Na lekárov v Sýrii stále útočia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Magna
Karina Slováková v stanovej nemocnici počas misie v Nepále. Foto: MAGNA

GAZIANTEP 6. júna 2016 (WBN/PR) – MAGNA zásobuje liekmi a zdravotníckym materiálom zdravotné centrum a mobilnú kliniku.

Počas mesiaca máj bolo v Sýrii zabitých takmer 5000 ľudí. Veľkú časť obetí tvorí civilné obyvateľstvo – ženy a deti, bezpečných zón je stále menej a ľudia utekajú do čoraz odľahlejších oblastí, kde nie je prístup k zdravotnej starostlivosti, jedlu a základným potrebám. Opakujú sa aj útoky na nemocnice a zdravotnícke zariadenia, tím MAGNA je našťastie v poriadku a pokračuje v poskytovaní zdravotnej starostlivosti severne od mesta Homs. O aktuálnej situácii z turecko-sýrskych hraníc informuje koordinátorka MAGNA Karin Slováková:

„Pôsobíme na sever od Homs – v oblasti, kde žije takmer 200 tisíc vnútorne vysídlených ľudí. Lekári sa sťažujú na čím ďalej neprehľadnejšiu situáciu. Miesta ostreľovania sa nedajú predvídať. Hranice obkľúčených území sa ustavične posúvajú a bezpečnejších zón v rámci týchto oblastí je stále menej. Prístup k zdravotnej starostlivosti sa zhoršuje a preto potreba mobilných kliník aktívne prichádzajúcich do postihnutých oblastí je ešte urgentnejšia,“ popisuje situáciu koordinátorka misie v Sýrii.

Do niektorých častí Sýrie v týchto dňoch dorazili humanitárne konvoje s pomocou. Sú to prvé konvoje od roku 2012. Napriek tomu liekov a zdravotníckeho materiálu nie je dostatok. MAGNA aktuálne aj vďaka pomoci zo Slovenska zásobuje liekmi a zdravotníckym materiálom zdravotné centrum aj mobilnú kliniku, s ktorou následne lekársky tím vyráža do odľahlých oblastí. „Kvôli zhoršenej bezpečnostnej situácii sa ľudia boja opustiť svoje domovy a vôbec vyjsť na ulicu, čo zhoršuje prístup k humanitárnej pomoci,“ vyjadruje obavy Karin a zároveň dodáva, „s naším tímom hľadáme spôsoby čo najefektívnejšej cesty, ako obetiam vojny v týchto oblastiach pomôcť.“ Zdravotnícky tím MAGNA mobilnej kliniky sa skladá z piatich členov – okrem vodiča ja tam samozrejme lekár, zdravotná sestra, pôrodná asistentka, psychológ a prípadne aj odborník na podvýživu. Do oblastí prinášajú aj potrebné lieky nielen na akútne, ale aj na chronické ochorenia.“

Magna

Nemocnice, zdravotnícke zariadenia a personál nemocníc sú stále jedným z hlavných cieľov bombardovania. „Pri útoku pri meste Idlib z 31.mája sa jednotky snažili zbombardovať nemocnicu, no zasiahli vedľajšie rezidenčné štvrte, v ktorých zahynulo viac ako 30 ľudí. Podľa popisu lekárov išlo najmä o ženy a deti,“ dodáva Karin Slováková a pokračuje: „Nemocnice prichádzajú o značnú časť zásob liekov a zdravotníckeho materiálu. Zdravotný personál sa sťahuje z poškodených budov. Lekári a zdravotníci sú v ohrození života. V tímoch MAGNA lekárov sme našťastie zatiaľ nemali straty na životoch. Prísne monitorujeme bezpečnostnú situáciu a dbáme na dodržiavanie opatrení. Pohyb civilného obyvateľtva je obmedzený. Strieľanie do ľudí zhromaždených na trhu či do žiakov v školách je bežné. „Ľudia sa skrývajú v zbombardovaných domoch a utekajú hlbšie na vidiek od možnosti získať jedlo a zdravotnú pomoc. Ľudia trpia hladom,“ hovorí svoje skúsenosti z posledných dní Karin Slováková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Magna