Nadácia Milana Šimečku zásadne odmieta akékoľvek podozrenia z ovplyvňovania a zvýhodňovania nadácie v procese poskytovania dotácií z ministerstva spravodlivosti.
Nadácia informovala, že štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Katarína Roskoványi na stredajšom zasadnutí Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť povedala, že dôvodom pre zrušenie dotačnej výzvy pre mimovládky je aj podozrenie z protekcie.
Prebieha interný audit
Tvrdí, že o dotáciu sa uchádza skupina, ktorá je rodinne prepojená s opozíciou. Nadácia Milana Šimečku tvrdí, že toto tvrdenie sa nezakladá na pravde, svoje aktivity organizuje v plnej viere, že prispejú k demokratickej spoločnosti.
Susko zrušil dotácie nielen pre mimovládky, ale aj školy a akademické organizácie. Minister údajne klame a zavádza
Štátna tajomníčka Roskoványi mimovládnu organizáciu v stredu informovala, že v súčasnosti prebieha interný audit, ktorý má preveriť podozrenia. Avšak o aké podozrenia ide a ktorých organizácií sa týkajú, neuviedla.
Posúdia, či nenastala chyba
„Na dnešnom mimoriadnom zasadaní Výboru pre predchádzanie a elimináciu rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatných foriem intolerancie špecifikovala, že pôjde o tzv. procesný audit, ktorý posúdi, či nenastala v procese napĺňania zákona a vyhlášky, ktorou sa táto dotačná schéma riadi, chyba, ktorá by viedla k zvýhodňovaniu určitej skupiny,“ informovala nadácia.
Dodáva, že mimovládne organizácie v zmysle transparentnosti ponúkli expertízu pri vykonaní auditu a nastavovaní novej dotačnej výzvy.
Tajomníčku pozvali na stretnutie
Nadácia Milana Šimečku zároveň pozvala štátnu tajomníčku na stretnutie, na ktorom jej chcela ozrejmiť prínos aktivít, ktoré z verejných zdrojov rezortu spravodlivosti v minulosti nadácia zorganizovala.
Zároveň jej chceli dokázať, že z aktivít majú prospech žiaci či učitelia a nie rodina Šimečkovcov. Štátna tajomníčka Roskoványi však na pozvanie nereagovala.
„Ako všetky organizácie, ktoré sa uchádzali o dotáciu, aj Nadácia Milana Šimečku napísala podrobný projekt s popisom aktivít, návrhom rozpočtu a popisom spôsobu, akým náš projekt prispieva k napĺňaniu cieľov výzvy. Následne bol náš projekt hodnotený štyrmi náhodne pridelenými členmi komisie, ktorá sa skladá zo zástupcov štátnych inštitúcii ako aj mimovládok. Všetky organizácie, ktoré dosiahnu v priemere minimálne päťdesiat bodov, dostanú pozvánku na ústne vypočutie,“ informovala organizácia.