Národná kriminálna agentúra (NAKA) zatýka vo veľkom. Najnovšie predviedla takmer 20 sudcov a osôb spojených z justíciou. Je chvályhodné, že polícia konečne začala rozoberať slovenskú justičnú chobotnicu. Otázne však je, prečo až teraz, niekoľko dní pred voľbami, resp. tesne po nich?
Prečo NAKA tak zrazu zintenzívnila svoju aktivitu? Nemá prezident policajného zboru Milan Lučanský strach, že čoskoro zostane bez funkcie, lebo v novej vládnej koalícii odzneli aj takéto návrhy? Alebo ide „len“ o to, že má po voľbách konečne rozviazané ruky?
Extrémna aktivita v posledných dňoch
Poďme zaradom. NAKA zasahovala 3. marca v elektrárni Mochovce. O deň neskôr si posvietila na aktivity v súvislosti s Poľnohospodárskou platobnou agentúrou, 6. marca (možno iba náhodou) sa zamerala na drogovú činnosť dcéry bývalého známeho prokurátora, teraz prišla na rad Jankovská a spol.
NAKA zadržala 13 sudcov, polícia si prišla aj po Jankovskú a Kočner má na krku ďalšie obvinenia
Pripomeňme, že ešte v septembri v minulého roku, keď Monika Jankovská opúšťala kreslo štátnej tajomníčky na Ministerstve spravodlivosti, sa jej predseda vtedajšej najsilnejšej vládnej strany Robert Fico poďakoval za odvedenú prácu.
Celý prípad považoval za bublinu. Tá však spľasla hneď, ako Smer-SD a jej premiér stratili páky, ako prinútiť políciu mlčať. Samozrejme, treba pochváliť políciu, že koná. Otázne ale je, či to od jej šéfov nie je iba pud sebazáchovy.
Gábor Grendel, ktorého niektorí pasujú za nového ministra vnútra, pre webnoviny nechcel komentovať prečo práve teraz sa zvýšila aktivita NAKA. „Nepoznám celú dôkazovú situáciu, neviem o vypovedaní údajného svedka a kedy sa to začalo“ uviedol Grendel.
Pellegrini nech sa nevyhovára na Fica
Dosluhujúci premiér Peter Pellegrini pri posledných zásahoch vyzdvihoval nezávislosť polície slovami „padni, komu padni“. Otázne je, prečo sa tak neriadil aj minulosti pri iných prípadoch, ktoré boli priamo spojené s jeho stranou.
Vyhovárať sa na bývalú vládu, ktorej bol predsedom jeho stranícky, šéf je smiešne. Nechcel asi povedať, že sa za vlády Roberta Fica nekonalo. Ak áno, prečo zostáva v strane, ktorej šéf kryl niektorých svojich blízkych?
V base si posedeli aj premiéri
Slovensko patrí medzi krajiny, kde doteraz ani jeden z vysokých politikov neskončil za mrežami. Nepočítajme dvoch členov SNS za nástenkový tender, lebo to boli naozaj malé ryby. V zahraničí si posedeli aj premiéri.
V Chorvátsku odsúdil najvyšší súd na 6 rokov odňatia slobody bývalého premiéra Iva Sanadera prijatie úplatku v hodnote viac než 2 milióny eur a nariadil ho okamžite vziať do väzby.
V roku 2014 sa väzby dočkal aj bývalý (a v súčasnosti znovuzvolený) premiér Janez Janša, lebo bol zapletený do korupcie.
Aj v Rumunsku sa ide po korupcii politikov veľmi tvrdo. Za päť rokov tam prokurátorka Laura Kövesiová obvinila 14 súčasných alebo bývalých ministrov, a k tomu aj 53 poslancov. Mnohí dostali nepodmienečné tresty.
Podobných prípadov vo svete by sme našli veľa. Všade, len nie na Slovensku. Verme, že sa to zmení.