- aktualizované 22. septembra 19:06
Päťdesiat tisíc ľudí v nedeľu potvrdilo, že záleží na živote každého človeka, aj toho najmenšieho z nás – nenarodených detí. Po ukončení Národného pochodu za život to na brífingu uviedol hovorca podujatia Patrik Daniška.
„Toto zhromaždenie vnímame ako silný mandát, pretože ľudia chcú, aby sa stala zmena. Možno tým prvým krokom k tomu sú štyri zákony, ktoré sú teraz v parlamente. Na problematiku sa pozerajú z rôznych uhlov pohľadu, ale my podporujeme každý z nich a týmto žiadame poslancov, aby za nich zahlasovali,“ prízvukoval.
Konečný cieľ je však podľa Danišku, aby sa nikto nediskriminoval, ani tí nenarodení. Pripomienkou toho, že za 60 rokov existencie potratového zákona sa nedovolilo narodiť 1,4 milióna ľuďom, má byť pamätná tabuľa. Tú predstavili počas hlavného programu. „Je to síce negatívny fakt, ale nemali by sme na neho zabúdať a mal by nás motivovať robiť pozitívne veci,“ prízvukoval Daniško. Umiestnená bude na bratislavskom Námestí SNP.
Bratislavský arcibiskup a organizátor podujatia Stanislav Zvolenský v úvodnom príhovore pochválil návštevníkov pochodu, že svojou účasťou ukázali, že život berú ako nenahraditeľný dar.
Zmena legislatívy
Zmenu slovenskej legislatívy v prospech ochrany života a proti diskriminácii nenarodených detí obsahujú návrhy poslancov OĽaNO, Sme rodina, Ľudová strana Naše Slovensko a nezávislého poslanca Richarda Vašečku.
Niektorí z predstaviteľov týchto strán sa zúčastnili aj na dnešnom pochode Hoci organizátori apelovali, aby návštevníci nezneužívali pochod na politickú reklamu, z davu sa vynorili vlajky Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko.
K takémuto správaniu sa organizátori konkrétne nevyjadrili. „Úzko sme spolupracovali s políciou. Vyhodnotili sme to tak, že nebudeme hrotiť situáciu, a tak sme sa zamerali na bezpečnosť a zdravie ľudí,“ povedal hlavný koordinátor pochodu Marek Michalčík. Podľa neho podujatie ubehlo v poriadku, bez väčších incidentov.
Ako dodala spoluhovorkyňa podujatia Annamária Cerovská, cieľom podujatia bolo aj zdôrazniť potrebu konkrétnej pomoci tehotným ženám v zlej situácii, ktoré by nemali zostať bez pomoci. „Na Slovensku fungujú poradne Alexis, Zachráňme životy alebo Áno pre život a boli by sme radi, keby sa dostali aj do pozornosti štátu, aj s nejakým príspevkom,“ podotkla.
Prvý pochod bol v roku 2013
Organizátori pochodu vyzvali verejných činiteľov, poslancov Národnej SR, vládu SR, prezidentku SR a štátne inštitúcie, aby zrušili zákonom zavedené rozdeľovanie ľudí na hodných života a nehodných života hranicou 12 týždňov tehotenstva a tým absolútne chránili ľudský život od počatia po prirodzenú smrť.
Takisto by podľa nich mali chrániť jedinečné postavenie manželstva muža a ženy ako nenahraditeľného zväzku, mali by sa zaviazať neustále zlepšovať zákony smerom k takému ekonomickému a sociálnemu stavu, ktorý vyzdvihne spoločensky zodpovedné rodiny otvorené mať viac detí.
Výzva smerovala aj k aktívnej podpore inštitúcií, ktoré sú zamerané na pomoc rodinám v núdzi a tehotným matkám a ich deťom a prispeli k vytvoreniu účinnej siete pomoci.
Kompetentných rovnako žiadajú, aby vyjadrili nesúhlas s takými dokumentmi medzinárodných organizácií, ktoré v Slovenskej republike zasahujú do ústavných hodnôt manželstva, rodiny, rovnosti medzi mužmi a ženami a práva rodičov na výchovu svojich detí.
Hlavným iniciátorom a organizátorom Národného pochodu za život je Konferencia biskupov Slovenska a nezisková organizácia Kanet. Spolupracujú ďalšie cirkvi, spoločenstvá, pro-life organizácie a ďalšie organizácie, ktoré sa stotožňujú s potrebou chrániť ľudský život od počatia po prirodzenú smrť. Prvý Národný pochod za život bol v roku 2013 v Košiciach, druhý v roku 2015 v Bratislave.