BRATISLAVA 21. júla (WEBNOVINY) – Každý, kto sa chce zdravo stravovať, by si mal na obaloch potravín všímať označenia nutričných hodnôt. Vyvážená strava je totiž jednou z hlavných podmienok zdravého životného štýlu. Ako dnes v Bratislave odborníci na stravovanie a potraviny informovali novinárov, problémom je, že ľudia často nevedia, čo si na etiketách potravín majú všímať.
Aj napriek tomu, že výrobcovia potravín v súčasnosti nie sú povinní uvádzať na obaloch výživové hodnoty potravín, mnohí tak robia dobrovoľne. V tabuľkách nutričných hodnôt poskytujú informácie týkajúce sa energie a najdôležitejších živín na 100 gramov alebo na 100 mililitrov výrobku, ako aj podiel jednej porcie potraviny na dennom príjme energie a týchto základných živín na osobu. „Ak však spotrebiteľ označovaniu neporozumie, táto informácia je preňho zbytočná,“ uviedla riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska Jarmila Halgašová.
Zdravé je to, v čom prevažujú zdravé živiny
Ako vysvetlil odborník na obezitu Peter Minárik, najdôležitejšie je si zapamätať pravidlo, že „zdravé je to, v čom prevažujú zdravé živiny“. To, že by zdravá strava mala byť v zásade nechutná, je len mýtus, pripomenul. Dôležité je skôr byť motivovaný a s potrebnými vedomosťami o zdravom stravovaní si nájsť to, čo komu vyhovuje. Jedným z významných údajov uvádzaných na obaloch potravinových výrobkov je energia. Tá má pôvod v sacharidoch, tukoch a bielkovinách, pričom jej obsah v potravinách do značnej miery ovplyvňuje podiel vody v strave. Jej zvyšovaním je tak možné energetickú hodnotu znížiť na optimálnych 250 kilokalórií, resp. 1000 kilojoulov na 100 gramov výrobku. Tieto hodnoty napríklad spĺňajú tučné syry ako mozzarella. To, že napríklad syr cottage obsahuje iba približne 400 kilojoulov na 100 gramov však neznamená, že je zdravší. Človek si ho jednoducho môže dovoliť zjesť viac ako mozzarelly.
V tabuľkách nutričných hodnôt sa spotrebiteľ okrem obsahu energie môže dočítať aj o množstve bielkovín, sacharidov či tukov. Tieto tri zložky sú jedinými živinami, ktoré človeku pravidelne poskytujú prísun energie. Bielkoviny sú potrebné pre vytváranie stavebnej hmoty v tele a sú tak nevyhnutné pre rast a obnovu telových tkanív. Výrobcovia pri uvádzaní obsahu sacharidov zvyknú oddelene uviesť aj obsah cukru. Ako Minárik uviedol, ľudia často nekupujú niektoré výrobky po tom, ako po prečítaní nutričných hodnôt zistia vysoký obsah sacharidov.
Sacharidy však nie sú cukry, teda sacharóza, ktorej spotrebu by sme mali obmedzovať, zdôraznil. Pod sacharidmi výrobca rozumie aj škrob a ďalšie prvky, ktoré sú prítomné napríklad vo výrobkoch z mletých obilnín. Pri obsahu tukov si je zase potrebné všímať oddelene uvádzané nasýtené mastné kyseliny, pretože tie sú zdraviu škodlivé. V zásade však platí, že čím viac tukov v potravinách je, tým je väčší aj podiel nasýtených mastných kyselín. Podľa Minárika však netreba zabúdať na to, že konzumovať sacharidy aj tuky je nutné. Tu platí pravidlo, že sacharóza ani nasýtené mastné kyseliny môžu tvoriť najviac 10 percent z celodenného príjmu energie.
Spotrebiteľov podľa odborníkov často mýli údaj o sodíku. Ten je zložkou kuchynskej soli, ale aj iných látok. Aby človek vedel, koľko ho môže skonzumovať, treba si pamätať, že odporúčaná denná dávka soli je 5 až 7 gramov. Keď hodnotu označujúcu množstvo sodíka vynásobí koeficientom 2,5, zistí, koľko gramov kuchynskej soli potravina obsahuje.
Dôležitý je zdravý životný štýl
Podľa Štatistického úradu SR slovenskí spotrebitelia konzumujú v nadmerných množstvách tuky a mäso, pričom na druhej strane konzumujú veľmi nízke množstvá ovocia, zeleniny, strukovín, mlieka a mliečnych výrobkov, zemiakov a rýb. Podľa Minárika by sa ľudia nemali pozerať na „éčka“, ktoré sú dôležité iba pre alergikov. To, na čo by sa mali zamerať, je energetická hodnota, nutričné hodnoty, obsah vláknin, veľkosť porcie či pravidelné stravovanie a správny pitný režim. Na pamäti by však okrem vylúčenia cigariet a obmedzenia alkoholu mali stále mať tri najdôležitejšie podmienky pre zdravý životný štýl, ktorými sú zdravá hmotnosť, zdravá výživa a pravidelná fyzická aktivita.