Nádherná záhrada sa skrýva v tieni stromov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: MôjDom

Neveľká mestská záhrada, do ktorej vás tento mesiac pozývam, je charakteristická tým, že je ukrytá v tieni stromov. Pôsobí naozaj útulne. Úmyslom jej zakladateľa – záhradného dizajnéra Adama Frosta – bolo vytvoriť na pozemku malý biotop, niečo ako minilesík, sviežu zelenú oázu. Keďže záhrada patrí k modernému domu, zároveň mal byť jej koncept moderný a reprezentatívny. Majitelia zasa chceli využívať záhradu na relax – ich želaním neboli klasické záhony a trávnik, ich predstavám vyhovovala skôr celistvá výsadba, sem-tam prerušená napríklad terasou, vodnou plochou či ostrovčekom so solitérnym stromom. Chceli tiež, aby bola výsadba celoročne premenlivá a vždy tu kvitlo niečo iné. Okrem toho si priali vysadiť do záhrady (aj napriek jej malým rozmerom) ďalšie stromy.

Centrum záhrady

Bez názvu
Foto: MôjDom

Centrom záhrady, ktorú od okolia chráni vyšší živý plot z opadavých listnáčov, je štvorcová platňa z betónu. Tu sú umiestnené vkusné záhradné pohovky, ktoré sú súčasne aj praktickým odkladacím priestorom. Na tomto mieste sa majitelia záhrady zdržiavajú najčastejšie – relaxujú tu s knihou v ruke alebo pri rozhovoroch s priateľmi, vnímajú žblnkot vody či len tak pozorujú život okolo. Podobné betónové platne ako tá, z ktorej je vytvorená terasa, slúžia aj na prechádzanie záhradou. Keďže sú umiestnené v rôznych výškach, vytvárajú dojem, že záhrada nie je vybudovaná na rovine – dobrý nápad, ako ozvláštniť malý priestor.

Dláždené platne vedú popri atraktívnych výsadbách a cez geometricky tvarované jazierka so štrkovým dnom, ktorých je tu hneď niekoľko. Príkladné je osadenie ich brehov – takmer ich nevidieť, človek vníma len zrkadliacu vodnú hladinu. Aj vďaka tomu nepôsobia jazierka násilne, ale sú prirodzenou súčasťou celej výsadby. Voda má však v tejto záhrade nielen statickú, ale aj dynamickú podobu vodnej steny, ktorá sem vnáša zaujímavé vizuálne i zvukové efekty. Zároveň pomáha zvyšovať vlhkosť vzduchu, vďaka čomu sa tu lepšie darí niektorým vysadeným rastlinám – rodgersiám, papraďorastom, astilbám a ďalším. A v lete oceňujú priaznivé účinky tečúcej vody aj obyvatelia záhrady.

Celý článok si môžete prečítať tu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať