Na východe Slovenska vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity, vyliate potoky zaplavovali domy i záhrady (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stará Ľubovňa, povodne, hasiči
Povodne hrozia pre intenzívne búrky vo viacerých obciach východného Slovenska. Foto: archívne, www.facebook.com

Slovenský vodohospodársky podnik (SPV) eviduje sedem obcí z okresov Prešov, Sabinov a Bardejov, v ktorých v utorok 13. júla ráno platí vplyvom lokálnych zrážok v posledných dňoch vyhlásený III. stupeň povodňovej aktivity (SPA).

V okrese Prešov sú to obce Malý Šariš, Miklušovce, Župčany a Rokycany, v okrese Bardejov obce Lenartov a Zborov a v okrese Sabinov platí najvyšší SPA pre obec Miľpoš. Ako informoval agentúru SITA hovorca SVP Marián Bocák, v mnohých prípadoch boli lokálne povodne spôsobené vnútornými vodami a stekaním vôd z okolitého prostredia.

Bahno zahatilo cestu

Obce Lenartov a Malý Šariš majú po intenzívnych zrážkach vyhlásený III. SPA už od nedele, kedy v dôsledku prudkej búrky a prívalovej vody zaplavilo vodou z okolitých polí aj osadu za vodným tokom Svinka v obci Rokycany.

V Miklušovciach spôsobil prívalový nočný dážď zaplavenie záhrad a rodinných domov. „Voda z polí okolo druhej hodiny ráno zaliala záhrady, prízemie rodinných domov, garáže na troch miestach v obci. Bahno a kamene z polí zahatili priekopu a štátnu cestu, aj miestnu komunikáciu, ktorá nebola priechodná od 6. hodiny,“ uviedol Bocák.

V Župčanoch sa z koryta vylial miestny Župčiansky potok, ktorý zaplavil miestne komunikácie, studne, pivnice a dvory rodinných domov, ako aj poľnohospodárske pozemky. V obci Zborov prudko vzrástli vodné hladiny tokov v obci, ktoré upchali rúrový priepust. Následne sa vylial z koryta ľavostranný prítok potoka Kamenec.

Vylial sa Jarabinský potok

Ako dodal Bocák, ďalších šesť obcí s III. SPA evidujú vodohospodári k utorňajšej 6. hodine rannej aj v okrese Stará Ľubovňa. Okrem Staroľubovnianskeho okresu a obce Jarabina majú problémy aj v Mníšku nad Popradom, Sulíne, Kremnej aj Hraničnom.

„V súčasnosti je v teréne 40 pracovníkov a 25 kusov techniky, ktorí vykonávajú bezprostredné zabezpečovacie po povodni na miestach, kde je to možné,“ skonštatoval hovorca SVP.

V samotnom meste Stará Ľubovňa sa po prudkej prietrži mračien vylial Jarabinský potok. Zaplavil areál futbalového štadióna, tenisovej haly, tenisových kurtov a prevádzky pohostinstva, rovnako aj niektoré ulice.

Na odstránení budú pracovať niekoľko dní

Ako agentúru SITA informovala operačná dôstojníčka Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove, hasiči počas pondelkového popoludnia zasahovali v súvislosti s nepriazňou počasia celkovo v deviatich prípadoch v okresoch Prešov, Bardejov, Sabinov a Stará Ľubovňa.

„Išlo o odstraňovanie prekážok, čerpanie vody z komunikácií, z garáži a suterénov pivníc rodinných domov,“ uviedla operačná dôstojníčka. Celkovo hasiči nasadili 26 príslušníkov a desať kusov techniky. V Staroľubovnianskom okrese mali v súvislosti s počasím ešte ďalšie štyri zásahy, týkali sa rovnako odčerpávania vody a odstraňovania spadnutých stromov.

Škody spôsobili výdatné zrážky, v dôsledku ktorých sa niekde vyliali potoky či zosunula pôda zo svahov. Na odstraňovaní škôd sa bude v jednotlivých obciach pracovať niekoľko dní.

Hasiči, povodne
Foto: ilustračné, www.facebook.com

Najhoršie dopadla Jarabina

Najhoršia situácia bola v obci Jarabina, v záchranných prácach a odstraňovaní škôd po pondelkovej prívalovej povodni tam pokračujú aj dnes ráno. V obci sa vylial potok Malý Lipník, poškodil hlavne cesty, jednu z miestnych komunikácií odplavilo. Zničené sú aj lávky, ktoré premosťovali miestny potok.

Hladina vodných tokov sa zvýšila v Mníšku nad Popradom po silnej búrke. Rovnako po silných prívalových dažďov nastala podobná situácia aj v Sulíne, kde sa zosunula pôda z lesov na cestu. Vzostup hladín vodných tokov pre intenzívne dažde hlási aj obec Kremná. V obci Hraničné sa po výdatných zrážkach dvihol potok Hraničná a Eliašovka.

Podmylo tam svahy a poškodilo oporné múry, ktoré regulujú potok. Okrem toho voda poškodila miestne komunikácie, mosty a lávky. Podľa Bocáka tiež odplavilo poľnohospodársku pôd na neupravených častiach, čo ohrozilo miestnych obyvateľov, zástavbu i obmedzilo prístup k rodinným domom.
https://www.youtube.com/watch?v=yXM8lLzFrJU;feature=emb_title

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián Bocák
Firmy a inštitúcie HaZZ Hasičský a záchranný zborSlovenský vodohospodársky podnik