Na súde sa začalo pojednávanie s exšéfom kontrarozviedky SIS, trestné stíhanie v kauze Babylon považuje za vykonštruované

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Súd
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 12. augusta 14:14

Na banskobystrickom pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) sa vo štvrtok začalo pojednávanie v kauze Babylon týkajúcej sa bývalého šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľubomíra A. a advokáta Františka P.

Tretím obžalovaným je Ľubomír T., ktorý sa na pojednávanie nedostavil a ospravedlnil sa. Prokurátor Úradu Špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) všetkých troch obžaloval z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu vydierania, legalizácie príjmu z trestnej činnosti a Ľubomíra A. aj zo zločinu podplácania.

Prokurátor ani obžalovaní nechceli uzavrieť dohodu o vine a treste. Poškodená strana si v procese uplatňuje náhradu škody v sume 1 750 000 eur voči všetkým trom obžalovaným.

Obžalovaní sa cítia byť nevinní

Podľa obžaloby mali obvinení v roku 2017 vydierať podnikateľa, ktorý čelil obvineniu z daňovej trestnej činnosti, pričom sa mu vyhrážali väzobným stíhaním, ak by im nezaplatil požadovanú finančnú čiastku. S vydieraním a vyhrážaním mali pokračovať aj v ďalšom období. Obidvaja obžalovaní prehlásili, že sú nevinní a bude vykonané dokazovanie na súde.

Obhajcovia všetkých troch obžalovaných považujú obžalobu za nedôvodnú a nezákonnú. Obhajkyňa Františka P. napadla okrem obžaloby aj vedenie prípravného konania, senát by podľa nej mal vrátiť prípad do prípravného konania. Poukázala na vylúčenie ďalšieho obžalovaného na samostatné super rýchle konanie, pričom podľa nej ani nie je jasné, ako k tomu došlo.

Podľa ďalšieho obhajcu sú v spise dôkazy získané nezákonným spôsobom a v obžalobe sú závažné rozpory, z ktorých vyplýva nedôvodnosť podanej obžaloby. Obžalovaní Ľubomír A. a Ľubomír T. sa údajne vôbec nepoznali a nemohli tak pôsobiť ako organizovaná skupina.

Stíhanie považuje za vykonštruované

Obžalovaný Ľubomír A. využil svoje právo a nevypovedal, ale vyhradil si právo vyjadrovať sa počas hlavného pojednávania. Na návrh prokurátora čítal sudca jeho výpovede z prípravného konania a z rozhodovania o väzbe z novembra 2020.

Ľubomír A. všetky obvinenia odmietol a vypovedal, že nebol členom žiadnej organizovanej skupiny a pre podnikateľa poskytoval služby na základe zmluvy v rámci svojej podnikateľskej činnosti. V súvislosti s touto činnosťou sa mal stretnúť aj s bývalým riaditeľom Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovítom Makóom.

„Celé trestné stíhanie považujem za absolútne vykonštruované, cielené a nedôvodné,“ uviedol obžalovaný advokát a bývalý policajt František P. na úvod svojej rozsiahlej výpovede, v ktorej popisoval od začiatku svoj pohľad na všetky body obžaloby.

Dokazovanie je na začiatku

Podrobne popísal okrem iného aj prvé stretnutie s podnikateľom, ktorému išlo o riešenie ekonomických problémov vo veci škody veľkého rozsahu. Podnikateľ podľa jeho slov vo veľkom korumpoval rôznych ľudí, aby vybavil svoje záležitosti.

Advokát mu mal povedať, aby žiadne úplatky nedával a vyhol sa korupčnej činnosti. „Ten človek nakoniec začal kopať na všetky strany, len aby sa vyhrabal zo svojich problémov,“ dodal obžalovaný na adresu podnikateľa, ktorý podľa neho vo veľkom požíval alkohol.

„Dokazovanie je úplne na začiatku. Obžalovaným hrozí trest odňatia slobody, pričom najprísnejšia sadzba je 20 až 25 rokov až doživotie,“ uviedol po skončení prvého pojednávacieho dňa prokurátor. Hlavné pojednávanie bude pokračovať v piatok 13. augusta o 9:00.

Akcia Babylon sa uskutočnila 15. decembra 2020. Medzi pôvodne piatimi zadržanými bol bývalý šéf kontrarozviedky SIS Ľubomír A., ktorý bol vyšetrovaný aj pre kauzu Gorila, a advokát František P., ktorého predtým stíhali aj pre extrémizmus.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Arpáš
Firmy a inštitúcie SIS Slovenská informačná službaŠpecializovaný trestný súd SRÚrad špeciálnej prokuratúry