Muži sa hlásili v kasárňach alebo sa pridali k partizánom, udalosti SNP zasiahli aj Vysoké Tatry

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vysoké Tatry
Foto: archívne, SITA/Radoslav Maťaš

POPRAD 29. augusta (WebNoviny.sk) – Udalosti Slovenského národného povstania zasiahli pred 73 rokmi aj Vysoké Tatry a kraj pod nimi.

„V auguste 1944 podtatranský ľud odložil kosy, hrable, vidly a chopil sa zbrane s cieľom navždy zničiť fašizmus a nacizmus. Každý chcel k tomu prispieť vlastnou rukou. Niektorí muži sa hlásili v najbližších kasárňach, iní odišli do hôr k partizánom,“ pripomenul pre agentúru SITA regionálny historik Marcel Maniak.

Pomáhali pri obsadení Svitu a Popradu

V deň vypuknutia Slovenského národného povstania, 29. augusta 1944, sa podľa jeho slov ako prví na územie okresu Poprad presunuli partizáni z partizánskych brigád „Za slobodu Slovanov“ a „Jánošík“.

Partizánske brigády sa spolu s vojakmi z vojenskej posádky v Liptovskom Sv. Mikuláši podieľali na obsadení Svitu a Popradu.

„30. augusta 1944 postupovali na Kežmarok, kde sa zúčastnili na prvých povstaleckých bojoch. Po protiútoku nemeckých obrnených jednotiek partizáni bojovali v obranných bojoch pri Veľkej Lomnici, Spišskej Sobote, Batizovciach, Svite, Lučivnej, Štrbe, Kvetnici, Hranovnici, Spišskom Bystrom a vo Vysokých Tatrách,“ uviedol Maniak.

Oddiely sa stiahli do hôr

Keď Kežmarok a Poprad obsadili Nemci, partizánske skupiny sa stiahli do okolitých hôr a postupne sa k ním pridávali ďalšie partizánske oddiely. V okolí obcí Ľubica, Hradisko, Hranovnica, Vernár, Vikartovce a Liptovská Teplička začali podľa regionálneho historika od septembra 1944 pôsobiť partizáni z osobitnej partizánskej brigády „Klement Gottwald“.

Ďalšie oddiely pôsobili aj vo Vysokých Tatrách, v okolí Lendaku, v oblasti Spišskej Magury, či v horách v okolí obce Liptovská Teplička. Podľa Maniaka sa však viaceré partizánske skupiny cez územie okresov Poprad a Kežmarok iba presúvali alebo tu pôsobili iba krátkodobo.

Po partizánoch zostali len pamätníky

Ako ďalej pripomenul historik, na konci januára 1945 partizánsky oddiel „B. Hanesa – Chrastinu“ z 1. československej partizánskej brigády M. R. Štefánika obsadil Štrbské Pleso. „Zlikvidoval tu nemeckú skupinu, ktorá mala zničiť tunajšie hotelové zariadenia a 28. januára 1945 sa spojil s predsunutými jednotkami 1. čs. armádneho zboru,“ informoval o jednom z úspechov partizánov.

V súčasnosti činnosť partizánov v obciach pod Vysokými Tatrami podľa Maniaka pripomínajú už iba pamätníky, pamätné tabule a hroby bojovníkov na cintorínoch. Hroby neznámych partizánov sa nachádzajú aj v okolitých lesoch. Názov „Partizánska obec“ nesú dve obce okresu Poprad, a to Liptovská Teplička a Vernár.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať