MS v hokeji 2024: Švédsko otočilo zápas o 3. miesto, Kanadu zdolalo o dva góly a má bronz (video+foto)

Zápas o 3. miesto na MS v hokeji 2024: Švédsko - Kanada (fotografie)
Švédsky útočník Lucas Raymond padá po kontakte s kanadským brankárom Jordanom Binningtonom v zápase o 3. miesto na MS v hokeji 2024. Praha (O2 Arena), 26. máj 2024. Foto: SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 26. mája 17:37

Bronzové medaily na majstrovstvách sveta v Česku získali hokejisti Švédska, ktorí v nedeľňajšom súboji o 3. priečku zdolali obhajcov vlaňajšieho prvenstva Kanaďanov 4:2.

Viac o téme: MS v hokeji 2024

„Tri korunky“ sa cenného kovu z MS dočkali po šiestich rokoch, predtým naposledy v Dánsku 2018 získali majstrovský titul. A práve v Dánsku doteraz naposledy bola „kolíska hokeja“ bez medaily, odvtedy získala dve zlaté aj dve strieborné, no teraz zostala bez cenného kovu a nepridala 54. medailu v histórii. Duel o 3. miesto obstarali tímy, ktoré v skupinovej časti ani raz neprehrali – Kanaďania ovládli pražskú A-skupinu, Švédi ostravskú B-skupinu.

V prvej tretine duelu o bronz otvoril skóre duelu Carl Grundström v prvej tretine, v druhej vyrovnal Dylan Cozens. Kanaďania boli o krok bližšie k medaily po zásahu Pierra-Luca Duboisa zo 45. minúty, ale o päť minút neskôr vyrovnal Erik Karlsson. Druhý presný zásah v stretnutí potom zaznamenal Grundström a bodku za duelom dal päť sekúnd pred treťou sirénou do prázdnej bránky Marcus Johnasson. Najlepšími hráčmi duelu v pražskej O2 Arene boli dvojgólový Grundström a Jamie Oleksiak.

MS v hokeji 2024 (zápas o 3. miesto)

• O2 Arena (Praha)

Švédsko – Kanada 4:2 (1:0, 0:1, 3:1)

• hralo sa od 15.20

12:05 – 1:0 C. Grundström (L. Johansson, R. Dahlin)
22:41 – 1:1 D. Cozens (J. Oleksiak, A. Mangiapane)
44:18 – 1:2 P.-L. Dubois (B. Hagel, J. Tavares)
49:35 – 2:2 E. Karlsson (A. Burakovsky, M. Johansson)
53:42 – 3:2 C. Grundström
59:55 – 4:2 M. Johansson (J. Brodin)  / gól do prázdnej bránky

Vylúčenia:
15:29 T. Heed – 2 min. (podrazenie)
31:37 P.-L. Dubois – 2 min. (držanie)
47:04 D. Severson – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)

strely na bránu: 33:22 (7:4, 9:10, 17:8), vylúčenia: 1:2 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Marko Kaukokari (Fín.), Sean MacFarlane (USA) – Daniel Hynek (ČR), Jiří Ondráček (ČR), 14 929 divákov

Švédsko: Gustavsson – Heed, Hedman, Pettersson, Karlsson, Brodin, Dahlin, Bengtsson – Kempe, Eriksson Ek, M. Johansson – Raymond, Holmberg, Burakovsky – Lundeström, Zetterlund, Olofsson – Sörensen, L. Johansson, Frödén – Grundström
Kanada: Binnington – Power, Parayko, Byram, Oleksiak, Zellweger, Severson – Tanev, McBain, Mercer – Bunting, Cozens, Mangiapane – Guenther, McCann, Paul – Dubois, Tavares, Bedard – Hagel, Greig

Zámorský tím v základnej A-skupine nazbieral 19 bodov, iba v dvoch zápasoch nezvíťazil v riadnom hracom čase – Rakúsko zdolal 7:6 po predĺžení a Česko, rovnako v predĺžení, 4:3. V ostatných súbojoch porazil Veľkú Britániu 4:2, Dánsko 5:1, Nórsko 4:1, Fínsko 5:3, Švajčiarsko 3:2. Vo štvrťfinále vyradil Slovensko (6:3).

Reprezentácia „troch koruniek“ prešla základnú B-skupine v Ostrave bez zaváhania a nazbierala 21 bodov. Švédi postupne vyhrali nad USA (5:2), Poľskom (5:1), Nemeckom (6:1), Kazachstanom (3:1), Lotyšskom (7:2), Francúzskom (3:1) a Slovenskom (6:1). Vo štvrťfinále ich v severskom derby potrápili Fíni, ktorých porazili 2:1 po predĺžení, ale v semifinále dostala od Čechov výprask 3:7.