Najkrajšie detské knihy 2014 otvoria dvere do sveta fantázie

Najkrajšie detské knihy 2014 otvoria dvere do sveta fantázie
Foto: Webnoviny.sk/Archív vydavateľstiev

Hoci knihy často nefigurujú na zozname, ktorý píšu najmenší Ježiškovi, rozprávky k detstvu i k vianočnému obdobiu neodmysliteľne patria. Po prelistovaní desiatok farebných strán s príbehmi so šťastným koncom a nádhernými ilustráciami prevažne od domácich tvorcov pre vás portál Webnoviny.sk prináša výber najmilších detských kníh tohto roka, ktoré ulahodia všetkým zmyslom. Mnohým pritom nechýba moc vtiahnuť do veselých, poučných a farebných svetov nielen malých, ale aj veľkých čitateľov.

Najkrajšie detské knihy roka 2014 zavedú čitateľov do sveta fantázie
Foto: Archív vydavateľstiev

Pilot a Malý princ

Petr Sís (Slovart, 2014)

Veľmi dávno, do doby plnej vzrušujúcich objavov a vynálezov, prišiel na svet chlapec, ktorý sníval len o lietaní. Útla knižka o živote pozoruhodného človeka, ktorý si svoj prvý lietajúci stroj zostrojil už ako dvanásťročný, je rozprávkovou biografiou a poctou autorovi Malého princa – Antoinovi de Saint Exupérymu. Poetická kniha prešpikovaná nádhernými ilustráciami je nevyčerpateľným zdrojom fantázie, v ktorej sa dá stratiť na dlhé chvíle. Česko-americký spisovateľ, ilustrátor a filmár Peter Sís v nej vykreslil portrét odvážneho pilota a večného rojka hľadajúceho krásu na oblohe i na zemi. S citom stvárnený obrázkový životopis pilota, ktorý sa navždy stratil niekde nad Saharou, je aj pútavou kronikou o začiatkoch letectva. Dá sa čítať ako rozprávka, fascinujúca encyklopédia alebo obrazový katalóg krásy a je povinnou výbavou pre všetkých, ktorým učarovala novela Malý princ, bez ohľadu na vek.

Najkrajšie detské knihy roka 2014 zavedú čitateľov do sveta fantázie
Foto: Webnoviny.sk/Archív vydavateľstiev

Jak velbloud potkal ťavu

Mária Nerádová (Albatros, 2014)

Slováci a Česi si síce rozumejú aj bez tlmočníka, existuje však niekoľko slovných delikates, pri ktorých nechápavo dvíhame obočie. Velbloud alebo ťava? Lienka alebo beruška? Čo to v mrazoch visí zo striech – rampouchy? A kam to ide tá Marína v našej ľudovej piesni – do cintorína? S podobnými jazykovými „zákernosťami“ sa mladá ilustrátorka a grafická dizajnérka Mária Nerádová počas štúdia v Zlíne stretávala často, a tak sa rozhodla obom národom vzájomnú komunikáciu uľahčiť. Zostavila zábavný obrázkový česko-slovenský slovník najbežnejších výrazov, ktoré sa Slovákom a Čechom ťažko rozoznávajú. Keďže kresba je univerzálny dorozumievací prostriedok, slová sa v knihe ponárajú do vtipných kresieb, ktoré si priam žiadajú, aby ste ich sledovali dlhé minúty a pritom stále objavovali nové podnety. K slovníku, ktorý od výtvarnej poroty Slovenskej sekcie IBBY a BIBIANY získal ocenenie Najkrajšia kniha jari 2014, je pribalené aj zábavné pexeso na hravé rozširovanie slovenej zásoby.

Najkrajšie detské knihy roka 2014
Foto: Archív vydavateľstiev

O kresbe, čo ožila

Daniel Pastričák, ilustrovala Daniela Olejníková (Slovart, 2014)

Známy kazateľ a spisovateľ Daniel Pastričák na slovenský knižný trh priniesol prvú rozprávku o stvorení sveta. Osobitá publikácia rozpráva príbeh o „Veľkom kresliarovi“, ktorý nakreslil prvú bodku a je dôkazom toho, že ak duchovný uchopí svoje poslanie za správny koniec, vzniká pútavé dielo s potenciálom zaujať čitateľov bez ohľadu na vierovyznanie. Poetická kniha prenikajúca do ľudských hlbín, ktorú „Daniela Olejníková napísala slovami farieb a autor Daniel Pastirčák ju namaľoval obrazmi slov“, je napísaná jazykom rozprávky a ako stvorená pre obdobie strávené pod zvončekmi vianočného stromčeka.

Najkrajšie detské knihy roka 2014
Foto: Archív vydavateľstiev

Prečo Fidlibum kuká, a nie je kukučka

Halka Marčeková, ilustrovala Martina Matlovičová (Ikar, 2014)

Škriatok Fidlibum sa každú sobotu prihovára tým najmenším z televíznych obrazoviek, aby odpovedal na nekončiace zvedavé detské „prečo?“. O škriatkovi, ktorý býva v kukučkových hodinách, tento rok vyšla aj rozprávka, ktorá rieši záhadu, prečo kuká, hoci nie je kukučka. Vizuálne príťažlivá kniha ukrýva tucet príhod o tom, čo robil Fidlibum, kým sa dostal do kukučkových hodín a na televízne obrazovky. Na ceste za odhaľovaním fidlibumovského tajomstva malí pátrači stretnú aj vedecky nadaného potkana Otka, pažravú Kukaničku a mnoho tajuplných bytostí vrátane škriatkov, obrov a víl. Kniha získala od výtvarnej poroty ocenenie Najkrajšia kniha jari 2014.

Najkrajšie detské knihy roka 2014
Foto: Archív vydavateľstiev

Víla Jazmínka a škriatok Vendelín

Zuzana Csontosová, ilustrovala Katarína Ilkovičová (Albatros, 2014)

Kedysi v školských družinách naplno fungovali voľnočasové krúžky pre „mladých ochrancov prírody“, ktoré postupne, na škodu prírody i našu vlastnú, striedajú iné záujmy. Eko rozprávka o víle Jazmínke, ktorá sa na drobnom semienku odkvitnutej púpavy znesie z tatranských kopcov až k Železnej studienke, by sa mohla stať ich hravým doplnkom i náhradou. V ilustrovanej knižke zvedavá Jazmínka stretáva láskavých a múdrych lesných škriatkov, pri ktorých sa spolu s čitateľmi veľa naučí. Popri dobrodružnom príbehu tak deti zistia, čo je recyklácia, ktoré bylinky liečia a kde sa dajú nájsť, ako si pripraviť škatuľku poslednej záchrany, spoznať naše chránené vysokohorské zvieratá a mnoho ďalších užitočných vecí. Počas hľadania odpovede na otázku, či sa víle so škriatkom podarilo zachrániť les, si malí čitatelia podľa návodov v knižke zároveň môžu vyrobiť mnoho šikovných drobností od stojana na pastelky až po recyklovaný darčekový obal.

Najkrajšie detské knihy roka 2014
Foto: Archív vydavateľstiev

Misia Eva v Thajsku

Tamara Heribanová, ilustrovala Petra Hilbert (Ikar, 2014)

Príbeh z pera Tamary Heribanovej o tom, ako jedno dievčatko vrátilo lásku rodičom, Misia Eva, prísne tajné, si uplynulý rok odniesol prestížne ocenenie Najkrajšia kniha Slovenska za rok 2012 v kategórii literatúra pre deti a mládež. Mimoriadne obľúbený príbeh rodiny Šidlovcov sa nedávno dočkal aj svojho pokračovania. Evka prísne tajnú misiu splnila – podarilo sa jej vrátiť lásku rozhádaným rodičom a vyhrala aj exotickú rodinnú dovolenku. Zdá sa, že na rodinu v ďalekej Ázii čaká už len ničím nerušený oddych, Evka však má ešte jeden veľký sen, ktorý poriadne zamieša karty. Rukou písané dobrodružstvo, ako keby skutočne vystrihnuté z denníka malej školáčky, je plné napätia a humoru a doplnené o pôvabné, akoby fixkou zhotovené kresby slovenskej ilustrátorky Petry Hilbert.

Najkrajšie detské knihy roka 2014 zavedú čitateľov do sveta fantázie
Foto: Archív vydavateľstiev
Najkrajšie detské knihy roka 2014
Foto: Archív vydavateľstiev

Ja nič, ja muzikant

Branislav Jobus, ilustrovala Katarína Macurová (Slovart, 2014)

Ak knihu predáva obal, k rozprávke o červotočovi Chrumovi vás ako magnet pritiahne práve váš zrak a hmat. Vtipne riešená obálka z imitácie dreva so skutočnými vyhryzenými dierami po červotočom nájazde zaujme na prvý dotyk. Nezamestná však len ruky – ale i hlavu a bránicu – bláznivý humor Branislava Jobusa je pre deti neodolateľný. Hrdina rozprávky Ja nič, ja muzikant – hlučný červotoč Chrumo – chrúme tak nahlas, že jeho rodinu vyhnali už z niekoľkých domovov. Raz si za svoje obydlie vybrali vzácny hudobný nástroj. Darmo sa barón Vlhčil snažil vylúdiť čistý tón, červotoče v nástroji robili takú neplechu, že jediný spôsob, ako sa ich zbaviť, bolo vzácne violončelo zmraziť. A tak sa červotočia rodina na 172 rokov ocitla v treskúcom mraze. Lenže červotoče prežijú všetko. Keď po roztopení ľadovca nástroj objavili, najväčším prekvapením boli práve živé červotoče. Rodinka si užívala najprv karanténu, potom slávu, ale Chrumo zmizol. Precestoval svet, najprv sa zahryzol do darovanej fujary, potom do basgitary rockového muzikanta či do klarinetu. A z čoho ochutnal, toho zvuk vedel dokonale napodobniť. Hudba sa mu tak zapáčila, až sa rozhodol ju vyštudovať. Môže byť však červotoč naozaj muzikantom? Odpoveď ukrýva kniha s ilustráciami Kataríny Macurovej, ktorá si od výtvarnej poroty odniesla ocenenie Najkrajšia kniha jari 2014.

Vianočka Udatný, medveď Mňau, drak Čau a originál princezná Fujara Lopuchová

Juraj Raýman, ilustrovala Vanda Raýmanová (Filmotras, 2014)

Najkrajšie detské knihy roka 2014 zavedú čitateľov do sveta fantázie
Foto: Archív vydavateľstiev

Vtipná a pestrofarebná kniha pre deti i dospelých, ktorej vydanie podporili aj samotní čitatelia prostredníctvom stránky Startovač.cz. Ako vtipne tvrdili autori, manželia Raýmanovci, keď hľadali podporu na vydanie rozprávky – nejde o literatúru, ktorá hýri nápadmi, nečakanými slovnými obratmi a myšlienkovými kotrmelcami, nejde o viac než štyridsať plnofarebných ilustrácií, o eskapády humoru či bezbrehú fantáziu. Ide o Vianočku! Hrdinu nad hrdinov, siláka čo neváha brániť právo a spravodlivosť a v mene čistej lásky a morálnych zásad sa pustí za pasy aj so samotným čertom.

Okrem Vianočku sa však v knihe stretnete aj so spomínanými eskapádami humoru a myšlienkovými kotrmelcami. Veď posúďte sami:

Kým Vianoce prejdú sedmoro hôr a dolín, zoderú sedmoro topánok a sedmoro čižiem. Keď vstupujú do chalúpky, nečudo, že sú mierne namrzené, páchnu kyslastým potom a vôbec sa netvária slávnostne. Ale starček so starenkou si za tie roky už zvykli. Pre nich pravé Vianoce vyzerajú takto.

Vianoce rozvešajú spotené háby nad prípecok, zasadnú na lavicu, ktorá pod váhou ich majestátneho zadku zastoná. „Budúci rok nás už nečakajte.“ Prehlásia napokon nekompromisným tónom. „Je to sem príliš ďaleko. Neoplatí sa merať toľkú cestu kvôli dvom dôchodcom. Presťahujte sa do mesta, alebo aspoň na dedinu. Bližšie k ľuďom.“ Navrhnú Vianoce a uchlipnú čaju s hodnou dávkou slivovice, ktorou sa starčekovci pokúšajú prinavrátiť Vianociam dobrú náladu.

Najkrajšie detské knihy roka 2014
Foto: Archív vydavateľstiev

Ostrovtipné rozprávky pre bystré hlavičky

Jiří Žáček, ilustroval Adolf Born (Slovart, 2014)

Významný český básnik Jiří Žáček po úspešných zbierkach Hrôzostrašné rozprávky a Čarodejné rozprávky nedávno pripravil tretiu zbierku rozprávok – tentokrát plných vtipu, múdrosti a láskavosti. Detských čitateľov zavedie do Afriky, Austrálie, k Indiánom aj k Japoncom – na sever, juh, východ a západ našej zeme. A ukáže im, že ľudia všade na svete si cenia um, vtip a lásku. O chudobnom dedinskom dievčati, ktoré si vďaka vynaliezavosti a bystrému umu získa za manžela sudcu, ako aj o ďalších hrdinoch z rozprávkovej knihy si s istými obmenami rozprávajú ľudia v mnohých kútoch sveta a teraz si v nich môžu aj listovať. Aj v tretej zbierke rozprávok Jiřího Žáčka sa čitatelia môžu tešiť na prekrásne ilustrácie majstra Adolfa Borna.

Najkrajšie detské knihy roka 2014
Foto: Archív vydavateľstiev

Zatúlaný Gombík

Zuzana Csontosová, Nina Beňová, ilustrovala Daniela Olejníková

Kniha vyšla v rámci zimného projektu kníh Nota bene, ktoré pomáhajú ľuďom bez domova prežiť zimu dôstojne a v teple. Cena knihy je 7 Eur, polovicu tejto sumy získa konkrétny človek v núdzi.

Nie každá detská kniha je rozprávkou. Príbeh však nemusí mať vždy dobrý koniec, niekedy stačí aj malé svetielko nádeje, ktoré otvára dvere možností. Také sa nachádza v knihe Zatúlaný Gombík hneď dvakrát – priamo v ilustrovanom príbehu a prenesene aj v osude bezdomovcov z ulíc, ktorým kúpou knihy prispejete na dôstojnejšie prežite zimných dní.Pôvabné dielko o zatúlanom psíkovi Gombíkovi je prvou ilustrovanou rozprávkovou knihou o bezdomovectve na Slovensku.

Kniha opisuje život na ulici a pomáha deťom, ale i dospelým pochopiť, ako sa človek ocitne bez domova a čo musí každý deň prekonávať, aby sa z ulice dostal späť. Okrem krásne ilustrovaného príbehu v nej čitatelia nájdu aj mnoho zaujímavostí – dozvedia sa, že medzi ľudí bez domova istý čas patrili mnohé známe osobnosti ako Charlie Chaplin, Jack London, Edith Piaf či Daniel Craig. Zistia, kde všade prespávajú ľudia bez domova a zamyslia sa nad tým, ako môžu pomôcť ľuďom v núdzi. Zaujímavou súčasťou knihy sú aj rozhovory detí s ľuďmi bez domova, ktoré nemali zábrany spýtať sa ani na to, ako sa predajcovia Nota Bene cítia, keď okolo nich chodia ľudia, akoby na ulici ani nestáli.

Najkrajšie detské knihy roka 2014 zavedú čitateľov do sveta fantázie
Foto: Webnoviny.sk/Archív vydavateľstiev

Zuzana Zimmermannová

Sledujte sekciu SÚŤAŽE – už v pondelok 22.decembra sa môžete zapojiť do súťaže o vybrané detské knihy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adolf BornCharlie ChaplinDaniel CraigTamara Heribanová