Nadácia Zastavme korupciu podáva podnet na generálnu prokuratúru pre zrušenie stíhania vo veci pytliactva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Poslanec parlamentu a predseda strany SMER - sociálna demokracia Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Nadácia Zastavme korupciu (NZK) podáva na Generálnu prokuratúru SR (GP SR) podnet, aby „opravila“ postup krajského prokurátora v Nitre, ktorý zrušil rozhodnutie o začatí trestného stíhania vo veci pytliactva. Kauza je známa ako nahrávky z chaty, keďže polícia pri vyšetrovaní použila informačno-technické prostriedky.

Nadácia skonštatovala, že o prípade rozhodovala krajská prokuratúra, ktorej niektorí predstavitelia sa verejnosti nemusia javiť ako nestranní. Tlačovú správu poskytla hovorkyňa NZK Lucia Pazičová.

Viaceré sporné miesta

„V odôvodnení tiež vidíme viaceré sporné miesta,” uviedla riaditeľka nadácie Zuzana Petková. Hlavnou výhradou, pre ktorú krajský prokurátor zrušil uznesenie vyšetrovateľa je, že nadkvalifikoval prečin pytliactva. NZK vysvetlila, že prokuratúra tým vlastne naznačuje, že policajt celý prípad nafúkol, aby mohol nasadiť odposluchy. Trestný čin so zbraňou nemožno podľa prokuratúry použiť v prípade zvieraťa, len osoby.

Nadácia zdôraznila, že viaceré rozsudky okresných súdov však uvádzajú opak. „Podobné konania posudzujú ako spáchanie trestného činu týrania závažnejším spôsobom. Nadácia k podaniu na generálnu prokuratúru pripojila spisové značky 15 takýchto rozhodnutí súdov, ktoré sú v rozpore s právnym názorom krajského prokurátora,“ informovala NZK.

Žiadajú zrušenie uznesenia prokurátora

Nadácia preto podáva podnet podľa paragrafu 363 Trestného poriadku a žiada zrušiť uznesenie krajského prokurátora. Používanie paragrafu 363 NZK v prípade stopnutých trestných konaní kritizuje. V tomto prípade však podľa nich môže prispieť k obnoveniu vyšetrovania v sledovanej kauze.

V októbri unikli do médií videá, na ktorých sú na poľovníckej chate zachytení predseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico a člen predsedníctva Smeru-SD Robert Kaliňák s advokátmi obvineného exprezidenta polície či s oligarchom Miroslavom Bödörom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia PazičováMiroslav BödörRobert FicoRobert KaliňákZuzana Petková
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRNadácia Zastavme korupciuSMER-SD