Na dovolenke hrozia hnačky i pohlavné choroby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Japonci obsadili pláže
Aj na Japonsko udreli horúčavy. Mnoho Japoncov sa preto rozhodli stráviť víkend na plážach. Na zábere je zapĺňajúca sa pláž v meste Fujisawa, juhozápadne od Tokia. Foto: AP Photo/Koji Sasahara

BRATISLAVA 1. augusta (WEBNOVINY) – Aby sa dovolenka nezmenila na nočnú moru medzi hlavné zásady prevencie infekcií patrí preventívne očkovanie, dodržiavanie všetkých zásad osobnej hygieny, konzumácia bezpečných potravín a vody, opatrenia proti poštípaniu hmyzom a bezpečný sex. „Očkovanie treba absolvovať jeden až dva mesiace pred odchodom, aby bol dodržaný interval medzi dávkami vakcín a stihli sa vytvoriť protilátky. Očkovanie sa vykonáva v očkovacích centrách v Bratislave, v Martine a v Košiciach,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Lenka Šramková.

Z hľadiska vzniku infekcií pri cestách do tropických a subtropických oblastí je najčastejším zdravotným problémom turistov hnačka. „Hoci hnačka je často iba reakciou organizmu na náhlu zmenu klímy, zmenu stravovacích návykov a stres spojený s cestovaním, dodržiavanie základných preventívnych opatrení má kľúčový význam pri predchádzaní vážnejších hnačiek z infekčných príčin,“ vysvetlila Šramková. Z iných črevných nákaz môže turistov ohrozovať aj dyzentéria, vírusová hepatitída typu A, brušný týfus, paratýfus, cholera a iné nákazy, vrátane parazitárnych ochorení. Hrozí aj možnosť vzniku nákaz prenášaných hmyzom ako sú malária, horúčka dengue, japonská encefalitída, spavá choroba, žltá zimnica a mnohé ďalšie, či sexuálne prenosné ochorenia a ochorenia prenášané krvou typu HIV/AIDS, kvapavka, syfilis a vírusová hepatitída typu B.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať