Poľský premiér Donald Tusk varoval, že Európa vstúpila do „predvojnovej éry“ a ak Ukrajina vo vojne, ktorú voči nej vedie Rusko, prehrá, nikto v Európe sa nebude môcť cítiť v bezpečí.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Ako povedal európskym médiám, vojna nie je koncept minulosti, „je skutočná a začala sa pred viac ako dvoma rokmi“. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Tusk vyzýva na vojenskú pomoc pre Ukrajinu
Predseda poľskej vlády v rozhovore okrem iného apeloval na európskych lídrov, aby urobili viac pre posilnenie európskej obrany. Bez ohľadu na to, či novembrové americké prezidentské voľby vyhrá Joe Biden alebo Donald Trump, Európa sa stane atraktívnejším partnerom pre Spojené štáty, ak sa stane viac vojensky sebestačnejšou, skonštatoval Tusk. Tusk tiež vyzval na urýchlenú vojenskú pomoc pre Ukrajinu a upozornil, že ďalšie dva roky rozhodnú o všetkom.
Rusi stratili vo vojne už vyše 440-tisíc vojakov, podľa Ukrajincov prišli aj o takmer sedemtisíc tankov
„Žijeme v najkritickejšom okamihu od konca druhej svetovej vojny,“ povedal. Zároveň poznamenal, že najviac znepokojujúceho pre neho je, že v súčasnosti je akýkoľvek scenár možný.
„Viem, že to znie zničujúco, najmä pre ľudí z mladšej generácie, ale musíme si psychicky zvyknúť na príchod novej éry. Predvojnovej éry,“ vyjadril sa Tusk.
Len pár lídrov poznalo v Rusku hrozbu
Politik je však podľa jeho slov optimistický o „revolúcii v zmýšľaní naprieč Európou“. Ako povedal, keď bol premiérom v rokoch 2007 – 2014, len pár európskych lídrov okrem tých z Poľska a pobaltských štátov poznalo v Rusku potenciálnu hrozbu.
Dzurinda: Kritici nášho členstva v NATO sú dopletení ruskou propagandou, tá má dnes obludné rozmery (rozhovor)
Teraz chválil niekoľkých európskych lídrov a poukázal aj na dôležitosť bezpečnostnej spolupráce Weimarského trojuholníka – Poľska, Francúzska a Nemecka. Tiež poukázal na to, že Švédsko a Fínsko upustili od svojej dlhodobej neutrality a stali sa členmi Severoatlantickej aliancie.