Na Ukrajine sú tisíce ruských vojakov, tvrdia Američania

Americký generálporučík tvrdí, že separatistov na východe Ukrajiny podporuje 12-tisíc ruských vojakov. a ďalše tisíce sa nachádzajú na polostrove Krym a 50-tisíc je pripravených na ruskej strane hranice s Ukrajinou.
Vojnou zmietaná Ukrajina
Na východe Ukrajiny panuje prerušovaný mier, ktorý ľudia využívajú aj na to, aby opustili svoje domovy. Kyjev v piatok obvinil Rusko s vysielania ďalších tankov a vojakov na východ Ukrajiny. Do nepokojnej oblasti podľa hovorcu ukrajinskej armády prešlo 20 tankov, desať protiraketových systémov a niekoľko autobusov s vojakmi, Ukrajina, 20. Feb., 2015. Foto: SITA/AP

BERLÍN/WASHINGTON/PARÍŽ 4. marca (WEBNOVINY) – Armáda USA odhaduje, že proruských separatistov na východe Ukrajiny podporuje približne 12-tisíc vojakov z Ruska.

Všetko o situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Počas utorňajšieho vystúpenia v Berlíne to vyhlásil veliteľ amerických síl v Európe Ben Hodges, podľa ktorého v ukrajinských separatistických oblastiach Rusko nasadzuje vojenských poradcov, vojakov obsluhujúcich zbrane a bojové jednotky.

Moskva obvinenia poprela

Generálporučík tiež tvrdí, že ďalších 29-tisíc ruských vojakov sa nachádza na polostrove Krym, ktorý Moskva pred rokom anektovala, a 50-tisíc je pripravených na ruskej strane hranice s Ukrajinou pre prípad, že by separatisti utrpeli významnú porážku v bojoch proti ukrajinskej armáde.

Moskva obvinenia z vojenskej podpory separatistov opakovane poprela, zatiaľ čo Kyjev a krajiny Západu vyhlasujú, že majú nevyvrátiteľné dôkazy.

Obrazom: Vojnou zmietaná Ukrajina

Američania zvažujú dodanie zbraní Ukrajine

Prezident USA Barack Obama v utorok rokoval o ukrajinskej kríze s európskymi lídrami prostredníctvom videokonferencie. Podľa vyhlásenia kancelárie francúzskeho prezidenta Françoisa Hollanda, ktorý bol jedným z účastníkov, rozhovor viedol k všeobecnej zhode, že v prípade vážneho porušovania dohôd z bieloruského Minsku bude potrebná „dôrazná reakcia medzinárodného spoločenstva.“

Okrem Hollanda s Obamom hovorili aj britský premiér David Cameron, nemecká kancelárka Angela Merkelová, taliansky premiér Matteo Renzi a stály predseda Európskej rady Donald Tusk. Spojené štáty medzitým vyhlásili, že naďalej zvažujú poskytnutie zbraní Kyjevu, hoci vládne a separatistické sily na východe Ukrajiny v prevažnej miere dodržiavajú nové prímerie.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Viac k osobe: Angela MerkelováBarack ObamaDavid CameronDonald TuskMatteo Renzi

Ďalšie k téme

Odporúčané