Múzeum Červený Kláštor na Zamagurí začína s obnovu niekoľkých objektov a vybraných častí kláštora kartuziánov. Projekt „Červený Kláštor – znovuzrodený“ vo výške 467-tisíc eur s DPH má zásadným spôsobom zmeniť doterajšiu podobu pamiatky. Financovaný bude z fondov Európskej únie.
Ako pre agentúru SITA povedal riaditeľ múzea Milan Gacík, pracovníci stavebnej spoločnosti začali s prípravou materiálu na stavenisku. Najskôr sa podľa jeho slov pustia do stavebno-technických úprav na časti, ktorá sa dotýka pivovaru a medovinárne, a ďalšej pri bývalej frátrovskej cele.
Návštevníkom chcú priblížiť život mníchov
Cieľom projektu je zatraktívniť pre návštevníkov dva objekty kláštorného areálu formou zážitkovej návštevy kultúrno historickej pamiatky. Vytvoriť chce pre nich novú ponuku, v rámci ktorej plánuje oživiť niektoré súčasti života mníchov v minulosti.
Medzi ne patrí napríklad výroba piva a medoviny v kláštornom pivovare či fermentárni medoviny, a výroba produktov z liečivých rastlín v Cypriánovej lekárni. Pri bylinných záhradkách chcú obnoviť aj kamenné torzá domčekov.
Práce realizuje staroľubovnianska spoločnosť Slovdach, s. r. o., ako víťaz verejného obstarávania. Ukončené by mali byť do trinástich mesiacov a podľa riaditeľa by návštevníkov nemali obmedzovať.
Zmodernizuje sa aj múzejná expozícia
Projekt obnovy sa zároveň zameriava aj na výchovno-vzdelávacie aktivity určené deťom v kláštornej škole. Vzniknúť by mal aj priestor pre hlbšiu a dlhšiu meditáciu bez významnejších zásahov civilizácie (Digital detox camp).
Región Spiša a Pienin prišiel pre koronavírus o značný počet turistov, záujem Slovákom bol však vyšší
Ponúknuť chce aj úplne prerobenú, modernú a návštevnícky atraktívnu múzejnú expozíciu zloženú z troch častí. V rámci nej priblíži dejiny Červeného Kláštora, mníšske rády na Slovensku a dejiny pamiatkovej starostlivosti na Slovensku.
Kláštor je jednou z najvýznamnejších pamiatok
História kláštora kartuziánov v obci Červený Kláštor (okr. Kežmarok) siaha do 14. storočia. Národná kultúrna pamiatka patrí k najvýznamnejším pamiatkam tohto druhu na Slovensku a je najväčšou a najvýznamnejšou pamiatkou v správe Pamiatkového úradu SR.
Na Dunajec sa opäť vrátili plte, turisti si môžu požičať aj raft
Prvú expozíciu v kláštore zriadilo Východoslovenské múzeum Košice v roku 1966. V rokoch 1999 – 2007 v kláštore prezentovalo svoju expozíciu Ľubovnianske múzeum zo Starej Ľubovne. Od roku 2008 je návštevníkom sprístupnená múzejná expozícia, ktorú zriadil Pamiatkový úrad SR a nezisková organizácia Cyprian.