Na šéfa úradu na ochranu oznamovateľov korupcie kandiduje deväť ľudí, z nich jeden nováčik

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Whistleblower, oznamovateľ protispoločenskej činnosti
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

O post predsedu Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti sa v druhom kole výberového procesu uchádza 11 záujemcov, pričom deväť z nich spĺňa predpísané podmienky.

V stredu o tom informoval Úrad vlády SR s tým, že verejné vypočutie deviatich kandidátov sa uskutoční 23. a 24. októbra v Bratislave.

Neúspešné prvé kolo

Parlament koncom júna v tajnom hlasovaní nezvolil v prvom kole voľby predsedu Úradu, vládou schválenými kandidátkami boli Zuzana Dlugošová a Monika Filipová. Ani jedna z nich však nezískala súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov.

Ako pre agentúru SITA podotkol Ján Ivančík z organizácie Transparency International Slovensko, do druhého kola výberového procesu sa prihlásili ôsmi kandidáti, ktorí už raz boli vypočutí. „Nakoľko iba jeden nový kandidát bol zaradený do výberového procesu, je už teraz možné urobiť si reálny obraz o tom, medzi kým sa bude výberová komisia rozhodovať,“ uviedol.

Transparency International (TI) Slovensko podľa Ivančíka pred uplynutím termínu na podanie prihlášky vydala verejnú výzvu, aby sa kvalitní uchádzači nebáli a prihlásili sa.

„Sme radi, že viacerí vhodní kandidáti, vrátane Martina Rajňáka a Zuzany Dlugošovej, sa do voľby opätovne prihlásili. Mrzí nás však, že obštrukčné konanie parlamentu odradilo napríklad Moniku Filipovú, ktorá bola z nášho pohľadu vhodným kandidátom na post predsedu novozriadeného úradu,“ vyhlásil Ivančík.

Ochrana pred perzekúciami

Na základe zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorý nadobudol účinnosť začiatkom marca, sa zriadil Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti so sídlom v Bratislave.

Úrad má dohliadať predovšetkým na to, aby oznamovatelia korupcie neboli perzekvovaní nadriadenými, napríklad prepustením zo zamestnania.

„Sme presvedčení o tom, že ochrana oznamovateľov protispoločenskej činnosti si zaslúži zvýšenú spoločenskú pozornosť a práve nový úrad by k tomu mal výraznou mierou dopomôcť. Na to, aby úrad fungoval efektívne a aby si získal dôveru verejnosti je však nevyhnutné, aby sa jeho predsedom stala rešpektovaná osoba s vysokým morálnym kreditom a nevyhnutnou mierou odbornosti,“ uzavrel Ivančík.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Ivančík