Na slovenskom trhu práce je nesúlad medzi ponukou a dopytom, zhodnotil Inštitút hospodárskych analýz

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zamestnanie, práca, hľadanie práce
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Firmy ponúkajú to, čo ľudia robiť nechcú a ľudia chcú robiť to, čo firmy neponúkajú. Takto zhodnotil slovenský trh práce Inštitút hospodárskych analýz.

Firmám chýbajú požadované profesie, a to najmä v západnej časti Slovenska. Pracovníkom zase chýbajú požadované pracovné miesta, najmä vo východnej časti Slovenska a v hladových dolinách. Naprieč regiónmi a profesiami je tak možné pozorovať značný nesúlad na trhu práce.

Rozdiel medzi poslednou vykonávanou a požadovanou profesiou u uchádzačov o zamestnanie je najpozorovanejší vo východnej časti Slovenska a čiastočne aj v hladových dolinách. Uchádzači o zamestnanie majú najväčší záujem o pomocnú a nekvalifikovanú prácu. Naopak, väčšina z nich sa nechce vrátiť na pozíciu operátora a montéra strojov a zariadení,“ konštatuje inštitút.

S ohľadom na voľné pracovné miesta bude podľa neho práve v profesii operátorov a montérov strojov a zariadení problematické pokryť dopyt po pracovnej sile, a to najmä v západnej časti Slovenska.

Naopak, firmy nevedia poskytnúť dostatočný počet pracovných miest, okrem avizovanej nekvalifikovanej pomocnej práce, v administratíve a službách, a to prevažne vo východnej časti Slovenska a hladových dolinách.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Centrum pre hospodárske otázky vzniklo v júni 2016 ako analytický útvar Ministerstva hospodárstva SR v priamej pôsobnosti ministra.

V septembri 2022 bol útvar premenovaný na Inštitút hospodárskych analýz.

Vo svojej činnosti plní úlohy v oblasti analytického hodnotenia a posudzovania strategických materiálov za rezort hospodárstva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR