Najkrajšie cyklotrasy na Slovensku a Morave: Osem ideálnych tipov na jesennú cyklotúru

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cyklisti, Vysoké Tatry, bicykel,
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Vo vzduchu pomaly cítiť jeseň a s ňou prichádza aj ideálny čas na jesennú cykloturistiku. Dni už nie sú také neznesiteľne horúce, vzduch je konečne osviežujúci a pobyt vonku má o jednu výhodu naviac: príroda hrá všetkými farbami. Naše bežné trasy sa zmenia na farebný zážitok a aj všedné cyklotrasy majú novú šťavu. Pozrite si tie najkrajšie, ktoré ponúka Slovensko na jeseň.

1. Objavte krásy Malých Karpát (30 km)

Jedna z top cyklotrás na západnom Slovensku ukrýva na svojich 30 kilometroch veľa klenotov. Na svoje dobrodružstvo vyrazíte z námestia v Modre v Bratislavskom kraji. Pokračujete do obce Častá, z ktorej si môžete spraviť 20-minútovú zachádzku na hrad Červený Kameň. Prejdete Horné Orešany a na záver vašej cesty sa vám odhalí rozprávkový Smolenický zámok a výlet zakončíte v Trstíne.

Nenáročná cyklotrasa po rovine s minimálnym prevýšením je vhodná aj pre malých cyklistov. Husté listnaté lesy Karpát vám dodajú pocit, že ste niekde v Slovinsku – ďaleko od rozhorúčenej Bratislavy. 

Čo nevynechať po ceste? 

  • Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre
  • Hrad Červený Kameň
  • Smolenický zámok

2. Zo Skalice na Moravu cez Baťov kanál (53 km)

Päťdesiattri kilometrov dlhý Baťov kanál je vnútrozemská vodná cesta na území Česka, čiastočne aj Slovenska, ktoré bolo v minulosti určené najmä na dopravu lignitu do Baťovských závodov v Otrokoviciach.

Dnes slúži na rekreačnú plavbu a po ceste nájdete veľa požičovní lodí, kajakov, paddleboardov a ponúk skupinových plavieb. Vedie zo Skalice až do českých Otrokovíc a lemuje ho príjemné prírodné prostredie, pričom po celej jeho dĺžke vedie cyklotrasa.

Ak nechcete merať ďalších 50 kilometrov späť, môžete sa naspäť odviezť loďou alebo prespať v niektorom z mestečiek po ceste, napríklad v Uherskom Hradišti na Morave a pokračovať v plnej sile nasledujúci deň.

Čo nevynechať po ceste? 

  • Skalica
  • Strážnica – Skanzen moravskej dediny a zámok so zámockými záhradami
  • Vínne pivnice Plže
  • Uherské Hradište
Skalica
Mesto Skalica. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

3. Cyklokorytnička až na Donovaly (30 km)

V Ružomberku, v mestskej časti Biely Potok, štartuje 23-kilometrová cyklotrasa kopírujúca bývalú úzkokoľajovú železnicu, ktorá kedysi premávala z Ružomberka až do kúpeľov Korytnica.

Tie sú dnes schátrané a po koľajniciach zostala už len spomienka v podobe pamätných tabúľ, no na krásnu trasu Cyklokorytnička sú domáci hrdí aj dnes. Cesta je vyasfaltovaná a jej prevýšenie 300 metrov zvládnu malí cyklisti.

Odporúčame: Dva kilometre pred cieľom uvidíte odbočku doprava na lesnú cestu, ktorá pretína hlavný ťah z Ružomberka na Banskú Bystricu. Táto šesťkilometrová cesta je skratka, ktorá vás zavedie až na Donovaly. Cyklotrasa však vedie cez les a odporúčame ju otestovať iba s horským bicyklom.

Čo nevynechať po ceste? 

  • Korytnica Kúpele
  • Obed v Jánošíkovej kolibe v Liptovskej Osade

4. Okolo Liptovskej Mary (35 km)

Najkrajšie výhľady na Liptov, Vysoké aj Nízke Tatry z každej strany ponúka obľúbená cyklotúra okolo Liptovskej Mary. Niet Liptáka, ktorý by ju neprešiel aspoň raz v živote a tí, ktorí ju absolvovali ju radia medzi svoje top.

Cyklistické dobrodružstvo začína v Liptovskom Mikuláši a pokračujete cez obce Galovany – Svätý Kríž – Bešeňová – Potok – Liptovská Sielnica a odtiaľ späť do Liptovského Mikuláša. Keďže väčšina trasy vedie po frekventovanej hlavnej ceste, odporúčame cez víkend vyraziť počas skorých ranných hodín, kedy je na ceste najmenej áut.

Čo nevynechať po ceste?

  • Archeoskanzen Havránok
  • Reštaurácia a kaviareň na móle Marina Liptov
  • Liptovskú pláž v Liptovskom Trnovci
Liptov, liptovska mara
Objavte jesenné krásy Liptovskej Mary na bicykli. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

5. Belianska cyklotrasa (9 km)

Táto deväťkilometrová cesta sa považuje za cyklotrasu s najmalebnejšími výhľadmi na východnom Slovensku. Asfaltový chodník vedúci paralelne s hlavnou cestou spája obce Spišská Belá a Tatranská Kotlina.

Trasa je vhodná aj pre najmenších, pretože idete celý čas po rovine a po ceste je niekoľko prístreškov, kde sa môžete občerstviť.

Čo nevynechať po ceste? 

  • Beliansku jaskyňu v Tatranskej Kotline

6. Hnilecká cyklomagistrála (69 km)

Palcmanská Maša je jednou z najkrajších vodných nádrží na Slovensku. Jej tyrkysová voda a čarovné okolité lesy Slovenského raja spravia z vášho cyklovýletu malú dovolenku.

Trasa štartuje v obci Dedinky a povedie vás cez 10 obcí a dve mestá. Z Dediniek pokračuje nasledovne: Mlynky – Hnilec – Hnilčík – Nálepkovo – Švedlár – Mníšek nad Hnilcom – Helcmanovce – Prakovce – Gelnica – Jaklovce – Margecany. Jej prevýšenie 400 metrov zdolá každý rekreačný cyklista.

Čo nevynechať po ceste? 

  • Osvieženie v Palcmanskej Maši
  • Slovenský raj
Audiosprievodca v Slovenskom raji
Vodná nádrž Palcmanská Maša, obec Dedinky. Foto: archívne, SITA/Mária Frisová.

7. Tokajská cesta (45 km)

Jediný kraj východného Slovenska, ktorý dokáže naraz učarovať milovníkom vína a cyklistom je jednoznačne Tokaj. Na tejto trase vám odporúčame navštíviť niektorú z vínnych pivníc, ktorých najväčšia koncentrácia je v obciach Malá Tŕňa a Veľká Tŕňa, i keď vinárske domy sú všade po trase.

Najväčšou atrakciou je vyhliadková veža, z ktorej vás čaká krásny výhľad na celú vinohradnícku oblasť slovenskú a aj jej maďarskú časť. Odporúčame nasledujúci 45-kilometrový okruh, ktorý vás prevedie tými najkrajšími časťami regiónu: Trebišov – Čerhov – Veľaty – Veľká Trňa – Malá Trňa – Černochov – Bara – Borša.

Čo nevynechať po ceste?

  • 12-metrová vyhliadková veža v tvare sudu
  • Ochutnávka v jednej z vínnych pivníc

8. Prečo všetci chodia na Moravu?

Moravské cyklotrasy lákajú Slovákov už dlhé roky a prsty v tom nemajú len krásne Valtické záhrady, ale aj vynikajúci burčiak, ktorý v tomto období číha za každou cyklo zákrutou.

Ubytujte sa v meste Mikulov, doprajte si na večeru tradičné vepřo knedlo zelo a na druhý deň vyrazte na jednu z desiatok cyklotúr, ktoré Lednicko-valtický areál ponúka.

Odporúčame 50-kilometrový okruh Mikulov – Sedlec – Valtice – Lednice – Mikulov, počas ktorého si môžete spraviť zastávky v miestnych vínnych pivničkách alebo sa schladiť v Lednickom rybníku.

Čo nevynechať po ceste?

  • Zámok Mikulov
  • Lednický zámok a zámocké záhrady
  • Lednický rybník
Globálne otepľovanie mení chute vín
Objavte región Tokaj na bicykli. Foto ilustračné: www.gettyimages.com
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať