Nálada v ekonomike stúpa, začiatok nového rastu?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemecká ekonomika rástla nečakane rýchlo
V kontajnerovom prístave v Hamburgu, jednom z najväčších na svete, v týchto dňoch o prácu nie je núdza. Podľa dnes zverejnenej správy ekonomika Nemecka minulý rok rástla viac ako sa pôvodne očakávalo. Po poklese o 4,7 % v roku 2009, v roku 2010 najväčšia krajina eurozóny expandovala o 3,6 %. Takýto vysoký nárast Nemecko nezaznamenalo od zjednotenia krajiny pred dvadsiatimi rokmi. Na hospodárskom raste sa podieľala najmä spotreba verejného sektora, čo sa odrazilo aj na zvýšenom rozpočtovom schodku krajiny. Foto: AP File Photo/Kai-Uwe Knoth

BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) – Nálada v ekonomike v apríli znovu vzrástla, celkovo sa dostala na hodnotu 92,6 bodov. Od minulého decembra vzrástla o takmer 11 bodov, a po zlom konci minulého roka konečne ukazuje na pozitívny rastový trend.

Celkovo by mohlo zlepšenie nálady v ekonomike znamenať  naštartovanie nového ekonomického rastu. Vyhrané však rozhodne nie je, pretože údaje z ekonomiky prichádzajú rozporuplné. Maloobchodné tržby mierne klesajú, naopak priemysel rastie len pomaly.

Najväčšiu váhu v celom indikátore má sekcia priemyslu. Priemyslová dôvera vzrástla z nulovej hodnoty v marci na jeden bod. Nejde síce o zásadný rast, ale priemysel svojou veľkou váhou dáva lepšiu dôveru v ekonomiku. Oproti predchádzajúcim mesiacom ide o veľmi dobrý výsledok, ktorý by mal zabrániť spomaleniu ekonomiky.

Aj tak ale priemyslová výroba dopláca na klesajúci európsky dopyt, a preto je potenciál k vývozu nízky. Hlavný ekonomický motor Európy – Nemecko, zatiaľ prešľapuje na mieste, a tak aj ono potrebuje nabrať novú silu k rastu.

Pri spotrebiteľoch tentokrát neprišlo k žiadnej výraznejšej zmene. Hodnota sentimentu zostala na mínus 30 bodoch, teda len o štyri desatiny horšia ako pred mesiacom. Výrazný posun je badať oproti minulému decembru, kedy bola na hodnote -38,9 bodov. Jeden z najdôležitejších faktorov je pokles inflácie, teda zmiernenie rastu cien. Vlani rástli ceny až o 4 %, teraz je inflácia polovičná. V marci dosiahla 1,9%, teda optimálnu hodnotu.

A spotrebitelia to postupne vnímajú a chápu, že sa ich peniaze výraznejšie neznehodnocujú. Naopak negatívne pôsobí nezamestnanosť, ktorá je stále veľmi vysoká a výrazne dopadá na spotrebiteľov. Mierne negatívny vplyv môže mať aj kríza na Cypre, ktorá spotrebiteľom znova pripomenula, že problémy Európy ešte zďaleka nie sú vyriešené.

„Vyhrané však rozhodne nie je, pretože údaje z ekonomiky prichádzajú rozporuplné. Maloobchodné tržby mierne klesajú, naopak priemysel rastie len pomaly. Pozitívom je rastúca priemyslová dôvera a pokles inflácie. Naopak negatívne pôsobí nezamestnanosť, ktorá je stále veľmi vysoká a výrazne dopadá na spotrebiteľov. Mierne negatívny vplyv môže mať aj kríza na Cypre, ktorá spotrebiteľom znova pripomenula, že problémy Európy ešte zďaleka nie sú vyriešené,“ hovorí analytik Michal Kozub.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať