Na Slovensku žije takmer 110 tisíc detí v tzv. zošívaných rodinách. Najviac mýtov sa spája so zlými macochami (rozhovor)

Kým nukleárnu rodinu tvoria partneri a ich deti, život v zošívanej rodine silne ovplyvňujú expartneri, prípadne ich noví partneri a deti.
Mária Melková, rozhovor pre SITA
Mária Melková počas rozhovoru pre agentúru SITA. Foto: SITA.

Na Slovensku žije takmer 110 tisíc detí v tzv. zošívaných rodinách. Podľa správy rodinného správania populácie Slovenska zo Štatistického úradu SR, bolo v roku 2021 u nás takmer 50 tisíc patchworkových alebo zošívaných rodín.

Kto sú zošívané rodiny?

Zošívané rodiny sú úplné rodiny, ktoré vznikli po rozpade biologických rodín na základe nového partnerského vzťahu a s istým časovým odstupom. S čím všetkým sa musia jednotliví členovia vysporiadať v takejto netradičnej rodine a aké sú najčastejšie mýty?

Hneď prvý rozdiel medzi tradičnou alebo tzv. nukleárnou rodinou a tou zošívanou je podľa Márii Melkovej, koučky venujúcej sa tejto téme, že v tradičnej rodine najprv vznikne vzťah dvoch dospelých a až potom vzťah s deťmi. „V zošívanej rodine vznikol najskôr vzťah rodič – dieťa a až potom partnerský vzťah,“ dodáva.

Zlá macocha je najčastejším mýtom

Ďalším špecifikom podľa nej je, že kým nukleárnu rodinu tvoria partneri a ich deti, život v zošívanej rodine silne ovplyvňujú expartneri, prípadne ich noví partneri a deti. „Niekedy je to skôr väčšie spoločenstvo, ako úzka rodina a naplánovať dovolenku vyžaduje pomaly projektový management,“ konštatuje.

Azda nikoho neprekvapí, že tým najčastejším mýtom v súvislosti so zošívanými rodinami sú tie o zlej macoche. Stretávame sa s ním už od ranného detstva v rozprávkach, či ide o Popolušku, Snehulienku … tých príkladov by sme našli neúrekom.

„Skúste si povedať slovo macocha. Čo pri tom cítite? Pozitívnu alebo negatívnu asociáciu? Zaujímavé je, že o nevlastných mamách sa rozpráva oveľa viac ako o nevlastných otcoch. Ich rola je pod drobnohľadom a akoby museli neustále kompenzovať ten zlý obraz, ktorý v nás zostal z rozprávok,“ hovorí Melková.

Vybudovanie vzťahu si vyžaduje čas a energiu

Keď do vyhľadávača zadala v angličtine slovo nevlastná mama, našlo jej to dvakrát toľko odkazov ako nevlastný otec. Trochu paradoxne, ďalším mýtom je, že ženy majú automaticky rady všetky deti.

„Takto to však nefunguje. Aj k biologickému dieťaťu si budujete vzťah, deväť mesiacov počas tehotenstva a aj tak sa nejaký čas spolu zžívate. Podobné je to aj pri nevlastných deťoch. Vybudovanie vzťahu vyžaduje čas a energiu. A je oveľa dôležitejšie, že ste ochotní ju investovať,“ hodnotí koučka.

V rozhovore s Máriou Melkovou sa tiež dozviete

  • Ako sa vôbec dajú zošiť dve rodiny a cez aké fázy musia členovia rodiny prejsť
  • Kto je nevlastný rodič, ako ho definuje zákon a aká by mala byť jeho rola v rodine
  • Čo robiť, keď nastanú problémy medzi deťmi a nevlastným rodičov, keď príde obvinenie, že vás dieťa nemá rado
  • Čo by mal zvážiť bezdetný človek, ktorý chodí s človek, ktorý už dieťa má
  • Majú deti zo zošívaných rodín horší štart do života?
  • Aké sú trendy zo zahraničia?

Rozhovory si môžete vypočuť aj na >>> Spotify

Viac k osobe: Mária Melková

Odporúčané