Najkurióznejšie a nemožné žiadosti Slovákov na veľvyslancov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mačka
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) – Slovenskí turisti sa na naše zastupiteľské úrady v zahraničí obracajú často s nereálnymi až kurióznymi požiadavkami. Rezort diplomacie pred letnou dovolenkovou sezónou upozorňuje, že nie vždy dokáže pomôcť.

„Na naše veľvyslanectvo v Moskve sa obrátila slovenská turistka so žiadosťou o pomoc pri hľadaní mačky, ktorá cestovala so svojou majiteľkou vo vlaku z Prahy do Moskvy a niekde po trase sa zatúlala,“ uvádza Peter Susko z ministerstva zahraničia jeden z mnohých prípadov, keď naši občania od úradu žiadajú nemožné.

Iný Slovák dovolenkujúci v Taliansku zasa požiadal veľvyslanectvo SR v Ríme, aby mu pomohli zablokovať bankové karty na Slovensku, ktoré mu počas dovolenky ukradli. Slovák argumentoval tým, že si nechce míňať svoj kredit volaním na Slovensko.

„Pri prelete do iného štátu s medzipristátím v Moskve naši turisti si zvyknú spríjemniť čakanie v letiskových bufetoch. Nie raz sa stalo, že kapitán lietadla odmietol našich občanov SR – turistov prijať na palubu lietadla pre nadmerné požitie alkoholu,“ hovorí ďalej Susko. Turisti sa potom na slovenské zastupiteľstvo obracajú s požiadavkou, aby to nejako vybavili. „To, samozrejme, nie je možné. Turisti si musia vymeniť letenky, vytriezvieť a až potom pokračovať v ceste,“ dodal Susko

Pomoc od úradov v zahraničí

Ministerstvo zahraničných vecí preto zdôrazňuje, že naše úrady v zahraničí môžu pomôcť len v niektorých prípadoch. Veľvyslanectvo SR môže pri strate či odcudzení cestovného dokladu vydať náhradný dokument. Môže pomôcť pri kontaktovaní príbuzných alebo známych, pri kontakte s políciou či súdom vie odporučiť miestnych advokátov, rovnako vie odporučiť tlmočníkov či miestnych lekárov.

V prípade nehody alebo úmrtia informuje – prostredníctvom polície – najbližších príbuzných a odporúča ako postupovať. Veľvyslanectvo tiež môže skontaktovať občanov nachádzajúcich sa vo väzení, v prípade záujmu podať správu ich príbuzným a poradiť postup v špecifických situáciách. Vedia aj ponúknuť adresy charitatívnych organizácií poskytujúcich stravu a nocľah.

Nemôžu však zasahovať do vyšetrovania orgánov činných v trestnom konaní alebo do súdneho konania ani poskytovať advokátske služby. Rovnako nie je v ich silách dosiahnuť prepustenie z väzenia či zabezpečiť lepšie zaobchádzanie v nemocnici alebo vo väzení v porovnaní s miestnymi občanmi. Slovenské veľvyslanectvá nemôžu zaplatiť účty za liečenie, ubytovanie, cestu, právnu pomoc či čokoľvek iné. Ich úlohou nie je ani zaobstarať ubytovanie, prácu alebo pracovné povolenie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať