BRATISLAVA 18. júna (WebNoviny.sk) – Poslanci z klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ondrej Dostál, Zuzana Zimenová a Renáta Kaščáková navrhujú vypustiť zo zákona o štátnom jazyku ustanovenie, podľa ktorého má štátny jazyk prednosť pred ostatnými jazykmi používanými na Slovensku.
Návrhy liberálov
Návrh predložili na júnovú schôdzu parlamentu, ktorá sa začne v pondelok o 13:00.
Poslancov čaká posledná schôdza pred letnými prázdninami, mali by prerokovať 105 bodov programu
Navrhujú tiež vypustiť ustanovenie o vedení agendy cirkví a náboženských spoločností určenej pre verejnosť v štátnom jazyku.
Do zákona chcú naopak doplniť možnosť používania iných jazykov pri označovaní obcí, ich častí, ulíc, verejných priestranstiev a vyhotovovaní mapových diel.
Zbytočné vytváranie napätia
Liberáli chcú tiež zmeniť ustanovenia o vedení pedagogickej a ďalšej dokumentácie v školách s vyučovacím jazykom menšín. Tá by sa mala podľa nich viesť v jazyku príslušnej menšiny a nie dvojjazyčne. Rozsah dokumentácie, ktorá sa bude musieť naďalej viesť aj v štátnom jazyku, bude podľa ich slov navrhovať ministerstvo školstva.
Koaličná Slovenská národná strana (SNS) podľa riaditeľky kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzany Škopcovej návrh odmieta. SNS považuje návrh SaS za nehoráznu drzosť. „Nie je dôvod, aby po 1. januári 1993, odkedy máme aj samostatnú suverénnu Slovenskú republiku, došlo k oslabeniu postavenia nášho jazyka,“ tvrdia národniari. Podľa SNS takéto aktivity SaS zbytočne vytvárajú napätie.