Zastavme korupciu sa obracia na prokuratúru, poukázala na nezákonné konanie úradnikov pri stavbe Bödörovej vily

Norbert Bödör
Nitriansky oligarcha Norbert Bödör. Foto: SITA/Branislav Bibel

Nadácia Zastavme korupciu žiada Okresnú prokuratúru Nitra o preskúmanie zákonnosti vydaných rozhodnutí a postupu úradov pri stavbe vily, s ktorou je spájaný stíhaný podnikateľ Norbert Bödör. Ako organizácia informuje na svojej internetovej stránke, vila sa nachádza v Nitrianskych Hrnčiarovciach, kde má svoje bydlisko aj stíhaný podnikateľ. Dom podľa nadácie nesie názov Vila Petra, pričom rovnaké meno má Bödörova manželka.

Úradníci postupovali nad rámec kompetencí

„Vo februári 2019 povolil Stavebný úrad Nitrianske Hrnčiarovce stavať v lokalite, kde bol koeficient zastavanosti nula. Inak povedané, na danom mieste nebolo možné v tom čase vôbec stavať, nie to ešte rodinný dom. Napriek tomu s takýmto projektom obec súhlasila,“ uvádza nadácia.

Neštandardne v súvislosti s týmto projektom podľa nadácie postupovali aj úradníci na Okresnom úrade Nitra. „Konkrétne na pozemkovom a lesnom odbore. Práve tento odbor môže odňať poľnohospodársku pôdu na iný účel. Teda môže povoliť použitie pôvodne poľnohospodárskej pôdy napríklad na stavbu,“ uvádza nadácia s tým, že úradníci na okresnom úrade však v tomto prípade postupovali mimo zákonný rámec.

Neštandardné nakladanie s pôdou

„Nemôžu totiž schváliť použitie poľnohospodárskej pôdy na stavbu len tak. Nitrianski úradníci sa tak pri svojom kladnom posúdení zastrešili iným starším úradným rozhodnutím, to však nepovoľovalo odňať danú pôdu na stavbu rodinného domu,“ vysvetľuje nadácia.

Mimovládna organizácia zároveň pripomína, že podľa zverejnených zmlúv obec Nitrianske Hrnčiarovce časť pozemkov pod vilou predala koncom roka 2017 Bödörovmu právnikovi Eugenovi Cimmermannovi a jeho ďalšiemu rodinnému príslušníkovi.

„Cimmermann napríklad zastupoval Norberta B., keď išiel vypovedať k vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej,“ uvádza nadácia. Nasledujúci rok podľa nadácie kúpila rovnaké pozemky len nedávno vzniknutá firma Concept Reality&Investment z Bratislavy. „Jej majiteľ zas mal v tom čase biznis s bezpečnostnou firmou Bonul,“ dodala nadácia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Norbert Bödör
Firmy a inštitúcie Nadácia Zastavme korupciu