R. Josi, K. Fiala) / presilová hra 5 proti 4
34:07 – 1:2 B. Tanev (O. Zellweger, P.-L. Dubois )
57:53 – 2:2 J. Tavares (C. Bedard, O. Power) / presilová hra 5 proti 4

Samostatné nájazdy:
1. séria: C. Bedard (gól) – S. Sentheller (nedal)
2. séria: P.-L. Dubois (nedal) – K. Fiala (gól)
3. séria: D. Severson (nedal) – R. Loeffel (nedal)
4. séria: O. Power (nedal) – S. Andrighetto (gól)
5. séria: D. Cozens (nedal)

Vylúčenia:
5:54 B. Tanev – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
13:07 J. McCann – 2 min. (podrazenie)
16:57 J. Oleksiak – 2 min. (seknutie)
23:24 J. Tavares – 2 min. (držanie)
26:17 J. Siegenthaler – 2 min. (krosček)
31:44 R. Loeffel – 2 min. (seknutie)
44:03 C. Thürkauf – 2 min. (krosček)
47:49 J. McBain – 2 min. (nedovolené bránenie)
56:54 A. Ambühl – 2 min. (zdržiavanie hry / vyhodenie puku)
59:21 Švajčiarsko – 2 min. (veľa hráčov na ľade)
64:00 Kanada – 2 min. (veľa hráčov na ľade)

strely na bránu: 44:30 (8:17, 12:6, 20:4 – 3:3), vylúčenia: 6:5 na 2 min., presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Mikael Holm (Švéd.), Jan Hribik (ČR) – Ludwig Lundgren (Švéd.), Josef Špůr (ČR), 11 159 divákov

Kanada: Binnington – Power, Parayko, Byram, Oleksiak, Guhle, Severson, Zellweger – Tanev, McBain, Mercer – McCann, Paul, Guenther – Hagel, Tavares, Dubois – Bunting, Cozens, Mangiapane – Bedard
Švajčiarsko: Genoni – Josi, Glauser, Siegenthaler, Kukan, Marti, Loeffel, Jung, Fora – Fiala, Hischier, Niederreiter – Andrighetto, Thürkauf, Bertschy – Herzog, Senteler, Simion – Scherwey, Haas, Ambühl

Viac o téme: MS v hokeji 2024

Zámorský tím v základnej A-skupine nazbieral 19 bodov, iba v dvoch zápasoch nezvíťazil v riadnom hracom čase – Rakúsko zdolal 7:6 po predĺžení a Česko, rovnako v predĺžení, 4:3. V ostatných súbojoch porazil Veľkú Britániu 4:2, Dánsko 5:1, Nórsko 4:1, Fínsko 5:3, Švajčiarsko 3:2. Vo štvrťfinále vyradil Slovensko (6:3).

Švajčiari v pražskej skupine obsadili druhé miesto so 17 bodmi. Jedinú prehru zaznamenali práve s Kanaďanmi (2:3) a súboj s Českom rozhodli až samostatné nájazdy (2:1). V ostatných dueloch vyhrali nad Nórmi (5:2), Rakúšanmi (6:5), Britmi (3:0), Dánmi (8:0), Fínmi (3:1). Vo štvrťfinále oplatili Nemcom minuloročné vyradenie výsledkom 3:1.