LONDÝN 23. júla (WEBNOVINY) — Británia stále vyváža zbrane a vojenské zariadenia do Ruska, a to aj napriek výzvam britskej vlády na uvalenie prísnejších sankcií na Moskvu pre jej podporu proruských separatistov na Ukrajine.
Skupina poslancov, ktorá dohliada na kontrolu vývozu zbraní, uviedla v stredu, že momentálne je platných 251 exportných licencií na predaj rozličného typu zbraní do Ruska v hodnote najmenej 132 miliónov britských libier (167 mil. eur). Britská vláda sa bráni a tvrdí, že väčšina vojenského materiálu na export je určená na „komerčné účely“.
Kyjev zavedie sankcie proti podporovateľom teroristov
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v stredu oznámil, že Kyjev zavedie sankcie proti ruským jednotlivcom a spoločnostiam, ktorí priamo alebo nepriamo podporujú „teroristov“ bojujúcich proti vládnym jednotkám na východe krajiny. Jaceňuk na stretnutí ministrov povedal, že zriadil špeciálny výbor, ktorého úlohou je pracovať na takýchto opatreniach.
—–> TU.
„Poveril som výbor, aby navrhol vláde na zváženie zoznam jednotlivých a sektorových sankcií pre ruských občanov a subjekty podporujúce a financujúce terorizmus na Ukrajine do desiatich dní,“ uviedol premiér. Detaily o možnej forme sankcií neposkytol.
Rusko odmieta informáciu, že podporuje separatistov
Kyjev a Západ obviňujú Rusko z podpory separatistov na východe Ukrajiny, čo však Moskva odmieta. Spojené štáty a Európska únia už zaviedli niekoľko kôl sankcií proti ruským jednotlivcom a spoločnostiam. Británia je najväčším podporovateľom uvalenia sankcií na Rusko v Európe od zostrelenia malajzijského dopravného lietadla na východnou Ukrajinou ovládanou proruskými povstalcami.
Časť Západu vyzýva na ešte prísnejšie opatrenia, a to najmä po nedávnom zostrelení malajzijského lietadla, pri ktorom zahynulo všetkých 298 ľudí na palube. Boeing 777 spoločnosti Malaysia Airlines letiaci z Amsterdamu do Kuala Lumpur sa vo štvrtok zrútil do poľa pri hraniciach Ruska a Ukrajiny. Proruskí povstalci zodpovednosť za tragédiu odmietajú.
Moskva zvažuje zrušenie dovozu potravín z Ukrajiny
Rusko môže zrušiť dovoz všetkých potravín z Ukrajiny pre dohodu, ktorú podpísal Kyjev s Európskou úniou, uviedla v stredu ruská štátna agentúra Ria Novosti, citujúca ruskú veterinárnu a fytosanitárnu službu Rosseľchoznadzor.
Ukrajina podpísala 27. júna asociačnú dohodu s EÚ, ktorá poskytuje možnosti voľného obchodu medzi krajinami únie a Ukrajinou. „Existuje možnosť zastavenia dovozu všetkých potravín z Ukrajiny do Ruska,“ citovala agentúra slová vrchného predstaviteľa Rosseľchoznadzoru.
Paríž dodá Rusku prvú vojnovú loď v októbri
Francúzsko dodá Rusku prvú z dvoch bojových lodí Mistral podľa plánu v októbri. V pondelok to napriek tlaku USA a Veľkej Británie potvrdil prezident krajiny Francois Hollande. Dodávka druhého plavidla bude podľa neho závisieť od postoja Moskvy.
Britský premiér David Cameron krátko predtým uviedol, že splnenie takejto objednávky by bolo pre jeho krajinu „nepredstaviteľné“. Ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ v utorok rokujú v Bruseli o sprísnení sankcií proti Rusku.
Napätie medzi Západom a Moskvou eskaluje po zostrelení malajzijského lietadla na východe Ukrajiny, ktoré padlo minulý týždeň na území kontrolovanom proruskými separatistami.
„Hollande neustupuje. Dodáva prvú (loď) napriek tomu, že ho žiadajú, aby tak neurobil,“ uviedol šéf Hollandovej socialistickej strany Jean-Christophe Cambadelis. Kritiku zo strany kľúčových spojencov Paríža v severoatlantickej aliancii (NATO) označil za pokryteckú. Vzhľadom na to, koľko oligarchov našlo útočisko v Londýne, by si mal David Cameron najskôr „poupratovať na svojom vlastnom dvore,“ dodal Cambadelis.
Čierne skrinky z boeingu sú už v rukách britských expertov
Boeing zostrelili povstalci, USA nemajú na Rusov dôkazy
Prvé telá obetí z boeingu mieria do trúchliaceho Holandska
Putin využije svoj vplyv na separatistov, Západu pohrozil
Kyjev má dôkazy, že boeing nad Ukrajinou zostrelili Rusi
Rusku hrozia tvrdé sankcie, Holandsko vyzýva na rázny postoj