BRATISLAVA 21. mája (WBN/PR) – Informatizácia spoločnosti a eGovernment Slovenska stojí na križovatke. Programové obdobie 2014 – 2020 stanovuje pre informatizáciu členských štátov EÚ nové parametre, čo by mohlo pre Slovensko znamenať šancu na „reštart”. Aj preto sa na Jarnej konferencii ITAPA hovorilo o zmenách, ktoré sú nevyhnutné, aby Slovensko v budúcnosti neprichádzalo o peniaze z Európskej únie, ako aj o nástrojoch, ktoré urýchlia a zjednodušia verejné obstarávanie projektov eGovernmentu.
Digitálny líder a štátny tajomník MF SR Peter Pellegrini oznámil, že Slovensko bude mať v rokoch 2014 – 2020 na informatizáciu spoločnosti k dispozícii 990 miliónov eur (z toho 841mil. z eurofondov). Avizoval, že sa v súčasnosti prijímajú opatrenia na elimináciu negatívnych precedensov z minulosti: „Predchádzajúce roky boli veľkou skúškou nielen pre štát ale aj pre dodávateľov. Za nevyhnutné považujeme realizovať interný audit súčasných projektov, aby sme určili, ktoré projekty je potrebné rozvíjať, a ktoré už nie.”
Podpredseda Európskej Komisie Maroš Šefčovič diskutérom na Jarnej ITAPA pripomenul, že jednotlivé štáty majú tendencie podporovať takzvané centrálne projekty slúžiace štátnej správe. „Naopak, sila Európy je v regiónoch, preto by komisia uvítala viac projektov na regionálnej úrovni, blízke občanom. Našim cieľom je, aby v roku 2015 využívalo elektronické služby občanom 50% obyvateľstva EÚ a 80% podnikateľských subjektov pôsobiacich na trhu únie.”
Na konferencii ITAPA riaditeľ RO OPIS Norbert Molnár predstavil funkčné elektronické služby občanom, akými sú napríklad elektronické schránky, digitálna galéria výtvarného umenia či nová aplikácia katastra, ktorá zároveň získala Cenu za najlepší projekt OPIS.
O ITAPA
ITAPA je už 13 rokov značkou, ktorá na vrcholnej úrovni zastrešuje spoločenské dianie súvisiace s informatizáciou krajiny a eGovernmentom. Jej prezentačný priestor inšpiruje uznávanými odborníkmi a špičkovými domácimi aj medzinárodnými spíkrami. Jej diskusné fóra sú nielen prezentáciou jednotlivých projektov či názorov, ITAPA sa roky snaží spájať ľudí z verejného a privátneho sektora do konštruktívneho dialógu, z ktorého by mali vyjsť konkrétne riešenia.