Na Maruniakovú a Cvikovú podajú disciplinárne podnety pre kauzu Kočnerova Threema

Gábor Gál
Minister spravodlivosti SR Gábor Gál. Foto: SITA/Branislav Bibel

Zuzana Maruniaková a Denisa Cviková. To sú ďalšie sudkyne, ktoré budú čeliť disciplinárnemu návrhu v súvislosti s komunikáciou Mariana K. cez aplikáciu Threema. Informáciu potvrdilo agentúre SITA Ministerstvo spravodlivosti SR. V prípadoch podozrivých sudcov a sudkýň zatiaľ polícia vedie trestné stíhanie vo veci, konkrétne osoby doposiaľ obvinené nie sú.

Naštrbili dôveru verejnosti

„Ministerstvo spravodlivosti pod mojím vedením okrem prípravy legislatívnych zmien, ktoré sú už v účinnosti, vykonalo ďalšie opatrenie voči jednotlivcom, ktorí naštrbili dôveru verejnosti v nezávislé súdnictvo a spravodlivosť. Verím, že vďaka tomuto ďalšiemu kroku sa opäť posilní dôvera verejnosti v justíciu a sudcovský stav, nakoľko na podklade zlyhania jednotlivcov sa nedá opomenúť výkon funkcie ostatných čestných a poctivých sudcov,“ uviedol Gál v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol tlačový odbor.

Maruniaková rozhodovala v civilnom procese o jednej z miliónových zmeniek televízie Markíza, pričom dala za pravdu Marianovi K.

Cviková podľa zverejnenej komunikácie na celý proces právne dohliadala a bola aj v pojednávacej miestnosti pri vynesení rozsudku. Verdikt pritom padol na Okresnom súde Bratislava V, Cviková pôsobila na Okresnom súde Bratislava I.

Prešli výberovým konaním za Jankovskej

Očakáva sa, že obdobne bude postupovať aj osobitná komisia Súdnej rady SR, ktorú vedie Elena Berthotyová. Tá avizovala ešte 13. januára, že komisia spracuje podklady pre súdnu radu na ďalší disciplinárny podnet.

Aj napriek tomu, že meno nekonkretizovala, má ísť o jednu zo spomínanej dvojice. Berthotyová nevylúčila ani možnosť, že budú stíhané obe.

Spomínané sudkyne navyše prešli výberovým konaním, keď na ministerstve pôsobila štátna tajomníčka Monika Jankovská, ktorá tiež čelí disciplinárnym návrhom. Aj ona je v skupine sudcov a sudkýň, voči ktorým zasahovala Národná kriminálna agentúra (NAKA) ešte v závere augusta minulého roka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa CvikováGábor GálMarián KočnerMonika JankovskáZuzana Maruniaková
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR