MS v hokeji do 20 rokov: Kanada deklasovala Slovensko o 10 gólov, Latkóczy vydržal v bránke iba tretinu (video+foto)

MS v hokeji do 20 rokov: Slovensko - Kanada
Kanadský útočník Connor Bedard v súboji so slovenským obrancom Borisom Žabkom počas zápasu A-skupiny na MS v hokeji do 20 rokov. Edmonton (Rogers Place), 11. august 2022. Foto: Jason Franson/The Canadian Press via AP.
  • aktualizované 12. augusta 2:48

Mladí slovenskí hokejisti vo svojom druhom zápase na juniorskom svetovom šampionáte v Edmontone podľahli Kanaďanom 1:11. Už prvú tretinu vyhrali domáci hokejisti 4:0, od druhej už v slovenskej bránke Šimona Latkóczyho vystriedal Tomáš Boľo.

Viac o téme: MS v hokeji do 20 rokov

Najlepšími hráčmi duelu v Rogers Place boli Matej Kašlík, ktorý strelil jediný gól slovenského tímu a kanadský kapitán Mason McTavish, ten sa blysol štyrmi presnými zásahmi aj dvomi asistenciami.

Zverenci trénera Ivana Feneša tak majú zatiaľ na konte nula bodov, keďže neuspeli ani v úvodnom zápase proti Čechom (4:5). Kanaďania sú naopak zatiaľ stopercentní a okrem triumfu nad Slovákmi si tri body do tabuľky pripísali aj za víťazstvo 5:2 nad Lotyšmi. Ďalšími súpermi mladých Slovákov v základnej A-skupine budú ešte Lotyši a Fíni.

MS v hokeji do 20 rokov (A-skupina)

• Edmonton

Slovensko – Kanada 1:11 (0:4, 1:4, 0:3)

• Roger Place

6:16 – 0:1 C. Bedard (M. McTavish, J. Roy)
13:06 – 0:2 W. Cuylle (R. Greig, M. McTavish)
15:57 – 0:3 B. Othmann (W. Cuylle)
19:17 – 0:4 O. Zellweger (L. Stankoven, T. Foerster)
21:02 – 0:5 L. Stankoven (K. Johnson, L. Cormier) / presilová hra 5 proti 3
26:25 – 0:6 M. McTavish (D. Sebrango)
34:40 – 1:6 M. Kašlík (O. Myklucha, L.. Nemec)
35:16 – 1:7 M. McTavish (B. Othmann, L. Cormier)
39:26 – 1:8 M. McTavish (J. Roy, C. Berard)
43:44 – 1:9 M. McTavish (B. Othmann)
55:07 – 1:10 J. Roy (W. Dufour, O. Zellweger)
59:40 – 1:11 Z. Ostapchuk (J. Roy, W. Dufour)

Vylúčenia:
10:57 R. Greig – 2 min. (podrazenie)
19:17 Slovensko – 2 min. (zdržiavanie hry / coach challenge)
19:27 A. Sýkora – 2 min. (seknutie)
20:00 B. Žabka – 2 min. (seknutie)
24:16 N. Gaucher – 2 min. (seknutie)
36:15 J. Thompson – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
46:12 D. Bakala – 2 min. (hákovanie)

strely na bránu: 23:44 (11:15, 8:14, 4:15), vylúčenia: 4:3 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: A. Kika (ČR), J. Kova (Fín.) – N. Jusi (Fín.), J. Špur (ČR), 3216 divákov

Slovensko: Latkóczy (21. T. Boľo) – Kmec, Petrovický, Štrbák, Stripai, Groch, Žabka, Bakala, Nátny – Sýkora, Petrovský, Demek – Myklucha, Kašlík, Nemec – Faith, Jedlička, Dvorský – Kupčo, Stümpel, Honzek
Kanada: Garand – Zellweger, Sebrango (A), Cormier, Del Mastro, Seeley, Thompson, O’Rourke – Roy, Bedard, McTavish – Stankoven, Foerster, Johnson – Greig, Ostapchuk, Dufour – Othmann, Desnoyers, Cuylle – Gaucher

Úvodný gól duelu v Rogers Place v 7. minúte po peknej kombinácii strelil Connor Bedard – 0:1. O minútu neskôr sa do samostatného úniku dostal Maroš Jedlička ale zoči-voči brankárovi Dylanovi Garandovi neuspel.

Na rozdiel dvoch gólov na začiatku 14. minúty zvýšil Will Cuylle, bolo to tesne po skončení slovenskej presilovej hry zo samostatného úniku a kanadský útočník trafil puk medzi betóny gólmana Šimona Latkóczyho – 0:2. V 16. minúte zlú rozohrávku Šimona Grocha potrestal Brennan Othmann – 0:3.

V poslednej minúte úvodnej dvadsaťminútovky spomedzi kruhov skóroval Olen Zellweger, keď Latkóczy prakticky nič nevidel – 0:4. Slovenská lavička ešte reklamovala ofsajd, ale rozhodcovia po pozretí videa gól odobrili. Pomer striel v prvej tretine bol 11:15 a skórovať okrem Jedličku mohli aj Matej Kašlík či Servác Petrovský.

Po prvej prestávke sa už do slovenskej bránky nepostavil Latkóczy, ale nahradil ho Tomáš Boľo. Čisté konto si však udržal len 62 sekúnd, keď v presilovke o dvoch hráčov skóroval Logan Stankoven – 0:5. Dlhá kanadská početná výhoda pokračovala, ale domáci hokejisti už v nej ďalší gól nepridali a Boľovi pomohla pri strele Bedarda aj žŕdka.

V 25. minúte bol vylúčený Nathan Gaucher, ale slovenskí hokejisti presilovku nevyužili. Navyše po jej skončení stratili v útočnom pásme puk, do úniku „vystrelila“ štvorica Kanaďanov a Mason McTavish nedal Boľovi žiadnu šancu – 0:6.

V 31. minúte sa dostal do samostatného úniku Othmann, svoj druhý gól v zápase však nestrelil. V 33. minúte sa strelou na Garanda prezentoval Boris Žabka, Jedlička bol „prikrátky“ a k teču sa nedostal. Prekonať kanadského gólmana sa podarilo až Kašlíkovi v 35. minúte, pre ktorého to bol tretí gól na turnaji – 1:6.

O 36 sekúnd sa skóre menilo opäť, keď Boľa bekhendom prekonal McTavish – 1:7. V ďalšej slovenskej početnej výhode mohol skórovať Jakub Demek, ale po prihrávke Romana Faitha spoza bránky puk zblízka z jeho hokejky smeroval iba do Garandovho betónu.

V 40. minúte slovenskí hokejisti stratili puk v strednom pásme a v samostatnom úniku Joshua Roy nahral McTavishovi a kanadský kapitán skompletizoval čistý hetrik – 1:8.

V 42. minúte mohol deviaty kanadský gól pridať Roy, ale puk po jeho strele skončil iba na konštrukcii bránky. V 44. minúte Kanaďania potrestali ďalšie slovenské zaváhanie – Boľo odpálil puk len k Othmannovi, ten prihral McTavishovi, ktorý sa mohol zoči-voči slovenského gólmana opýtať, kde to chce – 1:9.

V 50. minúte sa črtala šanca pre Dalibora Dvorského, ale z uhla pálil bekhendom iba do brankára Garanda. V 55. minúte sa k puku pred slovenskou bránkou dostal Roy a strelil desiaty gól Kanady – 1:10. Gólovú bodku zápasu dal 20 sekúnd pred koncom Zack Ostepchuk – 1:11. V záverečnej tretine vystrelili slovenskí hokejisti na kanadského gólmana Garanda iba štyrikrát.

Juniorský svetový šampionát sa koná v netradičnom letnom termíne. Vždy je to na prelome rokov a 26. decembra 2021 sa aj začal v Kanade, no po pár dňoch ho zrušili pre výskyt prípadov ochorenia COVID-19. Augustový termín (9. až 20.8.) je teda náhradou za zrušený turnaj spred pol roka.