Najmladšia obeť obchodu s bielym mäsom mala 15 rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zena, sex,leto
Foto: Picmac

BRATISLAVA 9. februára (WEBNOVINY) – V minulom roku evidovali na Slovensku 40 obetí obchodovania s ľuďmi.

Medzi obeťami boli aj tri dievčatá, jedna 15-ročná a dve 17-ročné, ktoré sexuálne vykorisťovali.

Najstaršou obeťou bol 53-ročný muž z Prešovského kraja, ktorý bol „predaný“ na nútenú prácu vo Veľkej Británii,“ uviedla Nadežda Šindlerová z Informačného centra na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality Košice.

Podľa Šindlerovej sú pri obchode s ľuďmi obeťami hlavne ľudia so základným vzdelaním. Páchateľmi obchodu s ľuďmi sú vo väčšine prípadov muži.

V dvoch prípadoch boli tzv. náborármi muž a žena spoločne,“ povedala Šindlerová. Páchatelia týchto skutkov sú väčšinou s obeťou spriaznení, ide prevažne o priateľov či známych obetí a v troch prípadoch dokonca išlo priamo o členov rodiny.

Hrozba sociálnych sietí

Počítač
Foto: SITA/Michal Svítok

Náborári kontaktovali obete väčšinou osobne a v dvoch prípadoch cez sociálne siete a internet.

Ako dodala, najviac obetí bolo vykorisťovaných za minulý rok vo Veľkej Británii, a to prevažne ženského pohlavia za účelom sexuálneho vykorisťovania.

Šindlerová tvrdí, že fenomén obchodovania s ľuďmi súvisí aj s vysokou mierou nezamestnanosti.

Časť ľudí hľadá v práci v zahraničí svoju druhú šancu po prepustení zo zamestnania, inú skupinu tvoria mladí ľudia, ktorí sa po skončení štúdia rozhodnú zamestnať v zahraničí,“ konštatuje. Podľa nej sa za istých okolností stávajú potenciálnymi obeťami obchodovania s ľuďmi.

Sex, sobáše, žobranie

Novodobí otrokári využívajú rozličné formy vykorisťovania svojich obetí. K veľmi známemu účelu – sexuálnemu vykorisťovaniu – pribudla za posledné roky forma nútenej práce, nútených sobášov a núteného žobrania,“ ozrejmila. Navyše, novodobí otrokári sa v posledných rokoch omnoho intenzívnejšie orientujú na mužské obete.

V roku 2012 poskytovala pomoc obetiam v rámci Programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) a tri mimovládne organizácie – Náruč, Dotyk a Slovenská katolícka charita. Do programu zaradili vlani 22 ľudí, ktorým poskytli komplexnú pomoc. Išlo o 16 ženských obetí, z nich boli tri mladistvé a šesť mužských obetí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať