Múzeum v Osvienčime varovalo pred príspevkami s fiktívnymi obrázkami obetí nacistického vyhladzovacieho tábora

Nacistické Nemecko postavilo vyhladzovací tábor v meste Osvienčim po okupácii Poľska počas druhej svetovej vojny.
Holokaust, Židia
Foto: ilustračné, Getty images

Múzeum v Osvienčime v piatok varovalo pred príspevkami na Facebooku so škodlivými fiktívnymi obrázkami obetí nacistického nemeckého vyhladzovacieho tábora generovanými umelou inteligenciou (AI) a odsúdilo ich za „falšovanie histórie“.

Autentické príbehy verzus falošné profily

Múzeum na mieste bývalého tábora Auschwitz-Birkenau už dlho používa vlastné účty na sociálnych sieťach na zverejňovanie autentických fotografií, mien a informácií o obetiach s cieľom zvýšiť povedomie o holokauste. Múzeum teraz zistilo, že niekoľko stránok na Facebooku vytváralo podobné životopisy obetí, ale s fiktívnymi informáciami alebo fotografiami.

„Ľudia si začali všímať, že existujú stránky, vrátane jednej s názvom ‚História 90. rokov‘, kde sú krátke životopisy obetí, ako aj fotografie, ktoré boli jasne vytvorené umelou inteligenciou,“ povedal zástupca hovorcu múzea Pawel Sawicki.

Auschwitz ako symbol genocídy

„Vytváranie umelých obrazov skutočných ľudí, alebo čo je ešte znepokojujúcejšie, vytváranie falošných identít obetí, je určite znepokojujúce a tiež veľmi škodlivé pre pamiatku tých, ktorí zomreli v Osvienčime,“ povedal pre agentúru AFP.

Nacistické Nemecko postavilo vyhladzovací tábor v meste Osvienčim po okupácii Poľska počas druhej svetovej vojny. Miesto holokaustu sa stalo symbolom genocídy šiestich miliónov európskych Židov zo strany nacistického Nemecka, z ktorých jeden milión zomrel v tábore v rokoch 1940 až 1945. V Osvienčime-Birkenau zomrelo aj viac ako 100 000 nežidov vrátane nežidovských Poliakov, Rómov a sovietskych vojakov.

Ďalšie k téme

Odporúčané