BRATISLAVA 10. septembra (WebNoviny.sk) – Boj proti šikanovaniu a sexuálnemu obťažovaniu na pracovisku musí byť prioritou európskych inštitúcií, národných vlád, ale aj zamestnávateľov či odborových organizácií.
To, že sa na Slovensku v porovnaní s inými krajinami o probléme sexuálneho obťažovania na pracovisku verejne hovorí stále pomerne málo, neznamená, že by sa vyskytovalo v menšej miere.
Obeťami sú najmä ženy
Upozorňuje na to poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová. Boj proti šikanovaniu a sexuálnemu obťažovaniu na pracovisku je jednou z tém tohtotýždňového plenárneho zasadnutia EP.
Junckerovi končí mandát predsedu Európskej komisie, nahradiť by ho chcel Nemec Weber
Beňová upozorňuje, že v absolútnej väčšine, až v 90 percentách, sú obeťami sexuálneho obťažovania a diskriminácie ženy. „Sexuálne obťažovanie má pritom závažné a dlhodobé psychické a fyzické dopady na ich zdravie,“ pokračovala Beňová. Takisto pripomenula, že na Slovensku sa v porovnaní s inými krajinami o probléme sexuálneho obťažovania na pracovisku verejne hovorí stále pomerne málo.
„To však vôbec neznamená, že by neexistovalo alebo sa aspoň vyskytovalo v menšej miere. Naopak, skúsenosti s takouto formou správania má na Slovensku približne každá druhá žena,“ uviedla europoslankyňa.
Boja sa o prácu aj o postihy
Ženy sa zároveň voči nevhodnému konaniu stále veľmi často boja ozývať. „Napriek anonymite podnetov sa obávajú, že by boli postihované od nadriadených, obviňované z narúšania vzťahov na pracovisku, či by dokonca mohli o svoje zamestnanie prísť,“ pokračovala ďalej Beňová.
Herec Gérard Depardieu čelí obvineniam zo znásilnenia a sexuálneho napadnutia
Nenávistné komentáre zamerané voči ženám sa zároveň čoraz častejšie objavujú aj na sociálnych sieťach. „V žiadnom prípade nejde o akúsi nevinnú zábavku, činy súvisiace s obťažovaním nemožno ani v týchto prípadoch nezodpovedne zľahčovať,“ uzavrela.
Opatrenia zamerané na predchádzanie šikanovaniu a sexuálnemu obťažovaniu na pracovisku, na verejných priestranstvách a v rámci politického života v EÚ a boj proti nim sú jednou z tém tohtotýždňového plenárneho rokovania Európskeho parlamentu. Rozprava je v pondelok, poslanci budú o návrhoch hlasovať v utorok.