Aj týždeň po úniku najmenej 3 700 ton palív nízkej kvality z dvoch ruských tankerov prebieha pri okupovanom ukrajinskom polostrove Krym intenzívne čistenie pobrežia. Do upratovania sa zapojilo viac ako 7 500 dobrovoľníkov, ktorí bojujú za záchranu prírody a čistia pobrežie znečistené palivom.
Podľa ruskej štátnej agentúry TASS bolo do nedeľného popoludnia odstránených viac ako 12-tisíc kontaminovanej pôdy pozdĺž 34-kilometrového úseku pobrežia. Ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie však priznalo, že ropa naďalej znečisťuje krymské pobrežie. Ropná škvrna podľa ukrajinskej pobočky Greenpeace postihla minimálne 60 kilometrov pobrežia.
Objavili mŕtve delfíny
Miestna vedkyňa Tatiana Belejová pre ruské štátne médiá uviedla, že jej tím objavil 11 mŕtvych delfínov, ktorých dýchacie cesty boli znečistené palivom.
Schátraná ruská flotila pácha škody, europarlament vyzýva na zásah
Podľa ruského ministerstva pre mimoriadne situácie bola záchranná akcia spustená po tom, ako tanker Volgoneft-212 počas búrky narazil na plytčinu a jeho predná časť sa rozbila. Jeden námorník z 13-člennej posádky zahynul. Druhý tanker, Volgoneft-239, bol tiež poškodený a unášalo ho more, až kým nenarazil na plytčinu blízko prístavu Taman v Krasnodarskom kraji.
Ekologická katastrofa
Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak označil ropnú škvrnu za „rozsiahlu ekologickú katastrofu“ vojny na Ukrajine a vyzval na ďalšie sankcie voči ruským tankerom.
Ruské lode ničia životné prostredie, zanechávajú po sebe ropné škvrny
Rusko sa v čase západných sankcií čoraz viac spolieha na flotilu viac ako 600 starnúcich tankerov s neznámym poistením a nejasným vlastníctvom, ktoré prepravujú ropu do celého sveta. Spoločné vyšetrovanie webu Politico a neziskovej mediálnej skupiny SourceMaterial v októbri uviedlo, že od roku 2021 nastalo najmenej deväť prípadov úniku ropy do medzinárodných vôd spôsobených Ruskom.