MALÝ LAPÁŠ 8. júna (WEBNOVINY) – Najlepší policajní psi súťažia na majstrovstvách Slovenska v špeciálnej kynológii, ktoré sa začali v stredu v Malom Lapáši pri Nitre. Súťaž má dve hlavné disciplíny – vyhľadávanie drog a vyhľadávanie výbušnín.
Psi ich hľadajú v debničkách, v aute, zakopané v teréne a v miestnosti. Ako povedal riaditeľ odboru kynológie a hipológie Prezídia policajného zboru SR Branislav Diďák, najmenej obľúbenou disciplínou je pre psov vyhľadávanie v debničkách.
„Psi nemôžu slobodne behať po tráve, musia sa venovať debničkám a sú z toho trochu v strese,“ vysvetlil.
Na deviatom ročníku majstrovstiev Slovenska súťažia víťazi majstrovstiev z ôsmich krajov, hosťami sú policajní psi so psovodmi z Čiech a vyhľadávači výbušnín z letísk v Bratislave a Poprade. Víťazi budú známi vo štvrtok.
Obrazom: Súťaž policajných psov
Výcvik policajného psa trvá zhruba dva roky. „Trénovať ho však treba stále, pretože pes je ako človek a zabúda. Zároveň ich musíme stále pripravovať na nové situácie, pretože páchatelia vymýšľajú stále niečo nové,“ hovorí Diďák. Na výcvik pre potreby polície sa najčastejšie na Slovensku používa nemecký ovčiak, ktorého chov má u nás dlhoročnú tradíciu.
Autor: Mária Pietová
Diďák však hovorí, že na rase psa nezáleží, rovnako dobre môže výcvik zvládnuť aj bastard, ktorých používajú napríklad Rusi na letisku v Moskve. Český tím prišiel na majstrovstvá s border kóliou. Psi sa špecializujú buď na vyhľadávanie výbušnín alebo drog. Nie všetky sú schopné zvládnuť výcvik, základným predpokladom sú vhodné povahové vlastnosti. „Musia byť pokojní a vyrovnaní, zniesť psychický tlak a to, že je okolo nich veľa ľudí, že sú stále v novom prostredí. Nesmú sa báť vstupu do miestností, do pivníc alebo vyjsť hore na hasičskej plošine a potom cez okno do paneláka,“ vymenoval Diďák.
Spomenul príklad z praxe, keď pes v byte označoval drogy v mikrovlnke. Keďže v nej bola klobása, policajti si sprvoti mysleli, že má len chuť na klobásu. Nakoniec našli v priestore medzi podložným tanierom a samotnou mikrovlnkou drogy. Na špeciálne akcie sa podľa Diďáka používajú väčšinou sučky, pretože sú vyrovnanejšie, inteligentnejšie a lepšie sa s nimi pracuje. Slovenská polícia má 635 psov, z nich je okolo 150 vycvičených na vyhľadávanie drog, výbušnín, mŕtvol a záchranársku činnosť. Zvyšných policajti využívajú napríklad pri hliadkovaní, riešení narušení verejného poriadku, vlámačiek a podobne.