10-kilometrový obchvat Sabinova by mala stavať skupina Hochtief, Slovenská správa ciest potvrdila jej ponuku

Sabinov, obchvat
Skupina Hochtief postaví takmer 10-kilometrový obchvat Sabinova na ceste prvej triedy I/68. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Skupina stavebných spoločností Hochtief zostala víťazom tendra na výstavbu takmer 10-kilometrového obchvatu Sabinova na ceste prvej triedy I/68.

Zrušenie pôvodných ponúk

Slovenská správa ciest (SSC) aj po opakovanom vyhodnotení potvrdila jej pôvodnú najnižšiu ponuku a mala by s ňou uzavrieť zmluvu na zhotovenie preložky hlavnej cesty mimo mesta. O výsledku opätovného posúdenia ponuky úspešného uchádzača z hľadiska potenciálneho konfliktu záujmov informovala v dokumentoch zákazky vo Vestníku verejného obstarávania.

Celkové odhadované náklady na obchvat Sabinova presiahli 61 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Štátni cestári znova neuviedli, akú cenu za výstavbu sabinovského obchvatu navrhli skupina Hochtief a ďalší piati účastníci súťaže trvajúcej rok a pol.

Zrušiť pôvodný výsledok vyhodnotenia ponúk a nanovo vyhodnotiť najlacnejšiu ponuku nariadil v júli Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). S tým, že cestári mali možný konflikt záujmov vyhodnotiť preskúmateľným spôsobom, prípadne prijať primerané opatrenia na jeho odstránenie.

Využitie prostriedkov Európskej únie

Úrad začal kontrolovať postup SSC v tendri na zhotoviteľa obchvatu Sabinova na základe vlastného podnetu pred uzavretím zmluvy po vyhodnotení ponúk ešte koncom januára. Zároveň vtedy vydal predbežné opatrenie o tom, že lehoty v tendri neplynú.

Cestári chceli so stavebnými prácami plánovanými na tri roky začať v tomto roku, financovať ich majú aj s využitím prostriedkov Európskej únie. Verejnú súťaž na zhotoviteľa vyhlásili ešte vlani vo februári, ponuky v päťkrát predĺženej lehote pred rokom začiatkom augusta predložilo šesť uchádzačov.

Predložené ponuky

Podľa poradia zverejneného koncom januára tohto roka a znova potvrdeného na prvom mieste s najnižšou cenou skončilo združenie spoločností Hochtief SK, Hochtief CZ a Hochtief Infrastructure. Dve posledné z nich majú na Slovensku svoje organizačné zložky.

Ponuky predložili podľa poradia ešte spoločnosti Metrostav DS, Doprastav, skupina v zložení Eurovia SK, Strabag, SMS a Eurovia CS – organizačná zložka Slovensko. Nasledujú Váhostav – SK a skupina spoločností Budimex a Budimex Slovakia.

Sabinovský obchvat sa bude začínať za obcou Pečovská Nová Ves, bude pokračovať severne od Sabinova a jeho mestskej časti Orkucany. Za obcou Šarišské Michaľany sa napojí na súčasnú cestu v smere do Prešova. Súčasťou preložky cesty so 76 stavebnými objektmi bude šestnásť mostov, obchvat po vybudovaní odkloní dopravu mimo mesta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BudimexDoprastavEU Európska úniaEurovia CSEurovia SKHochtief CZHochtief SKMetrostav DSSMS a.s.SSC Slovenská správa ciestStrabagÚradu pre verejné obstarávanie (ÚVO)Váhostav - SK