Najväčší štafetový beh na Slovensku Od Tatier k Dunaju štartuje dvanásty ročník ako okrúhle výročie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rozbehnite klaunske vecernicky.jpg
Foto: ČERVENÝ NOS Clowndoctors

Dvanástka je pre štafetový beh „Od Tatier k Dunaju“ okrúhle číslo. Klasický tím má 12 členov, trať je rozdelená na tri časti po 12 úsekov, maximálna dĺžka jedného úseku je 12 km, nultý ročník sa uskutočnil v roku 2012, 12 krát môžete bežať vždy iné úseky, preto v klasickom tíme trvá minimálne 12 rokov pokiaľ prebehnete celú trasu a teda až v tomto roku budeme oslavovať prvých bežcov, ktorým sa to podarilo. Toto unikátne bežecké dobrodružstvo sa začína 17. augusta v Jasnej v Nízkych Tatrách a 345 km dlhú trasu ukončia bežci 18. augusta na nábreží Dunaja v Bratislave.

Beh od Tatier k Dunaju

Do behu Od Tatier k Dunaju sa môžu hlásiť bežci bez rozdielu veku, výkonnosti a pohlavia, súťaží sa v piatich rôznych kategóriách. Najpočetnejšie zastúpené sú kategórie 9 až 12-členných zmiešaných, prípadne čisto mužských lebo ženských tímov. Každý člen pobeží minimálne 3 úseky, teda približne 30 km. Skúsenejší bežci vytvorili len 6-členné tímy, každý z nich teda pobeží až 60 kilometrov, keďže beží vždy dva štandardné úseky za sebou.

Tímy si volia vlastné názvy a kapitána, ktorý zodpovedá voči organizátorom za členov svojho tímu. Okrem poctivej prípravy pred behom je dôležité zvoliť si vhodnú taktiku a správne si úseky rozdeliť medzi členov tímu. Minuloroční víťazi celú trasu zdolali za 23 hodín a 48 minút. Rekordný čas je však z roku 2021, kedy najrýchlejší tím 345-kilometrov dlhú trať zvládol za rovných 22 hodín. Aj tento rok štartujú tímy, ktoré majú šancu tento rekord prekonať.

V roku 2023 odbehli celú trasu piati sólo bežci, pričom najrýchlejší z nich zabehol celú trať za neuveriteľných 43 hod 47 min, čím prekonal svoj vlastný doterajší rekord o 15 hodín. A na štarte ho uvidíme aj tento rok. História všetkých sólo bežcov Od Tatier k Dunaju

„Prípravy vrcholia a nás teší záujem bežcov z celého Slovenska a okolitých krajín o náš beh. Sme radi, že sa budeme môcť opäť stretnúť s Vami všetkými na štarte tohto výnimočného bežeckého podujatia.“, uviedol riaditeľ pretekov Štefan Šogor. „Ďakujeme partnerom podujatia, Ministerstvu vnútra Slovenskej republiky a polícií, starostom a ochotným ľuďom na trase behu. Len s vašou podporou a pomocou vieme zorganizovať takéto výnimočné podujatie.“, poďakoval Štefan Šogor

„Na trase behu je toho roku niekoľko noviniek. Skrátili sme dĺžku úseku, ktorý svojou dĺžkou spôsoboval bežcom ťažkosti, pretože ho bežali ako svoj tretí úsek, v nedeľu cez obed za najväčších horúčav. Pridali sme aj viac občerstvovacích staníc s vodou, na úseky, kde sa nevedia dostať motorové vozidlá tímov.“, pripomenul hlavný usporiadateľ Miloš Zágoršek. „Vďaka záštite Ministerstva vnútra, bude polícia, ako už každoročne, regulovať dopravu na úsekoch trate, ktoré prechádzajú cestami prvej triedy a novinkou toho roku je asistencia Horskej služby Veľká Fatra – Donovaly, ktorá sa postará o bezpečnosť bežcov na dvoch horských úsekoch.“, uviedol Miloš Zágoršek

Janko Volko na trase behu

Pomôcť bežcom lepšie zvládnuť náročné úseky sa rozhodla aj zdravotná poisťovňa Dôvera. V Potônskych Lúkach poskytne jej stan bežcom čakajúcim na štart svojho posledného úseku nielen tieň, ale aj osviežujúce občerstvenie a povzbudenie od najlepšieho slovenského šprintéra Jána Volka. „Od Tatier k Dunaju bežia naše dôverácke tímy už jedenásty raz, a tak z vlastnej skúsenosti vieme, aké vyčerpávajúce sú práve úseky medzi Potônskymi Lúkami a Bratislavou. Veríme, že občerstvenie a k tomu povzbudenie od Janka Volka dodajú bežcom silu navyše, aby do cieľa dobehli v zdraví a v pohode,“ vysvetlil Branislav Jendroľ, riaditeľ služieb poistencom a zároveň kapitán bežeckého ultratímu Dôvery.

Bežecká zoznamka

Individuálny bežci, ktorí nemajú svoj tím, ale radi by sa behu zúčastnili majú možnosť sa zaregistrovať na webe Od Tatier k Dunaju, ako bežci, ktorí si hľadajú svoj tím. O takýchto bežcov je každoročne veľký záujem, najmä tesne pred behom, kedy tímy hľadajú náhradu za členov tímu, ktorí sa zranili alebo sa na poslednú chvíľu nemôžu zúčastniť.

Viac informácií ako to funguje: https://www.odtatierkdunaju.sk/index.php/sk/registracia/bezecka-zoznamka

Všetky informácie o podujatí sú k dispozícii na webovej stránke www.odtatierkdunaju.sk.

Úsekové prémie Brooks

Nové rýchlostné prémie pre najrýchlejšieho muža a ženu sú pripravené v spolupráci zo značkami BROOKS, CRAFT a SILVA. „Pripravili sme celkom 5 rýchlostných prémií, na ktorých získa odmenu najrýchlejší muž i najrýchlejšia žena. Sú to úseky č. 8 Baláže, č. 10 Banská Bystrica, č. 14 Žiar n. Hronom, č. 24 Komjatice a č. 27 Šaľa.“, spresnil zástupca hlavného športového partnera Vít Šerý.

Bežci pomôžu Červenému nosu rozbehnúť Klaunské večerníčky

Po prvýkrát v histórii má štafetový beh od Tatier k Dunaju charitatívneho partnera. Je ním občianske združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors, ktorého poslaním je prostredníctvom klaunského umenia prinášať radosť a smiech tým, ktorí to potrebujú.

„Veľmi si vážime, že sa Červený nos mohol práve v roku 2024, kedy oslavuje svoje 20. narodeniny, stať partnerom najväčšieho štafetového behu na Slovensku. Naše partnerstvo má vyzdvihnúť prepojenie fyzického a duševného zdravia,“ povedal Milan Šagát, výkonný riaditeľ a zároveň kapitán tímu Červeného nosa. „Podobne ako účastníci behu, aj zdravotní klauni z Červeného nosa putujú naprieč Slovenskom. Navštevujú detské oddelenia nemocníc a seniorské zariadenia vo všetkých regiónoch, aby zahnali strach, smútok, zlé myšlienky a priniesli psychickú podporu, láskavý humor a radosť deťom aj dospelým v náročných situáciách. Zároveň je pre mnohých z nich práve behanie relaxom a podporou vlastného duševného zdravia.“

Keďže je to výnimočný rok, zdravotných klaunov môžete stretnúť aj počas štafetového behu Od Tatier k Dunaju, či už na štarte, v cieli alebo na bežeckej trati, kde budú rozdávať dobrú náladu a povzbudenie účastníkom. Do behu sa zapojí aj bežecký tím Červeného nosa, ktorého súčasťou sú nielen zdravotní klauni, ale aj lekári z martinskej nemocnice.

„Našu účasť na behu sme spojili s výzvou ROZBEHNITE S NAMI KLAUNSKÉ VEČERNÍČKY zameranou na podporu nášho nového večerného programu pre detských onkologických pacientov. Verejnosť môže finančne podporiť tento program na našej darovacej stránke a účastníci behu si dokonca môžu vytvoriť svoje darcovské výzvy v prospech tohto programu. Všetky informácie sú na www.cervenynos.sk,“ upresnil Milan Šagát.

Podujatie sa uskutoční pod záštitou Ministerstva vnútra SR, primátora hlavného mesta SR Bratislavy, Matúša Valla a s finančnou podporou Mestskej časti Petržalka a Bratislavského samosprávneho kraja.


Základné informácie k štafetovému behu Od Tatier k Dunaju:

  • Trať 345 km tvorí 36 úsekov rôznej dĺžky a namáhavosti (úseky majú 7 až 12 km).
  • Pri 9 až 12-člennom družstve každý absolvuje minimálne tri úseky, s odstupom 8 – 10 hod, spolu odbehne cca 30 km v priebehu necelých dvoch dní.
  • Spomedzi 36 úsekov je najťažší štvrtý, dlhý 12 km (z Ľupčianskej doliny na Železnô/ Partizánska Ľupča), ktorý má prevýšenie 500 metrov
  • Za orientáciu na trati zodpovedá každý tím samostatne, trať je miestami orientačne náročná. Vozidlá môžu počkať na bežca na problematických miestach a ukázať mu smer.
  • Motorové vozidlá s ostatnými členmi tímu sa presúvajú po trati behu, niektoré vyznačené úseky sú však pre autá neprejazdné.

Zaujímavé čísla z behu Od Tatier k Dunaju 2023:

  • Na štart sa postavilo 185 tímov a 5 sólo bežcov. Spolu sa zúčastnilo 2 500 bežcov, čo je najväčší štafetový beh na Slovensku!
  • Bežci zabehli viac ako 7 500 individuálnych behov, spolu všetci odbehli viac ako 66 000 km, keby boli jedna veľká štafeta, tak prebehnú po rovníku okolo celej zemegule 1,6 krát.
  • Rozdali sme spolu viac ako 2 900 funkčných tričiek, 9 200 zapínacích špendlíkov, 2 900 medailí, 130 trofejí pre víťazov a 2 motorové píly.
  • Pri značení trate sa nakreslilo cca 2 000 šípiek, na čo sa použilo 200 kg bielej ekologicky nezávadnej farby, viac ako 1 km vytyčovacej pásky a prešlo sa viac ako 4 000 km autom a „označovači“ urobili cez 300 000 krokov, to je ako prejsť skoro celú dĺžku trasy behu.
  • Nafotili sme viac ako 4 500 fotografií a väčšinu sme publikovali pre všetkých bežcov.
  • Urobili sme 6 840 záznamov medzičasov a publikovali ich priebežne do ukončenia pretekov. Všetky tímy sme on-line trackovali GPS zariadením, ktoré bolo súčasťou štafetového kolíku. Spolu urobili GPS trackery viac ako 350 000 záznamov polohy bežca a odoslali ju cez SIM kartu do mobilnej aplikácie.
  • Vyhodnotili sme 80 tímov v kategórii firemná štafeta a 25 tímov sme nominovali do súťaže o najkrajšie vozidlo.
  • Na beh sa prihlásilo 15 dobrovoľníkov a vylosovali sme jeden tím, ktorý poskytol dobrovoľníkov, ktorý získal štartovné na budúci rok zadarmo.
  • V cieli sa zjedlo skoro 2 700 bagiet a vypilo 3 000 litrov radleru, nezjedené bagety putovali ešte v ten večer do útulku pre bezdomovcov. V bufetoch na štarte, v oddychových zónach a v cieli sa predalo približne 8 500 porcií kávy.
  • Web stránka počas behu zaznamenala 300 000 zobrazení, od spustenia registrácie nového ročníka približne 500 000.
  • Vynovili sme mobilnú aplikáciu pre platformy Android a iOS, ktorú si stiahlo a aktívne ju používalo počas behu viac ako 3 000 userov, napr. na sledovanie priebežných výsledkov a polohy bežca.
  • Najstarším účastníkom bol 74 ročný pán, najmladší boli viacerí 17 roční bežci, ktorí štartovali na základe udelenej výnimky.
  • Najrýchlejší tím zabehol trať za 23 hod 48 min a najrýchlejší sólo bežec, zabehol celú trať za neuveriteľných 43 hod 47 min, čím prekonal svoj vlastný doterajší rekord o 15 hodín.
  • Organizačný štáb počas behu tvorilo cca 150 organizátorov a trať zabezpečovalo 25 policajných hliadok.

Všetky informácie o podujatí sú k dispozícii na webovej stránke www.odtatierkdunaju.sk.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Červený Nos Clowndoctors