Na okruhu Silverstone zažili dramatické chvíle, Verstappen po kolízii s Hamiltonom skončil v bariérach

Britain F1 GP Auto Racing
Veľká cena Veľkej Británie na okruhu v Silverstone, desiate podujatie majstrovského seriálu formuly 1, bola prerušená už po necelom druhom odjazdenom kole. Foto: AP Photo/Jon Super
  • Aktualizované 17. júla 18:41

Dôvodom bola havária lídra priebežného poradia šampionátu Holanďana Maxa Verstappena po kolízii s úradujúcim svetovým šampiónom Britom Lewisom Hamiltonom.

Vyšiel po vlastných

Zatiaľ čo Hamilton sa na svojom Mercedese udržal na trati, Verstappena s jeho Red Bullom po kolízii vo vysokej rýchlosti odhodilo do bariér.

Z monopostu síce vyšiel po vlastných, ale citeľne otrasený a za pomoci zdravotníkov zamieril do sanitky na kompletné vyšetrenie do nemocnice. Podľa prvých informácií ho zasiahlo preťaženie až 51G, čiže na jeho telo pôsobila sila vyše 3600 kg.

Agresívny štart

Pred zaplnenými tribúnami v Silverstone Hamilton vyštartoval z druhej pozície po šprintérskej kvalifikácii agresívnejšie ako zvyčajne a od úvodných metrov útočil na Verstappena, ktorý si v sobotu zabezpečil „pole position“.

Pri treťom pokuse o predbehnutie sa pravé zadné koleso Verstappena dostalo do kontaktu s ľavou prednou časťou monopostu Hamiltona, ktorý akoby mu nenechal dostatok priestoru. Holanďan dostal šmyk, otočilo ho a cúvaním sa vrútil do bariér.

Prerušenie pretekov

Po nehode sa na trati objavil „safety car“ a neskôr aj červené vlajočky, znamenajúce prerušenie pretekov. To zrejme zachránilo Hamiltona, ktorý avizoval poškodenie svojho auta a možno by tiež musel skončiť.

Sedemnásobný a úradujúci majster sveta sa ihneď po vystúpení z auta zaujímal o zdravotný stav Verstappena. Neskôr sa rozhodlo o 10-sekundovej penalizácii pre Hamiltona. Môže si ju odpykať pri zastávke v boxoch alebo mu 10 sekúnd pripočítajú k času v cieli pretekov.

Po približne trištvrte hodine VC Veľkej Británie po druhý raz odštartovali, ale už s Monačanom Charlesom Leclercom na líderskej pozícii, keďže práve tento jazdec Ferrari vyťažil z kolízie Hamiltona s Verstappenom.

Zvíťazil aj napriek penalizácii

Fenomenálny Brit zvíťazil aj napriek 10-sekundovej penalizácii, ktorá ho neminula po kolízii z úvodu pretekov s Maxom Verstappenom. Na domácom okruhu v Silverstone si tak pripísal 99. víťazstvo v kariére, z toho ôsme na Grand Prix Veľkej Británie.

Druhý skončil so štvorsekundovým mankom Leclerc (Ferrari) a tretí s odstupom 11 sekúnd Fín Valtteri Bottas na Mercedese. Hamilton vďaka 25 bodom z VC Veľkej Británie znížil náskok na Maxa Verstappena na čele šampionátu na 8 bodov. Tretí je Brit Lando Norris.

„Skvelá robota, páni! Prvé poďakovanie patrí všetkým v našom tíme, že na mňa tlačili a verili mi. Pred nami je ešte dlhá cesta, ale veríme v seba. Rovnako patrí veľké poďakovanie fanúšikom. Bez nich by som to dnes nezvládol. Som maximálne hrdý,“ uviedol Lewis Hamilton v jednej z prvých reakcií na BBC Sport.