MS v hokeji 2024: Slovensko otočilo z 0:1 na 2:1, ale Lotyšsko vyhralo po nájazdoch (video+foto)

• aktualizované 19. mája 23:07

Slovenskí hokejisti vo svojom šiestom zápase v základnej B-skupine na tohtoročnom svetovom šampionáte podľahli Lotyšom 2:3 po sam. nájazdoch. Najlepšími hráčmi duelu v Ostravar aréne boli Martin Pospíšil a Oskars Cibulskis.

Zverenci trénera Craiga Ramsayho začali turnaj prehrou s Nemeckom (4:6), ale v ďalších dueloch už víťazili. V nedeľu hladko zdolali Kazachstan (6:2) v pondelok Američanov (5:4 po predĺžení), v stredu Poliakov (4:0) a v sobotňajšom zápase aj Francúzov (4:2). Istotu miestenky do štvrťfinále by im dali triumf nad Lotyšskom.

Viac o téme: MS v hokeji 2024

V tabuľke B-skupiny majú hokejisti spod Tatier na konte 12 bodov a patrí im 4. priečka za Švédmi, Američanmi a Nemcami. Lotyši sú na 5. pozícii a na Slovákov strácajú tri body, majú však lepší vzájomný zápas. V pondelok majú Slováci voľno, v utorok o 20.20 h uzavrú svoje účinkovanie v skupine duelom proti Švédom. Lotyši ešte predtým absolvujú zápas proti Američanom. Do štvrťfinále postúpia Slováci v prípade akejkoľvek bodovej straty lotyšského výberu, no aj v prípade triumfu Lotyšov nad hráčmi USA majú šancu, ak uchmatnú Švédom aspoň bod.

V Ostrave sa v sobotu uskutočnil 36. vzájomný duel oboch súperov, slovenský výber zaznamenal 10. prehru a okrem toho sa zrodili aj tri remízy a 23-krát triumfovali Slováci. Tím SR podľahol hráčom Lotyšska po sérii šiestich triumfov.

MS v hokeji 2024 (B-skupina)

• Ostravar Aréna (Ostrava)

Slovensko – Lotyšsko 2:3 po sam. nájazdoch (0:1, 0:0, 2:1 – 0:0, 0:1)

• hralo sa od 20.20

18:39 – 0:1 R. Freibergs (M. Indrašis, Ri. Bukarts)
42:06 – 1:1 M. Pospíšil (P. Regenda, M. Ivan)
58:16 – 2:1 P. Cehlárik (J. Slafkovský, M. Hrivík)
58:40 – 2:2 O. Cibulskis (J. Jaks, M. Indrašis)

Samostatné nájazdy:
1. séria: L. Hudáček (nedal) – R. Abols (nedal)
2. séria: J. Slafkovský (gól) – D. Ločmelis (gól)
3. séria: M. Sukeľ (nedal) – Ro. Bukarts (nedal)
4. séria: L. Cingel (nedal) – K. Daugaviňš (nedal)
5. séria: T. Tatar (nedal) – R. Krastenbergs (nedal)
6. séria: K. Daugaviňš (nedal) – L. Hudáček (nedal)
7. séria: D. Ločmelis (gól) – J. Slafkovský (nedal)

Vylúčenia:
4:56 Lotyšsko – 2 min. (veľa hráčov na ľade)
13:20 M. Dzierkals – 2 min. (seknutie)
16:17 O. Batna – 2 min. (nedovolené bránenie)
33:49 M. Grman – 2 min. (nešportové správanie)
33:49 O. Batna – 2 min. (nešportové správanie)
34:29 M. Daňo – 2 min. (seknutie)
60:00 P. Koch – 2 min. (seknutie)
62:08 K. Gudlevskis – 2 min. (držanie)
62:08 M. Hrivík – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
63:33 P. Cehlárik – 2 min. (podrazenie)

strely na bránu: 43:43 (20:8, 10:14, 12:10 – 1:10), vylúčenia: 4:4 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Christoffer Holm (Švéd.), Kristian Vikman (Fín.) – Tim Heffner (Nem.), Andreas Hofer (Nem.)

Slovensko: Hlavaj – Čerešňák, Fehérváry, Nemec, Ivan, Grman, P. Koch, Gajdoš, Golian – Slafkovský, Hrivík, Cehlárik – Cingel, Hudáček, Tatar – Kelemen, Pospíšil, Regenda – Kudrna, Daňo, Sukeľ
Lotyšsko: Gudlevskis – Čukste, Jaks, Cibuļskis, Freibergs, Komuls, Mamčics, Zile – Krastenbergs, Daugavinš, Abols – Dzierkals, Ro. Bukarts, Batna – Ri. Bukarts, Indrašis, Ločmelis – Lavinš, Gavars, Egle – Tralmaks

I. tretina

V prvej tretine boli slovenskí reprezentanti omnoho aktívnejší a mali výrazne viac striel ako súper, pomohli im k tomu aj tri presilovky. Ani jednu z početných výhod však Slováci nevyužili a prišiel trest, keď Samuela Hlavaja prekonal Ralfs Freibergs.

„Príčinou toho, že prehrávame, je efektivita. Musíme pokračovať v streľbe a veriť, že to tam padne. Je to škoda, že sme inkasovali, ale máme pred sebou ešte 40 minút,“ komentoval po prvej tretine obranca Michal Ivan v prenose televízie JOJ.

II. tretina

Gól pred koncom prvej časti hráčom Lotyšska prospel a v druhej dvadsaťminútovke mali miernu prevahu. Gól nepadol ani pri presilovke lotyšského výberu. Obaja brankári predviedli niekoľko kvalitných zákrokov. „Druhá časť bola podobná ako prvá, nemali sme však toľko presiloviek. Musíme trochu zabrať, máme ešte 20 minút na to, aby sme to otočili,“ zhodnotil autor dvoch gólov po druhej časti bek Martin Fehérváry.

III tretina, predĺženie a nájazdy

Slováci sa dočkali až v tretej tretine. Už v 43. minúte pri koncovke zachoval chladnú hlavu Martin Pospíšil a bolo vyrovnané. Keď sa už zdalo, že sa do konca tretej časti skóre nezmení, prišli hneď dva góly v rozpätí 24 sekúnd.

Najprv Peter Cehlárik po prihrávke od Juraja Slafkovského poslal slovenský výber do najtesnejšieho náskoku, vzápätí však Lotyši odvolali brankára Kristersa Gudlevskisa a na 2:2 vyrovnal Oskars Cibulskis. V závere ešte obhajca bronzu nevyužil veľkú šancu a muselo sa predlžovať.

V extra päťminútovke gól nepadol, v nájazdoch v siedmej sérii rozhodol Dans Ločmelis.

Hlasy

• zdroj: TV Joj

Tomáš Tatar (útočník SR, kapitán): „Je to smola, ale podali sme dobrý výkon a boli sme aktívnejší. Ukázali sme veľké srdce, ale dostali sme gól na konci. Máme bod a pozeráme sa už na ďalší zápas, chceme v ňom bodovať. “

Libor Hudáček (útočník SR): „Sme sklamaní. Nehrali sme zle, ale dnes nám to tam nepadalo, z brankára súpera sme spravili hviezdu. Tlačili sme, ale dnes nám asi nebolo súdené zvíťaziť. Dúfam, že sa do ďalšieho zápasu poučíme. Musíme zregenerovať a pripraviť sa na Švédov.“

Peter Cehlárik (útočník SR, autor gólu): „Bol to fyzicky náročný duel, od začiatku až do konca. Škoda šancí, ktoré sme mali. Ak by sme ich premieňali, mohlo to vyzerať inak. Dali sme o toho všetko, ale napokon sme prehrali. Taký je hokej.“