- aktualizované 3. júna 14:36
Vo štvrtok pokračuje na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku proces v kauze falšovania takzvaných televíznych zmeniek, v ktorej čelí obžalobe Štefan Agh.
Bývalý minister hospodárstva a exriaditeľ TV Markíza Pavol Rusko odmietol vypovedať a eskorta ho tak pár minút po predvedení pred senát Špecializovaného trestného súdu zase odviedla do väzenského ústavu.
Na súde čítali listinné dôkazy
Súd z tohto dôvodu pristúpil k čítaniu rôznych listinných dôkazov. Oboznámil sa napríklad aj rozsudok Špecializovaného trestného súdu, ktorým Ruska a Mariana Kočnera uznali za vinných z falšovania zmeniek a obom uložili trest 19 rokov väzenia.
Medzi dôkazy tiež patrí verdikt Okresného súdu Bratislava V, ktorým sudkyňa Zuzana Maruniaková v apríli 2018 rozhodla o povinnosti Ruska a Markízy vyplatiť zmenku v hodnote osem miliónov eur Kočnerovej spoločnosti Správa a inkaso zmeniek. Bolo to ešte predtým, než sa pre podozrenia z falšovania zmeniek začalo trestné konanie.
Kočner začal opisom kauzy Gamatex
Na súde však vypovedal právoplatne odsúdený podnikateľ Marian Kočner, ktorý začal svoju výpoveď podobne ako vo vlastnom procese, opisom takzvanej kauzy Gamatex. Tá sa týkala sporov o vlastníctvo televízie Markíza v období 1997 až 2000.
Prokurátorka chcela pre Kočnera prísnejšie podmienky vo väzbe, najvyšší súd to odmietol
Kočner podľa vlastných slov pomáhal svojmu známemu Silošovi Pohankovi vymôcť pohľadávku, ktorú mal voči Markíze a jej šéf Pavol Rusko mu ju odmietal uznať. Pohanka nakoniec svoju pohľadávku previedol práve na Kočnera.
Agh sa angažoval ako právnik
Následne Kočner podľa vlastných slov navrhol Ruskovi, aby mu pohľadávku vyplatil prostredníctvom reklamného času v televízii. Ten však o takéto riešenie situácie podľa neho nemal záujem.
Agh, ktorý sa vo veci angažoval ako právnik, vtedy podľa Kočnera navrhol, aby vec riešili exekúciou. Konateľmi Slovenskej televíznej spoločnosti, ktorá vlastnila vysielaciu licenciu Markízy, sa tak stali práve Kočner a Agh. To vyústilo do medializovaných udalostí v Markíze v roku 1998.
Prokurátor Ján Šanta v tejto súvislosti konštatoval, že svedok obsiahlou výpoveďou pojednávanie zdržiava. Predseda senátu však Kočnerovi umožnil pokračovať.
Odmietol odpovedať na otázky
Kočner pokračoval, že vo veci sa následne angažoval advokát Ernest Valko, ktorý bol vtedy členom licenčnej rady. Ten podľa neho navrhol, aby Pavol Rusko a americkí akcionári Markízy za účelom získania licencie naspäť vyplatili Kočnera a Štefana Agha sčasti v hotovosti a sčasti v zmenkách, ktorých vyplatenie žiadali na súde v roku 2015.
„Pre nás bol doktor Valko dostatočnou garanciou toho, že všetko je v poriadku,“ povedal svedok. Zároveň Kočner odmietol odpovedať na otázky procesných strán, keďže v prípade svojho vlastného odsúdenia pre falšovanie zmeniek nevyčerpal mimoriadne opravné prostriedky. „Niektoré veci si chceme nechať aj na opravné prostriedky,“ dodal Kočner. Obžalovaný Štefan Agh označil jeho výpoveď za pravdivú.
Kočner a Rusko dostali 19 rokov
Podľa obžaloby Agh v bližšie neurčenom období od roku 2013 do roku 2016 po dohode s podnikateľom Kočnerom a Ruskom vytvoril dve zmenky, ktoré boli datované do júna 2000. Jedna zo zmeniek bola v hodnote osem miliónov eur, druhá 26 miliónov eur.
Vyplatenia zmeniek sa na súde následne domáhala spoločnosť Správa a inkaso zmeniek Kočnera, vyplatiť ich mal Rusko ako žalovaný v prvom rade a spoločnosť Markíza Slovakia ako žalovaný v druhom rade.
Agh sa svojím konaním podľa prokuratúry dopustil obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov. Kočnerovi a Ruskovi uložil ŠTS v roku 2020 v rámci kauzy zmenky tresty zhodne po 19 rokov väzenia. Najvyšší súd SR tresty potvrdil na verejnom zasadnutí 12. januára tohto roku.
Pojednávanie má pokračovať v pondelok 7. júna, keď by mali vypovedať viacerí bývalí predstavitelia Markízy.