MOSKVA 16. marca (WebNoviny.sk) – Na všetky jedovaté látky existuje protilátka a platí to aj o nervovo paralytickej látke Novičok, ktorou bol podľa britských vyšetrovateľov otrávený vo Veľkej Británii bývalý ruský agent Sergej Skripaľ a jeho dcéra.
Vyhlásila to v piatok ruská ministerka zdravotníctva Veronika Škvorcová. „Je už potvrdené, že to bol Novičok? Na všetky jedovaté látky totiž existujú protilátky,“ povedala ministerka pre ruskú tlačovú agentúru RIA Novosti. Škvorcová neuviedla, či Rusko takúto protilátku má k dispozícii. O látke Novičok Moskva tvrdí, že ňou už nedisponuje.
Rusko nedisponuje chemickými zbraňami
Skripaľa a jeho dcéru Juliu našli 4. marca v bezvedomí na lavičke v obchodnom dome v anglickom meste Salisbury. Obaja sú odvtedy v nemocnici v kritickom stave. Podľa britských vyšetrovateľov boli otrávení práve látkou Novičok, ktorú vyrábala armáda Sovietskeho zväzu na konci studenej vojny.
Za otrávením Skripaľa nemuselo byť Rusko, tvrdí líder britskej opozície Jeremy Corbyn
Presvedčenie, že za otrávením Skripaľa a jeho dcéry je ruské vedenie, deklarovali vo štvrtok americký prezident Donald Trump, nemecká kancelárka Angela Merkelová, francúzsky prezident Emmanuel Macron aj britská premiérka Theresa Mayová. V spoločnom vyhlásení uviedli, že „neexistuje žiadne iné uspokojivé vysvetlenie“ kauzy Skripaľ, ako to, že tohto bývalého ruského agenta a jeho dcéru otrávili na príkaz Ruska.
Ruský minister priemyslu a obchodu Denis Manturov už v stredu vyhlásil, že Rusko nedisponuje žiadnymi chemickými zbraňami a preto látka, ktorou bol otrávený Skripaľ a jeho dcéra, ani nemohla pochádzať z Ruska. Moskva sa podľa neho zbavila všetkých chemických zbraní už v novembri minulého roka.
Británia má odovzdať vzorky látky
Už v utorok ruské veľvyslanectvo vo Veľkej Británii požiadalo Londýn, aby Moskve odovzdal vzorky látky, ktorou bol podľa vyšetrovateľov Skripaľ otrávený. „Veľká Británia má podľa medzinárodných zmlúv o chemických zbraniach dokonca povinnosť vyšetrovať túto záležitosť v súčinnosti s Ruskom,“ vyhlásila Moskva.
Skripaľa v roku 2004 v Rusku zatkli ako dvojitého agenta pracujúceho aj pre britské výzvedné služby. V roku 2006 ho obvinili, že od roku 1995 pracoval pre britské tajné služby a poskytoval im informácie o ruských tajných agentoch pôsobiacich v Európe. Odsúdili ho na 13 rokov, no po štyroch rokoch strávených za mrežami ho v roku 2010 prepustili v rámci výmeny špiónov medzi Ruskom a Spojenými štátmi.