Na Slovensku zbankrotovalo v septembri iba 618 dlžníkov, najviac ich bolo z Košického kraja

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Osobný bankrot
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V septembri tohto roku zbankrotovalo na Slovensku 618 dlžníkov. Po marci a januári ide o tretí najnižší mesačný počet v aktuálnom roku. Formu konkurzu si pritom zvolilo 613 dlžníkov, len päť si vybralo splátkový kalendár. Ako ďalej vyplýva z analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau, kvartálne i medziročné porovnanie naznačuje pozitívny trend.

Za tretí štvrťrok 2024 zbankrotovalo celkovo 2 062 dlžníkov, čo je takmer o 22 % menej ako v druhom kvartáli, kedy zbankrotovalo 2 641 subjektov.

Mužov je výraznejšie viac

V medziročnom štvrťročnom porovnaní s tretím kvartálom minulého roka ide o takmer 14 % pokles. Priaznivejšie čísla sú citeľné aj v medzimesačnom skóre, v auguste tohto roka skrachovalo 688 dlžníkov, čo je o 10 % viac oproti septembru.

Pomer mužov a žien nebol vyrovnaný, vyše 62 % bankrotujúcich tvorili muži. „Ide o dlhodobý trend, mužov je výraznejšie viac, vidíme to každý mesiac, každý rok. Za povšimnutie stojí, že presne pred rokom bol pomer mužov a žien takmer identický, rozdiel je len v jednom percente v prospech mužov, v septembri 2023 ich zbankrotovalo viac ako 63 %,“ priblížila hlavná analytička Jana Marková.

Stúpol počet dlžníkov bez domova

U oboch pohlaví platí, že inštitút osobného bankrotu využívajú v drvivej väčšine ľudia so základným a stredoškolským vzdelaním. V septembri bol ich podiel vyše 97 %. Dlhodobo taktiež platí, že najväčší dlžníci sú ľudia v produktívnom veku.

Viac ako 30 % tvorili ľudia vo veku 30 až 39 rokov, štvrtina bola vo veku 40 až 49 rokov. Najviac septembrových dlžníkov je z Košického kraja, nasleduje Nitriansky a Prešovský kraj. Najlepšie bol na tom Bratislavský kraj.

V septembri opäť stúpol počet dlžníkov bez domova. Bolo ich 89. V prepočte na podiel z celkového množstva bankrotov je to viac ako 14,5 %. Medzi bezdomovcami bol aj jeden manželský pár vo veku 70+. Celkovo v septembri zbankrotovalo 11 manželských párov a 14 ľudí s rodinnými väzbami. V jednom prípade skrachoval manželský pár aj so synom.

CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje prevádzku slovenských úverových registrov, bankového aj nebankového. Obom zabezpečuje technický servis a služby klientskych centier. Spoločnosť vznikla v roku 2004. Jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtým najväčším prevádzkovateľom úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Marková
Firmy a inštitúcie CRIF - Slovak Credit Bureau