BRATISLAVA 22. apríla (WebNoviny.sk) – V pondelok pokračuje na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku pojednávanie v kauze „nástenkový tender“.
Posledné pojednávanie v marci bolo v tejto veci odročené za účelom vypočutia obžalovaného Radoslava B. na prokuratúre. Ten totiž prejavil záujem o uzavretie dohody o vine a treste. Radoslav B. svojho času pôsobil ako riaditeľ Odboru realizácie projektov regionálneho rozvoja na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja.
Ako po skončení marcového pojednávania povedal pre médiá, o prípade sa bude vyjadrovať až potom, ako so skutočnosťami oboznámi prokuratúru. „Budem vypovedať o skutočnostiach tak, ako sa stali,“ vyhlásil. Obžalovaný Tomáš L., ako aj bývalí ministri výstavby Marián J. a Igor Š. uzavretie dohody odmietli. Piata obžalovaná v prípade, Zdenka K., bola na začiatku pojednávania vylúčená z dôvodov rýchlosti a hospodárnosti konania na samostatné konanie, keďže súdu zaslala ospravedlnenie pre práceneschopnosť.
Kýbel a jeho kamaráti opäť dostali doživotie
Prokuratúra v tomto prípade v súvislosti s machináciami pri verejnom obstarávaní obžalovala päť osôb vrátane dvoch bývalých ministrov výstavby a regionálneho rozvoja za Slovenskú národnú stranu Mariána J. a Igora Š. Ďalšími obžalovaným v prípade sú Radoslav B., Tomáš L. a Zdenka K.
Marián J. čelí obžalobe za zločin machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe spolupáchateľstvom v súbehu s obzvlášť závažným zločinom zneužívania právomoci verejného činiteľa a obzvlášť závažným zločinom porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Igor Š., Radoslav B., Tomáš L. a Zdenka K. sú obžalovaní za zločin machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe spolupáchateľstvom.
Prípad sa sa stal v roku 2007. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja vtedy zverejnilo oznam o tendri na reklamné služby v hodnote 3,6 miliardy vtedajších korún iba na nástenke na chodbe ministerstva. Ponuku zaslalo len jedno konzorcium, ktoré následne vyhralo. Dvoch spomenutých ministrov za SNS stála kauza kreslo. Tender neskôr zrušili, konzorcium však na ňom údajne stihlo zarobiť viac ako tri milióny eur.