Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) v utorok odcestoval do Madridu na summit Severoatlantickej aliancie (NATO), na ktorom lídri členských krajín NATO prijmú dôležité rozhodnutia týkajúce sa politickej a vojenskej adaptácie Aliancie na zásadné zmeny euroatlantickej bezpečnosti v dôsledku ruskej agresie na Ukrajine.
Súčasťou slovenskej delegácie na čele s prezidentkou SR a hlavnou veliteľkou Ozbrojených síl SR Zuzanou Čaputovou je okrem ministra Naďa aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS) a stály predstaviteľ SR pri NATO Peter Bátor. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa ministerstva obrany SR (MO SR) Martina Kovaľ Kakaščíková.
Kolektívna obrana
Hlavným verejným výstupom madridského summitu bude predstavenie a schválenie novej strategickej koncepcie, ktorá nahradí koncepciu prijatú v Lisabone pred 12 rokmi. V centre novej koncepcie definujúcej strategické priority Aliancie na nasledujúce desaťročie by mala po dlhých rokoch opäť stáť kolektívna obrana.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Vojna na Ukrajine: Rusi bombardujú Charkov každú hodinu, Baykar dodá drony a Francúzi možno strely Exocet (online)
Správanie Ruska na medzinárodnej scéne spôsobuje, že bude vôbec prvýkrát označené ako priama hrozba pre spojencov. Ďalším kľúčovým rozhodnutím lídrov bude rozhodnutie v otázke posilnenia pripravenosti Aliancie brániť svojich členov v podobe zvýšenia dlhodobej vojenskej prítomnosti aliančných síl na východnom krídle NATO.
Historický míľnik
Súčasťou balíka rozhodnutí má byť aj ďalšia pomoc pre vojnou zmietanú Ukrajinu, podpora zraniteľných partnerov Aliancie v jej susedstve, podpora inovácií zaisťujúcich technologickú prevahu NATO, posilnenie odolnosti, obrany proti zbraniam hromadného ničenia, ako aj posilnenie kybernetickej obrany a energetickej bezpečnosti.
Slovenskí ministri podporujú návrh o vstupe Švédska a Fínska do NATO, je ešte potrebný súhlas parlamentu
Na summite sa zároveň očakáva aj zhodnotenie pokroku pri zvyšovaní investícií do obrany s cieľom dosiahnuť dve percentá hrubého domáceho produktu v roku 2024.
„Výsledky summitu budú reflektovať aj politiku otvorených dverí Aliancie. V tejto súvislosti sú historickým míľnikom žiadosti Fínska a Švédska o členstvo v NATO, ktorých vstup SR víta a podporuje v presvedčení, že obe krajiny spĺňajú všetky kritériá členstva a posilnia kolektívnu obranu a bezpečnosť v Európe. Súčasťou výstupov rokovaní bude aj samostatná politická Deklarácia reagujúca na aktuálny bezpečnostný vývoj vo svete. Minister Naď popri hlavom rokovaní absolvuje aj bilaterálne stretnutie so šéfmi rezortov obrany Nemecka a Dánska,“ dodala Kakaščíková.