Nálada v priemysle SR najlepšia od októbra 2007

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Priemysel, Harmanec
Harmanec Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 28. júla (WEBNOVINY) – Dôvera v slovenskom priemysle pokračuje v raste. Indikátor dôvery v priemysle pritom podľa výsledkov konjunkturálneho prieskumu Štatistického úradu SR v júli stúpol o 3,3 bodu na sedem bodov a dosiahol tak najvyššiu hodnotu od októbra 2007. „Pozitívny vývoj ovplyvnil hlavne rast očakávanej produkcie na nasledujúce tri mesiace a pokles zásob priemyselných výrobkov,“ konštatuje Štatistický úrad SR.

Júlové zlepšenie v indikátore ekonomického sentimentu podľa analytika ING Bank Eduarda Hagaru signalizuje, že slovenské podniky neznervózňujú problémy s financovaním dlhu niektorých európskych krajín. „Naopak, kľúčový priemyselný sektor naďalej ťaží zo súčasného oživovania nemeckej ekonomiky. Veľmi pozitívnou správou je aj to, že priemyselné podniky očakávajú v nasledujúcich mesiacoch prijímanie nových zamestnancov,“ dopĺňa Hagara. Ako ďalej uvádza, zdá sa, že zlepšovanie stavu ekonomiky pokračuje aj v prvých mesiacoch druhého polroka. Slabšie čísla zo Spojených štátov amerických z posledného obdobia však podľa jeho slov len zvýrazňujú rizika, že by sa globálny rast mohol po vyprchaní vládnych impulzov opätovne spomaliť s približujúcim sa koncom roka. „Čo by sa, samozrejme, premietlo aj do nižšieho výkonu slovenskej ekonomiky,“ upozorňuje Hagara.

Trend priemyselnej produkcie bol oproti predchádzajúcemu mesiacu rastúci, saldo sa zvýšilo o 12 na 24 bodov. Jeho hodnota sa dostala sedem bodov nad úroveň dlhodobého priemeru. Vývoj priaznivo ovplyvnili najmä výrobcovia výrobkov z koksu a rafinovaných ropných produktov, z gumy a plastov a strojov a zariadení.

Konjunkturálne saldo celkového dopytu oproti júnu kleslo, keď saldo sa znížilo o dva body na záporných 22 bodov. Vyše tri štvrtiny respondentov sa však prikláňajú k názoru, že dopyt je dostatočný. Negatívny vývoj bol hlavne vo výrobe elektrických a optických zariadení, potravín a celulózy a papiera a podľa veľkostnej štruktúry v podnikoch s 500 až 999 zamestnancami. Vývoj celkového dopytu pozitívne nehodnotia respondenti v žiadnom odvetví.

Saldo zahraničného dopytu pokleslo oproti predchádzajúcemu mesiacu ešte výraznejšie a to o 16 na mínus 23 bodov. Znížený dopyt očakávajú respondenti najmä vo výrobe elektrických a optických zariadení, ostatných nekovových minerálnych výrobkov a vo výrobe potravín. Až 73 % exportérov pokladá však dopyt za dostatočný. Zlepšenie zahraničného dopytu neočakávajú v žiadnom odvetví okrem výroby výrobkov z gumy a plastov.

Saldo zásob hotových výrobkov v júli pokleslo o štyri na mínus 9 bodov. Zásoby výrobkov sa znížili najmä v chemickom priemysle, vo výrobe elektriny, plynu a vody a vo výrobe výrobkov z gumy a plastov. Naopak zásoby rástli najviac v ťažobnom priemysle, výrobe inde neklasifikovanej a výrobe textilu a odevov. Väčšina respondentov, 85 %, považuje zásoby za primerané.

Saldo očakávanej produkcie na nasledujúce tri mesiace vzrástlo oproti júnu o osem na 34 bodov a dosiahlo najvyššiu hodnotu od júla 2007. Zvýšenie produkcie predpokladajú hlavne vo výrobe dopravných prostriedkov, výrobkov z gumy a plastov a výrobe obuvi, podľa regiónov najviac v Žilinskom kraji a podľa veľkostnej štruktúry v podnikoch s viac ako 1 000 zamestnancami. Naopak, pokles produkcie očakávajú len v spracovaní dreva, vo výrobe celulózy a papiera a výrobe inde neklasifikovanej.

V najbližšom trojmesačnom období sa očakáva rast cien priemyselných výrobkov, keď saldo vzrástlo o päť na 11 bodov. Rast sa očakáva hlavne vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov, v spracovaní dreva a výrobe celulózy a papiera. Mierny pokles cien predpokladajú len v chemickom priemysle, výrobe inde neklasifikovanej a výrobe elektrických a optických zariadení.

V nasledujúcich troch mesiacoch respondenti predpokladajú rast zamestnanosti, saldo sa oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšilo o desať bodov. So zvyšovaním počtu zamestnancov uvažujú hlavne vo výrobe strojov a zariadení, obuvi a výrobkov z gumy a plastov, podľa regiónov hlavne v Žilinskom a Trnavskom kraji. Znižovanie zamestnanosti predpokladajú najmä vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov a výrobe textilu a odevov.

Pri hodnotení faktorov obmedzujúcich rast priemyselnej produkcie 35 % respondentov uviedlo nedostatočný dopyt po svojich výrobkoch, 28 % neuviedlo žiadne bariéry, ktoré by obmedzovali rast ich produkcie a 14 % uviedlo iné bariéry, z ktorých najvýznamnejšie boli dôsledky ekonomickej krízy, finančné obmedzenia odberateľov, nárast cien a podobne. Súčasnú produkčnú kapacitu považuje 82 % podnikov za dostatočnú. Na základe objednávok majú podniky zabezpečenú prácu v priemere na sedem mesiacov.

V nasledujúcich troch mesiacoch sa očakáva rast dopytu najmä vo výrobe dopravných prostriedkov a elektrických a optických zariadení. Aj vďaka tomu sa dostala hodnota salda nad úroveň dlhodobého priemeru, kde bola naposledy v júli 2008. Zmeny vo vývoji exportu predpokladá 56 % respondentov, rast exportu signalizujú hlavne producenti vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov a dopravných prostriedkov. Priemyselné firmy využívali výrobné kapacity v priemere na 75 %.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať