Aj v prípade spôsobenia drobnej škody na druhom aute, napríklad pri neopatrnom vychádzaní z parkoviska so škodou za „pár eur“, hrozí pri svojvoľnom odchode z miesta nehody strata vodičáka.
Ako ďalej agentúru SITA informovala trenčianska policajná hovorkyňa Elena Antalová, za odchod z miesta dopravnej nehody bez ohlásenia alebo dohody s iným účastníkom totiž hrozí pokuta od 300 do 1 300 eur a zákaz šoférovať od jedného do piatich rokov.
Kontaktujte políciu
„Preto treba venovať tejto nepríjemnej udalosti trochu svojho času, kontaktovať majiteľa takto poškodeného vozidla, prípadne hliadku Policajného zboru, ktorá určite pomôže pri riešení takejto udalosti tak, aby škodu na vozidle uhradila poisťovňa a vinník udalosti nemusel prísť o vodičák,“ zdôraznila Antalová.
Používanie autokamier je v Európe legálne, treba si však dať pozor na ochranu osobných údajov
Polícia pripomína, že dopravnou nehodou je udalosť v cestnej premávke, ktorá sa stane v priamej súvislosti s riadením a pri ktorej sa usmrtí osoba, zraní osoba, poškodí cesta alebo iné verejnoprospešné zariadenie, uniknú nebezpečné veci alebo škoda na niektorom zo zúčastnených vozidiel prekročí zrejme hodnotu 3 990 eur, pričom vodič nie je pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky.
Škodová udalosť
Ostatné udalosti sú tzv. škodovou udalosťou. Podmienkou škodovej udalosti je podľa polície ešte to, aby sa jej účastníci dohodli na jej zavinení.
Autom na dovolenku: Čo robiť v prípade dopravnej nehody v zahraničí?
„Teda aj v prípade spôsobenia drobnej škody na druhom vozidle trebárs aj pri neopatrnom vychádzaní z parkoviska a spôsobení škody za „pár eur“ pri obchodnom centre sa možno s druhým účastníkom, majiteľom zaparkovaného vozidla dohodnúť na zavinení škodovej udalosti. Potom spísať záznam a následne vec riešiť v poisťovni. Určite nie zbabelo odísť z miesta udalosti a vec neohlásiť, respektíve nedohodnúť sa s druhým účastníkom,“ dodala Antalová.