BRATISLAVA 12. marca (WEBNOVINY) – Od druhej polovice februára boli zaznamenané desiatky príletov sťahovavých druhov vtákov. Medzi prvé patrili klasicky škorce, škovránky, cíbiky chochlaté, ktoré zimujú v južnej a západnej Európe a na svoje zimoviská nelietajú medzi kontinentmi. Zaznamenaný bol už aj prvý diaľkový migrant, bocian biely, ktorý lieta na africký kontinent niekoľko tisíc kilometrov.
„Prvý bocian bol pozorovaný pri Devínskej Novej Vsi 9. marca,“ informuje Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko. „Bociany biele zimujú v južnej Afrike, kam migrujú koncom leta. Dospelé vtáky spolu s mláďatami preletia na konečné miesto prezimovania až 10-tisíc kilometrov. Pri migrácii využívajú stúpajúce vzdušné prúdy, ktoré im uľahčujú vďaka plachteniu prekonávanie veľkých vzdialeností,“ dodal.
Prelet na zimoviská bocianom trvá dva až tri mesiace, pričom prelety strieda odpočinok a vyhľadávanie potravy. Na jar prilietajú najpočetnejšie na prelome marca a apríla. Prilietajú na svoje hniezda, ktoré začínajú hneď opravovať.
Vtáčie sťahovanie je prírodný jav, ktorý vznikol ako adaptácia na sezónny nedostatok potravy. Ak chcú vtáky prežiť, musia preletieť na miesta s dostatkom potravy, najmä hmyzu, obojživelníkov, rýb či iných vtákov. Stratégia migrácie sa podľa druhu líši. Smer, rýchlosť, diaľka i výška preletov je individuálna. Do dnešného dňa ornitológovia a birdwatcheri zaznamenali prílety takmer 20 sťahovavých druhov.
Do začiatku mája očakávajú prílet ďalších desiatok druhov vtákov. V nasledujúcich týždňoch začnú priletúvať húfne bociany, sťahovavé kačice, bahniaky i lastovičky. Medzi poslednými priletia dážďovníky a včeláriky – až začiatkom mája. Príchod jednotlivých druhov možno sledovať aj na www.vtaky.sk v sekcii Jarné prílety.
Agentúru SITA informoval hovorca Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovenska Ján Gúgh.