Na konferenciu GLOBSEC do Bratislavy prídu aj šéf NATO a zástupca Ruska v OSN

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
GLOBSEC: Vystúpenie Andreja Kisku
Kongresová sála počas vystúpenia prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku v rámci otvorenia 12. ročníka medzinárodného bezpečnostného fóra Globsec 2017. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény.

BRATISLAVA 16. apríla (WebNoviny.sk) – V polovici mája sa uskutoční už 13. ročník bezpečnostnej konferencie GLOBSEC. V termíne od 17. do 19. mája prídu do Bratislavy opäť stovky politikov, diplomatov, odborníkov na zahraničnú politiku či bezpečnosť.

Fórum sa bude venovať fenoménu zneužívania sociálnych sietí teroristickými skupinami na nábor nových ľudí a koordináciu útokov, nestabilite na Blízkom východe a s tým spojenú humanitárnu krízu, ale tradične aj transatlantickým vzťahom a budúcnosťou Európskej únie vo svetle nedávnych volieb.

„Internet sa stal bojovým poľom myšlienok, kde trollovia a automatizované roboty prekrúcajú fakty. Technológie posilňujú občanov, ale aj odrádzajú od demokracie,“ avizuje ďalšiu tému – vplyv technológií a sociálnych sietí na demokratické systémy krajín organizácia Globsec na svojej internetovej stránke. Zúčastnení budú diskutovať aj o umelej inteligencii.

Organizátori avizujú aj účasť Volkera

Na Globsecu sa aj tento rok zúčastnia minister zahraničných vecí a predseda 72. Valného zhromaždenia OSN Miroslav Lajčák, podpredseda Európskej komisie pre energetiku Maroš Šefčovič či bývalý minister pre vnútornú bezpečnosť vo vláde Georga W. Busha Michael Chertoff.

Na konferenciu príde aj ekonóm, Lajčákov poradca, profesor Kolumbijskej univerzity Jeffrey Sachs, ktorý bol poradcom aj poľského hnutia Solidarita a venuje sa hlavne témam rozvoja a boja proti chudobe. Z Európskej komisie ďalej prídu prvý viceprezident EK Frans Timmermans a najvyššie postavená Slovenska Katarína Mathernová, ktorá pôsobí ako zástupkyňa generálneho riaditeľa pre rozširovanie a susedskú politiku EÚ.

Organizátori avizujú aj účasť Kurta Volkera – špeciálneho vyslanca USA pre Ukrajinu. V zozname rečníkov je aj teoretik medzinárodných vzťahov, významný americký politológ Joseph Nye, ktorý je autorom pojmu „mäkká sila“.

Globsec má za sebou 12 ročníkov

Ďalším hosťom bude stály predstaviteľ Ruskej federácie pri OSN Vasilij Nebenzia. Nebenzia na tomto poste nahradil Vitalija Čurkina, ktorý minulý rok zomrel. Nebenzia bol dovtedy štátnym tajomník ruského ministerstva zahraničných vecí.

Slovenský premiér Peter Pellegrini avizoval, že tento rok sa na Globsecu zúčastní aj generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg. Vlani prišli jeho zástupkyňa Rose Gottemoeller. Naposledy bol na Globsecu šéf NATO v roku 2014, vtedy ním bol Anders Fogh Rasmussen.

Globsec má za sebou 12 ročníkov. Doteraz sa na ňom zúčastnili tisícky hostí vrátane vtedajšieho britského premiéra Davida Camerona, bývalej ministerky zahraničných vecí USA československého pôvodu Madeleine Albright, pravidelne naň prichádzajú aj prezidenti, premiéri či ministri zahraničných vecí. Počas konferencie organizátori udeľujú aj Českú a slovenskú transatlantickú cenu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anders Fogh RasmussenFrans TimmermansJens StoltenbergMaroš ŠefčovičMiroslav LajčákPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie GlobsecOSN Organizácia Spojených národov